Реферат: ЄБРР
Теоретичну основу дослідження складають праці українських та зарубіжних авторів, що стосуються основи діяльності ЄБРР, місця і ролі на світовому рівні ЄБРР.
Джерельною базою даного дослідження стала низка українських та зарубіжних газет і журналів.
Структура та обсяг курсової роботи. Робота складається із вступу, двох розділів, чотирьох параграфів, списку використаних джерел. Загальний обсяг роботи стор. друкованого тексту. Список використаних джерел містить найменувань.
РОЗДІЛ I. Загальні відомості про ЄБРР
1.1. Створення та історія розвитку ЄБРР
Європейський банк реконструкції та розвитку (The International Bank for Reconstruction and Development) - це спеціалізований заклад ООН з фінансового сприяння в реконструкції та розвитку економік країн-членів, який заснований в 1990 році на пропозицію президента Франції Франсуа Міттерана, а розпочав свою діяльність в 1991 році (штаб-квартира - в Лондоні).
До цього часу належить початок важливих соціально – економічних і політичних зрушень в країнах Східної Європи. В громадських і урядових колах цих країн визріло розуміння необхідності переходу до ринкової економіки. Але перебудова всієї структури соціалістичної економіки вимагала неабияких коштів. Для їх поповнення, для стимулювання реформ і було створено ЄБРР.
До складу ЄБРР увійшли всі європейські країни, а також низка неєвропейських країн – Австралія, Єгипет, Ізраїль, Кіпр, Марокко, Мексика, Нова Зеландія, Республіка Корея, США, Японія. Крім того, як нащадки СРСР членами банку стали всі азіатські республіки СНД. За статутом ЄБРР його членами можуть стати як європейські, так і неєвропейські країни, але всі вони мають бути членами МВФ.
Акціонерами Банку є 60 держав, Європейська комісія та Європейський інвестиційний банк. Капітал - 20 млрд. євро. Країнам ЄЕС належить 55,12% капіталу, США - 10%, Японії - 8,52%, країнам операцій - 11,78% (в тому числі Україні - 0,8%), іншим акціонерам - 14,58%. Кожна країна-член представлена у Раді керуючих та Раді директорів Банку. Збори акціонерів проводяться щорічно у квітні-травні почергово у Лондоні (у непарні роки) та в одній із країн-членів банку (у парні роки). Сьомі щорічні збори (1998 р.) відбулися у Києві. В Україні ЄБРР має дипломатичний статус і статус привілейованого кредитора.
Сьогодні інвестиційні інструменти ЕБРР використовуються з метою становлення ринкової економіки і демократії в 27 країнах - від Центральної Європи до Центральної Азії.
ЕБРР є найбільшим інвестором у регіоні, і крім виділення своїх засобів залучає значні обсяги прямих іноземних інвестицій. Його власниками є 60 країн і дві міжнародні організації. Однак, хоча його акціонерами і є представники держави, ЕБРР вкладає капітал головним чином у приватні підприємства, як правило, спільно зі своїми комерційними партнерами.
Він здійснює проектне фінансування банків, підприємств і компаній, вкладаючи засоби як у нові виробництва, так і в діючі фірми. Він також працює з державними компаніями з метою підтримки процесів приватизації структурної реорганізації на них, а також у удосконалювання комунального господарства. ЕБРР використовує сталі в нього тісні зв'язки з урядами країн регіону з метою реалізації курсу на створення сприятливих умов для підприємницької діяльності.
Статут ЕБРР передбачає його діяльність тільки в тих країнах, що прихильні принципам демократії. Турбота про навколишнє середовище є складовим елементом надійно працюючої системи корпоративного керування і фігурує у всіх інвестиційних операціях ЕБРР.
Отже, за допомогою своїх інвестицій ЕБРР сприяє проведенню структурних і галузевих реформ; розвитку конкуренції, приватизації і підприємництва; зміцненню фінансових організацій і правових систем; розвитку необхідної інфраструктури для підтримки приватного сектора; упровадженню надійно працюючої системи корпоративного керування, у тому числі із метою рішення природоохоронних проблем.
1.2. Організаційна структура та функції ЄБРР
Європейський банк реконструкції та розвитку має таку організаційну структуру:
Ø Рада керуючих;
Ø Директорат;
Ø Президент і віце – президент;
Ø Консультативна рада з питань довкілля.
Рада керуючих є вищим органом ЄБРР. Кожна країна в Раді представлена керуючим і його заступником. Рада керуючих вирішує кардинальні, стратегічні питання діяльності ЄБРР. До її компетенції належить приймання нових членів, виключення з членів Банку, зміни розміру уставного капіталу, обрання директорів і президента Банку та ін. Рада має право давати вказівки Директорату щодо виконання тих або інших завдань.
Директорат складається з 23 членів. З них 11 обираються керуючими, що представляють Бельгію, Велику Британію, Німеччину, Грецію, Данію, Ірландію, Іспанію, Італію, Люксембург, Нідерланди, Португалію, Францію, а також ЄС і Європейський інвестиційний банк (ЄІБ). Решта 12 керуючих представляють інші країни, поділені на групи: 4 – від країн ЦСЄ; 4 – від решти європейських країн; 4 – від неєвропейських країн. Директорат здійснює загальне керівництво діяльністю Банка, визначає основні принципи його політики у відповідності з вказівками Ради керуючих, підсумовує річний баланс, затверджує бюджет.
Президент керує поточними справами Банку. Він є офіційним представником ЄБРР на міжнародних форумах. Президент здійснює організаційну роботу, в тому числі наймання й звільнення службовців банку. Він головує в Директораті, але участі в голосуванні звичайно не приймає.
Функціонально ЄБРР поділено на департаменти, які знаходяться під безпосереднім управлінням Президента і віце – президентів:
Ø банківські операції;
Ø фінанси;
Ø проектна експертиза;
Ø відомство головного економіста;
Ø комунікації;
Ø персонал;
Ø адміністрація.
Департамент банківських операцій, що координує комерційну діяльність країн ЦСЄ, поділяється на два підрозділи за регіональним принципом – „північні країни” і „південні країни”. Україна входить до групи південних країн.
Консультативна рада з питань довкілля складається з 17 фахівців в галузі екології. Вони консультують Банк з екологічних аспектів проектів, що реалізуються.
Організаційна структура Банка включає і процедуру прийняття рішень. В багатьох випадках при голосуванні досить простої більшості. Але при обговоренні найважливіших питань в Раді керуючих або в Директораті необхідна кваліфікована більшість. Кожна країни має кількість голосів, пропорційну своїй квоті в уставному капіталі. Найбільшу квоти мають США – 10%; Італія, Німеччина, Франція, Велика Британія і Японія мають по 8,5%. Таким чином, жодна країна самотужки не може заблокувати рішення, навіть якщо при голосуванні потрібна кваліфікована більшість.
При утворенні ЄБРР його капітал формувався шляхом випуску акцій на суму 10 млрд. ЕКЮ. Потім капітал значно збільшився (в 1996р. – подвоївся). Квоти в уставному капіталі розподіляються таким чином (в %):
· країни члени ЄС, ЄІБ і власне ЄС 51