Реферат: Мусульманське право в сучасних правових системах загальна характеристика

В другій половині XIX ст. суди ісламських країн диференцію­ються відповідно до компетенції на мусульманські, цивільні (світ­ські) і консульські, а також суди персонального права для немусульман. У результаті проведеної в 1840 p. судової реформи була обмежена юрисдикція мусульманських судів (створювалися кри­мінальні, торгові та інші суди, яким передавалася юрисдикція мусульманських судів). Найбільшою своєрідністю характеризу­ється історія реформування судової системи Єгипту. З 1855 p. там функціонують спеціальні кримінальні суди, з 1876 p. — змі­шані суди, створені замість консульських судів. Вони розгляда­ли всі питання разом з іноземцями.

З середини XX ст., коли більшість країн Арабського Сходу стали незалежними, розпочався новий етап розвитку їх судових систем. Однак і на цей час функціонують два види судів: тради­ційні релігійні та світські.

В основі традиційних релігійних судів лежать норми мусуль­манського права, більшість яких кодифіковано. Нерідко діє кілька рівнозначних мусульманських судів різного толку — сунітські, джафаритські (Іран, Лівія), спеціальні суди для друзів[1] (Сирія, Ліван), а також — верховні мусульманські суди, які виконують функції апеляційних інстанцій (Ліван, Йорданія, Лівія — у кож­ній із країн є свої особливості). До юрисдикції цієї групи судів належить розгляд справ особистого статусу мусульман і деяких інших спорів.

Наведемо як приклад судову систему Саудівської Аравії:

• суд першої інстанції (один каді) — вирішує шлюбно-сімей­ні справи і незначні цивільно-правові спори;

• загальні суди (три каді) — розглядають кримінальні право­порушення;

• апеляційний суд — має палати з кримінальних, шлюбно-сімейних та інших питань;

• Найвища судова рада — здійснює контроль за мусульман­ськими судами і відіграє роль апеляційної інстанції у найважли­віших кримінальних справах.

На цей час багато традиційних судів занепали в результаті або їх державної ліквідації (у Туреччині в 1924 p.), або самоліквідації (Єгипет, Туніс, Пакистан, Алжир, Марокко, Гвінея, Малі), але не зникли повністю.

Поряд із мусульманським правом світські суди застосовують «сучасне право» західного зразка. Роль цих судів зростає.


[1] Група населення гірських районів Лівану та Сирії, яка відрізняється особ­ливостями побуту та культури. Утворює одну із шиїтських сект.



  • Сторінка:
  • 1
  • 2
  • 3