Реферат: Компетенція державного органу як вираз його спеціальної правосуб'єктності. Об'єкти правовідносин. Юридичний факт. Фактичний (юридичний) склад

Слід зважити на те, що один і той самий юридичний факт може бути правоутворюючим, правозмінюючим, правоприпиняючим для суб'єктів, які є сторонами у правовідносинах. Так, факт смерті громадянина — обставина, що припиняє правовід­носини між померлим і його дружиною, дітьми. Одночасно це є і правоутворюючим фактом, тому що після закінчення певного строку з дня смерті громадянина виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією права дружини, дітей на спадщину.

Види юридичних фактів за вольовою ознакою:

дії

події

- вольова поведінка суб'єктів права, з якою пов'язані виник­нення, зміна та припинення правовідносин (наприклад, уго­да, постанова слідчого, рішен­ня суду)

- юридичні факти, що вини­кають, змінюються і припиня­ються поза волею людей (напри клад, природне стихійне яви­ще, смерть)

обставини

— складні юридичні факти, які охоплюють своїм змістом дії та події (наприклад, безвісна відсутність, місце проживання, не­дієздатність). їх використання об'єктивно необхідне в трудово­му, сімейному, кримінальному праві та ін.

Дії

правомірні

неправомірні

— відповідають вимогам норм права (договір)

— не відповідають вимогам норм права (правопорушення)

Правомірні дії

юридичні акти

юридичні вчинки

- дії, пов'язані зі вступом осо­би в конкретні правовідноси­ни з наміром досягти певного юридичного наслідку (напри­клад, звернення громадянина з заявою до державного органу про прописку)

— дії, що не пов'язані зі всту­пом особи в конкретні право­відносини і незалежно від їх наміру спричиняють юридичні наслідки (наприклад, фіктив­ний шлюб породжує у разі на­родження дітей всі юридичні обов'язки, пов'язані з утриман­ням і вихованням дітей)

Неправомірні дії

злочини

проступки

— передбачені законом суспіль­не небезпечні винні діяння (дії або бездіяльність), що спричи­няють за чинним законодавст­вом, кримінальну відповідаль­ність. Злочин відрізняється від проступку більшим ступенем суспільної небезпечності

один із видів правопору­шень, який полягає у винній дії або бездіяльності, що спричи­няють за чинним законодавст­вом, дисциплінарну чи адміні­стративну відповідальність. Проступок відрізняється від злочину меншим ступенем суспільної небезпечності

(див. главу «Правова і правомірна поведінка. Правопорушення і юридична відповідальність»).

Події

абсолютні

відносні

(наприклад, смерть людини породжує наслідки: майно пе­реходить до дружини, дітей, тобто виникають спадкоємні правовідносини, змінюється склад учасників правовідносин, суб'єктом яких був померлий)

(наприклад, смерть застрахова­ної особи в результаті вбивства спричиняє наслідки незалежно від того, з якої причини відбу­лося позбавлення життя — ви­плачується страхова премія сім'ї; у спадкоємців убитого виника­ють правовідносини з органом страхування)

Види юридичних фактів за складом:

прості

складні (фактичні склади)



  • Сторінка:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5