Реферат: Облік реалізації цінностей і податкових зобов'язань
4. Зміст записів на загальній схемі бухгалтерського обліку відвантаження і реалізації цінностей:
1. Списання відвантажених (відпущених) цінностей із підзвіту матеріально відповідальної особи за фактичною собівартістю або обліковими купівельними цінами.
2. Відображення в обліку реалізації цінностей, відвантажених або відпущених покупцям і замовникам за безготівковим розрахунком, за відпускними (продажними) цінами, включаючи ПДВ.
3. Реалізація цінностей за готівкові грошові кошти, здані в касу підприємства або безпосередньо на розрахунковий рахунок в банку.
4. Списання нарахованого податкового зобов’язання з ПДВ, що виникло при надходженні передоплати від покупця (замовника), п.п. 5, 7.
5. Відрахування ПДВ по підсумку за місяць (п.п. 6, 7, 9).
6. Списання прибутку за місяць.
7. Списання збитків за місяць.
Записи 1, 2, 4, 5, 6 і 7 застосовуються на підприємствах, що здійснюють виробничу, оптово-збутову та торговельно-посередницьку діяльність.
При поверненні покупцями (замовниками) відвантажених (відпущених) цінностей торговельне підприємство одночасно з оприбуткуванням повернених цінностей за обліковими цінами повинно сторнувати суму їх реалізації записом на рахунках: Дт 62 - Кт 46 - сторнувальним червоним записом на відпускну вартість повернених цінностей. При визначенні суми обороту з реалізації цінностей за даними товарних звітів складів і аналітичного обліку із суми обороту по кредиту рахунку 46 "Реалізація" необхідно виключити відпускну ( продажну) вартість повернених цінностей.
Облік відвантаження і реалізації цінностей на виробничих, оптово-збутових і посередницьких підприємствах, що обліковують цінності за фактичною собівартістю (купівельними цінами), розглянемо на наступному прикладі.
5. Приклад 1. На відображення в обліку відвантаження цінностей зі складу після передоплати їх покупцем (замовником), що обліковуються за фактичною собівартістю або купівельними цінами.
1. Підприємство отримало передоплату за цінності, що за угодою повинні бути відвантажені (відпущені) покупцю (замовнику), в сумі 2400 грн.
2. Відвантажено цінності покупцю (замовнику). За товарним документом значиться:
Цінності за договірними відпускними цінами | 2000 грн. |
Відпускна вартість за угодою | 2000 грн. |
Податок на додану вартість, 20% від 2000 | 400 грн. |
До оплати покупцем (замовником) | 2400 грн. |
3. Цінності списуються із підзвіту матеріально відповідальної особи за фактичною собівартістю або за купівельними цінами в сумі 1700 грн.
3а даними прикладу 1 необхідно зробити записи на бухгалтерських рахунках :
1. На суму передоплати цінностей, що надійшла від покупця (замовника), - 2400 грн.:
1.1. Дт 51 - Кт 62 - 2400
1.2. Одночасно відображається в обліку виникнення зобов’язання з ПДВ – 400 грн. :
Дт 67-1 "3 податкових зобов’язань"
Кт 68, субрахунок "3 податку на додану вартість, розрахунковий період якого настав" – 400 (п. 7).
2. Списуються із підзвіту матеріально відповідальної особи відвантажені покупцю (замовнику) цінності за фактичною собівартістю (обліковими купівельними цінами) - 1700 грн.:
2.1. Дт 46 - Кт 40, 41 і ін. - 1700
2.2. Одночасно відображається в обліку реалізація відвантажених цінностей за договірними цінами, включаючи ПДВ, - 2400 грн.:
Дт 62 - Кт 46 - 2400
3. Списуються нараховані податкові забов’язання з податку на додану вартість – 400 грн. (оп. 1.2):
Дт 46 - Кт 67-1 "3 податкових зобов’язань" - 400
4. Відображається в обліку фінансовий результат від реалізації відвантажених цінностей ( Кт 46 - 2400 минус Дт 46 - 1700 + 400) - 300 грн. :
Дт 46 - Кт 80 - 300
Записи в обліку на виникнення і погашення податкових зобов’язань з ПДВ при відвантаженні цінностей після їх передоплати (Дт 67-1 - Кт 68 і Дт 46 - Кт 67-1, оп.1.2 і 3) доцільно робити по підсумку облікових записів за місяць.
6. У тому разі, коли оплата цінностей здійснена покупцем (замовником) після їх відвантаження зі складу, за даними прикладу 1 записи на бухгалтерських рахунках будуть наступними :
1. Дт 46 - Кт 40, 41 і ін. - 1700
2. Дт 62 - Кт 46 - 2400
3. Дт 46 - Кт 68 - 400
4. Дт 46 - Кт 80 - 300
5. Дт 51 - Кт 62 - 2400
Згідно зі змінами, внесеними до Закону України "Про податок на додану вартість" (п. 1), до 1 січня 1999 р. належна до сплати сума ПДВ за відвантаженими, але неоплаченими цінностями включається до податкових зобов’язань наступних звітних періодів, на які припадає надходження коштів на розрахунковий рахунок платника податку, а за наявності від’ємної різниці сума податку зараховується рівними частинами у зменшення податкових зобов’язань таких платників податку у звітних періодах, що настають після 1.10.97 р. (ст.11.8, п.3).
До 1 січня 1999 р. виникнення податкових зобов’язань з ПДВ від сум передоплат, отриманих від покупців, відображається в обліку як показано в п. 5, а цінностей, відвантажених без передоплат, - як показано в п. 6. ПДВ від суми реалізованих, але не оплачених цінностей повинен відноситись на кредит рахунку 68, субрахунок "3 податку на додану вартість, розрахунковий період якого не настав" ( Дт 46 - Кт 68).
Облік податкових зобов’язань з ПДВ
8. У зв’язку з тим, що протягом місяця в обліку відображається реалізація відвантажених (відпущених) цінностей, передоплата яких покупцями (замовниками) здійснена і не здійснена, зобов’язання з податку на додану вартість від суми реалізації цінностей за звітний місяць складаються із трьох частин:
1. Сума нарахованих податкових зобов’язань від сум одержаних передоплат ( Дт 67-1 - Кт 68).
2. Сума податкових зобов’язань від вартості цінностей, відвантажених покупцям і замовникам з наступною оплатою, що в звітному місяці оплачені, розрахунковий період, яких настав ( Дт 46 - Кт 68).
3. Сума нарахованих податкових зобов’язань від вартості цінностей, відвантажених протягом звітного місяця з наступною оплатою, що в даному місяці покупцями і замовниками не оплачені, а тому розрахунковий період для них не настав (Дт 46 – Кт 68).
Інструкцією з бухгалтерського обліку ПДВ та іншими нормативними документами не встановлено, як повинні визначатись суми ПДВ, розрахунковий період якого настав і не настав, яка кореспонденція рахунків в цьому разі має бути.
9. Вважаємо, що найбільш доцільно всю суму ПДВ на цінності, відвантажені і оплачені та після їх відвантаження не оплачені, списувати по підсумку за місяць з рахунку 46 "Реалізація" двома бухгалтерськими проводками:
1. Дт 46 "Реалізація" - Кт 67-1 "З податкових зобов’язань" - на суму податкових зобов’язань з ПДВ, нарахованих при надходженні передоплат за цінності від покупців і замовників ( п. п. 3, 4, 20).
2. Дт 46 "Реалізація" - Кт 68, субрахунок "З податку на додану вартість, розрахунковий період якого не настав" - на суму податкових зобов’язань з ПДВ на цінності, відвантажені протягом місяця без попередньої оплати, що в звітному місяці оплачені і не оплачені ( вся сума ПДВ з обороту по реалізації цінностей за вирахуванням сум ПДВ з передоплат: Дт 46 - Кт 67- 1.
Тільки після цих двох записів за даними облікових регістрів, що ведуться по дебету рахунку 51 "Розрахунковий рахунок" та інших банківських рахунків, необхідно визначити суму ПДВ на цінності, відвантажені (реалізовані) на умовах наступної оплати, що оплачені в звітному місяці, і скласти бухгалтерську проводку на обчислену суму ПДВ:
Дт 68, субрахунок "З податку на додану вартість, розрахунковий період якого не настав"
Кт 68, субрахунок "З податку на додану вартість, розрахунковий період якого настав"
Таким чином, зобов’язання з податку на додану вартість від суми відвантажених цінностей і покупцями та замовниками в звітному місяці не оплачених, залишиться як сальдо на рахунку 68, субрахунок "З податку на додану вартість, розрахунковий період якого не настав". В наступні звітні періоди ця сума ПДВ буде відображена в обліку після надходження платежів від покупців і замовників як податкове зобов’язяння з ПДВ по кредиту субрахунку "З податку на додану вартість, розрахунковий період якого настав" ( Дт 68 - Кт 68 ).