Реферат: Т. Шевченко в зарубіжній літературі
Щасливий той, хто в цю лиху годину
Під теплий дах зібрав свою родину!
Щасливий той, хто жінку й діти має!
Коли родина ввечері збереться
І хмиз сухий у грубі запалає, -
Мала хатина замком нам здається,
А слово, вимовлене в ці хвилини,
Від серця щирого до серця лине.
Щодо патріотичної та революційної лірики Петефі, то варто взяти для порівняння з віршами Шевченка такі твори: "Патріотична пісня", "Алфельд", "Життя і смерть", "Проти королів", "Пізнайте мене", "Угорський дворянин", "Мої пісні", "Я мрію про криваві дні", "Коли ти муж, — будь мужнім", "Палац і халупа", "Поетам XIX століття", "Я мадяр", "Битву я на думці маю", "Героям балачок", "Доки ж спати, краю мій?", "Магнатам", "Національна пісня", "Мадярем знову став мадяр", "1848", "Повісьте королів", "В новорічний день 1849 року" та ін. Звичайно, учень, готуючи реферат, візьме не всі із названого. Головне, щоб він відчув спільність мотивів патріотичної та революційної лірики обох велетнів поезії.
А ось щодо останньої теми, про особливості голосу кожного з поетів, то варто наголосити хоча б на двох яскравих барвах. Шевченко в своїй поезії стриманіший, сумніший, його не покидає шекспірівський трагізм. Шандор Петефі — завжди налаштований на активну дію, на швидкий відгук із сарказмом або гумором, тому окремі його твори нагадують побутові замальовки — легкі, повні життя ("Хортобадська шинкарка", "Вовча пригода", "Клин клином", "Молодий наймит", "Ґазда Амбруш" та ін.). Є щось у Ш.Петефі від філософії східного поета Омара Хайяма...
Другий урок доцільно провести у формі семінарського заняття. Виступи учнів з рефератами слід доповнити читанням віршів Петефі напам'ять. Тоді це буде справжнє свято поезії Шандора Петефі, та ще й у зіставленні з творчістю Тараса Шевченка.