Реферат: ЄБРР
· країни ЦСЄ 13
· решта європейських країн 11
· неєвропейські країни 24
Отже, країнам ЄС належить вирішальний вплив в ЄБРР.
Фінансові ресурси Банку формуються також за рахунок позичкових коштів, коштів одержаних в погашення позик, за рахунок виручки від реалізації інвестицій в акціонерний капітал.
ЄБРР заснував спеціальні фонди на кошти з доходів, одержаних від інвестицій. Ці фонди призначені для підготовки інвестиційних проектів і здійснення інвестицій в країни – члени. Кошти фондів використовуються для кредитування низькорентабельних галузей соціальної інфраструктури.
Відповідно з основними цілями Банка його кредитно – інвестиційна політика спрямована, перш за все, на підйом і структурну перебудову країн Центральної і Східної Європи. Діяльність ЄБРР в цьому напрямку досить різноманітна і перспективна. Вона включає: надання кредитів на розвиток виробництва; інвестування в капітал; гарантоване розміщення цінних паперів; надання позик під реконструкцію й розвиток інфраструктури. Пріоритетними сферами кредитування є: фінансовий сектор, енергетика, телекомунікації, транспорт і агробізнес.
ЄБРР перетворився на значного інвестора в країнах ЦСЄ: на нього припадає 15% всіх прямих капіталовкладень в регіоні; переважна їх більшість йде у приватний сектор.
Банк здійснює проектне фінансування банків, підприємств і компаній, вкладаючи засоби як у нові виробництва, так і в діючі фірми. Він також працює з державними компаніями з метою підтримки процесів приватизації структурної реорганізації на них, а також у удосконалювання комунального господарства. ЄБРР використовує сталі в нього тісні зв'язки з урядами країн регіону з метою реалізації курсу на створення сприятливих умов для підприємницької діяльності.
В усіх своїх інвестиційних операціях ЄБРР повинний:
- сприяти становленню в країні повноцінної ринкової економіки, тобто забезпечувати ефект впливу на процес переходу;
- брати на себе ризики з метою надання сприяння приватним інвесторам, але при цьому не витісняючи їх з ринку;
- застосовувати раціональні принципи ведення банківської діяльності.
За допомогою своїх інвестицій ЄБРР сприяє:
- проведенню структурних і галузевих реформ;
- розвитку конкуренції, приватизації і підприємництва;
- зміцненню фінансових організацій і правових систем;
- розвитку необхідної інфраструктури для підтримки приватного сектора;
- упровадженню надійно працюючої системи корпоративного керування, у тому числі із метою рішення природоохоронних проблем.
ЄБРР здійснює операції у всіх країнах Центральної і Східної Європи і СНД і вкладає капітал у різні галузі. Будучи найбільшим з інвесторів у регіоні, він має широку мережу з більш ніж 30 представництв на місцях у всіх своїх країнах операцій.
Більшість співробітників ЄБРР - вихідці з приватного сектора і поряд з досвідом роботи в конкретних галузях вони мають глибоке знання соціально-економічних і політичних умов, що склалися в кожній із країн. ЕБРР застосовує гнучкий підхід з урахуванням потреб приватних інвесторів. Його операції носять довгостроковий характер, і він може брати на себе політичні ризики в кожній із країні галузей.
Отже, Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) створений для сприяння переходу до відкритої, орієнтованої на ринок економіки та розвиткові приватної і підприємницької ініціативи в країнах Центральної та Східної Європи і СНД, котрі притримуються принципів багатопартійної демократії, плюралізму і ринкової економіки та втілюють їх в життя.
РОЗДІЛ II. ЄБРР в кінці ХХ ст. на початку ХХІ ст.
2.1. Роль ЄБРР в економічному співробітництві
ЄБРР на початку своєї діяльності був покликаний згідно з його Статутом надавати потерпілим від війни країнам довгострокові кредити для відбудови їх економіки, а також гарантувати приватні інвестиції за кордоном.
Нині Банк надає технічну та фінансову допомогу більш ніж 100 країнам світу, які є членами Міжнародного валютного фонду. Основна маса кредитів направляється на розвиток виробничої інфраструктури та сільського господарства — галузей відносно малорентабельних, з високим терміном окупності і витрат, куди не досить охоче вкладає свої кошти приватний капітал. Як пріоритетні МБРР фінансує державні програми в галузі енергетики, імпорту обладнання для розвитку гірничої промисловості, інвестування проектів для будівництва нафто- і газопроводів, модернізації підприємств тощо. Сьогодні налічується 180 держав — членів МБРР.
Свою діяльність Банк будує за стратегією керованого зростання, на основі жорсткого дотримання здорових банківських принципів. ЄБРР працює лише на комерційних засадах. На відміну від МВФ, надає тільки цільові кредити під конкретні проекти приватним і державним структурам на потреби розвитку економіки. 60% позичкових засобів спрямовуються у приватний і 40% - у державний сектор. Крім цільових кредитів ЄБРР здійснює прямі інвестиції, а також надає технічну допомогу (консультації, курси навчання банкірів та менеджерів, допомога в організації систем розподілу продовольства). Спеціальних коштів для надання технічної допомоги ЄБРР не має, а залучає інші ресурси, в тому числі із створених у країнах ЄС спеціальних фондів, міжнародних організацій.
ЄБРР здійснює свою діяльність у вигляді надання довгострокових позик. Як правило, кредити надаються на термін 15-25 років.
Європейський банк реконструкції та розвитку надає позики в основному для:
- розвитку інфраструктури;
- здійснення сільськогосподарських проектів;
- розвитку промисловості, але не більше 20% від загальної суми позики і то в основному на розвиток малого бізнесу.
Основними цілями Європейського банку реконструкцій та розвитку є:
Ø сприяння економічному розвитку і реконструкції країн Центральної і Східної Європи ( ЦСЄ ), які заявили про свою прихильність демократичним принципам;
Ø надання допомоги країнам ЦСЄ в модернізації виробничої бази, в організації конкурентоспроможної підприємницької діяльності в приватному секторі;
Ø сприяння в залученні інвестицій у виробництво, сферу послуг і фінансовий сектор;
Ø стимулювання великих економічно обґрунтованих проектів;
Ø надання технічної допомоги в реалізації проектів;
Ø сприяння формуванню ринку капіталів;