Реферат: Економічна безпека України
Україна, як і інші країни з перехідною економікою, має великий дефіцит платіжного балансу та бюджету. Навіть Міжнародному валютному фонду (МВФ) не під силу взяти на себе фінансування цього дефіциту, хоч він і намагається це зробити. Це призводить до того, що, по-перше, ліквідність активів МВФ знижується, а це може вже найближчим часом похитнути становище навіть такої авторитетної та впливової організації, по-друге, кредити МВФ, фінансуючи дефіцит платіжного балансу без реального реформування економіки України, тільки відтягують кризовий вибух.
Технічна допомога (ТД), що надається Україні західними країнами, відіграє важливу роль у перенесенні сюди ринкових ідей. Але якби українські одержувачі ТД були б краще підготовлені і могли з більшою користю для себе використовувати цінні знання, якіщо надають їм іноземні й міжнародні донори, позитивний ефект донорської діяльності для економіки країни був би вищим. Проте самі донори можуть підвищити ефективність своєї діяльності в Україні щодо надання ТД. Трапляється, що донори, через забюрократизованість своїх процедур, не встигають за перебігом економічних подій, спізнюючись направляти технічну допомогу туди, де її найбільше потребує стан економіки. Через це вони надають підтримку багатьом недовговічним урядовим організаціям, комісіям, комітетам та центрам. А нинішня ситуація вимагає того, щоб більше донорських зусиль концентрувалось на безпосередній підтримці підприємництва та діяльності неурядових організацій.
Щоб підвищити ефективність технічної допомоги, українські консультаційні заклади мають одержувати більше донорської підтримки. Українські консультанти, які мають високу кваліфікацію і здобули міжнародне визнання, продовжуватимуть співпрацю з урядовцями та приватними підприємцями і допомагатимуть їм сприймати міжнародний досвід після закінчення дії програм допомоги Україні. Бажано, щоб кваліфіковані особи та неурядові організації, які довели свою спроможність сприяти ринковим перетворенням в Україні, мали більше підтримки. Впровадження технічної допомоги місцевими спеціалістами та неурядовими організаціями може проводитись якісніше та з меншими витратами.
Ще одним джерелом підвищення ефективності технічної допомоги в Україні могло б стати повне звільнення усіх видів грантів від сплати податків. Як відомо, метою технічної допомоги є прискорення ринкових реформ в економіці України. Однак, на деякі види технічної допомоги, згідно з законодавством України, треба сплачувати до 50% гранту у вигляді податків, що автоматично знижує його ефективність. Хоча, якщо взяти, наприклад, Польщу, то там парламент давно прийняв закон про звільнення від податків усіх видів технічної допомоги.
Практика свідчить, що неможна досягти бажаних результатів без комплексного розвитку внутрішнього ринку, який є основою будь-якої економіки. Це і є те, що зараз називають загальним економічним кліматом в країні, який треба створювати на базі добре проробленої програми. Така програма повинна починатись з формування високопрофесійної команди, маркетингу на національному рівні і закінчуватись реструктуризацією нерентабельних виробництв та розвитком підприємництва. Цій цілям має бути підпорядкована підготовка адекватних нормативних і законодавчих актів, а також зовнішньоекономічна і зовнішньополітична стратегія країни.
В межах цієї статті звичайно неможливо проаналізувати всі, навіть головні, причини довготривалого спаду нашої економіки та можливі дії щодо досягнення економічного підйому. Детальне розроблення цих дій може бути здійснене для конструктивної програми ринкових реформ в Україні з метою втілення її в життя.