Реферат: Саджавка - історія рідного села

Переломним в історії нашого краю став 1848 рік. 3(15) травня цього року австрійський цісар Фердинанд видав указ про скасування панщини в Галичині. Селяни Саджавки стали рівноправними громадянами Австро-Угорщини. У саджавській греко-католицькій церкві, спорудженій ще в 1758 р., відправлялися подячні Богослужіння. На честь цієї історичної події в центрі села був поставлений пам’ятний хрест, навколо якого посаджено чотири липи, дві з яких ростуть ще й тепер. За радянських часів хрест був знищений, однак у 1993 р. його відновили.

У 1860-х роках Саджавка дуже постраждала від епідемії холери – загинуло більш як половина її населення. Ще й досі на околиці села є так званий “холерний цвинтар”, де поховані жертви епідемії. Однак у другій половині 19 ст. село почало відроджуватися – сюди переселялися люди з сусідніх сіл. Зростала народжуваність. Вже в 1900 році в селі проживало 2718 чоловік.

Соціально-економічні відносини в другій половині 19 ст., незважаючи на скасування панщини залишалися складними. Польсько-шляхетська верхівка і далі при підтримці австрійських правителів тримала в своїх руках виключне право на ліси і пасовища. Селяни не отримали справжньої свободи, на яку вони сподівалися. Більшість з них жила надзвичайно бідно і змушена була продавати за безцінь свою робочу силу.


ДОКУМЕНТИ РОЗПОВІДАЮТЬ...

Текст присяги вірності австрійській імператриці Марії Терезії, яку склали мешканці Саджавки 29 грудня 1772 року.

“Слюбуємо і складаємо тілесну присягу Всемогучому Богові, найяснішій імператорській княгині і пані Марії Терезії з ласки Божої цісаревій римській, як тепер найласкавішій нашій королеві, як і не менше їх дідичам згідно устави, як і обом князям дідичну честь віддати, а також слюбуємо, що кожного часу будемо вірними і послушними підлеглими”

(Із книги В.Грабовецького “Іванівці. Літопис села над Прутом”, 2001 р.).

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ ДЛЯ КРАЄЗНАВЧОГО ПОШУКУ

Охарактеризуйте соціально-економічний розвиток Саджавки у період австрійського панування.

Чим можна пояснити стрімке збільшення кількості населення Саджавки протягом 19 ст.?

Знайдіть у шкільному історико-краєзнавчому музеї експонати, що відносяться до 18-19 ст., і з’ясуйте їхнє призначення.

Відшукайте мешканців Саджавки, які брали участь у відновленні пам’ятного хреста на честь скасування панщини і запишіть їхні спогади.


У БОРОТЬБІ

З ПОНЕВОЛЮВАЧАМИ

Протягом 16-18 століть Саджавка продовжувала перебувати у складі Польської держави. З історичних джерел довідуємося, що населення нашого краю в цей час займалося виварюванням солі, обробкою деревини, випасом овець та свиней, а також виготовленням тканин з вовни та з овечих шкір. Розвивалося й землеробство. У документах 16 ст. згадується, що в Саджавці було два лани[2] під городами, на яких, крім ярини, культивували й зернові. Крім того, відомо також, що в 1680 році у Саджавці діяв млин, в якому мололи зерно. [ , 22-26]

До середини 17 ст. відносяться й перші відомості про кількість населення Саджавки. В той час тут було зафіксовано 43 будинки, в яких проживало 236 чоловік [ , 25]. В цей же час у сусідньому Ланчині мешкало 253 чол., Красній – 198 чол., Добрилові – 209 чол., Делятині – 825 чол. [ ,25]

Нелегке життя населення часто погіршувалося внаслідок “голодних років”, пошестей, стихійних бід та нападів татар. Татари нападали на Покуття в 1575, 1589 та 1594 рр., а за 1612-1633 рр. - 26 разів. У 1621 р. були майже повністю знищені всі покутські села. Не обминула лиха доля й Саджавку.

У 16 столітті Саджавка належала до Делятинської волості. Сюди ж відносились також Ланчин, Великі й Малі Ослави, Микуличин та ін. У другій половині 16 ст. власниками Делятинщини згадуються Яків Хотимирський, Христофор Блудницький, Павло та Іван Турецькі.

В кінці 16 ст. Делятинська волость опинилася в руках магнатів Белзецьких, які зосередили у своїх руках біля 50 населених пунктів між Чорногорою та Обертином. Своїм багатством їм не поступалась магнатська родина Куропатвів з Надвірної. В 1645-1650-х роках Саджавка, як і вся Делятинщина, постраждала від локальної війни братів Белзецьких, які не могли мирними засобами поділити сімейний спадок.

У 17 столітті, як свідчать документи, власником Саджавки був пан А.Гурський, а сусіднього Ланчина Оссолінський.

ІСТОРІЯ КРАЮ У СПОГАДАХ ОЧЕВИДЦІВ

Сучасник про зруйнування покутських сіл і міст татарською ордою.

“Страшно було дивитися, як горіли Галицькі села і міста від лютої і жорстокої татарщини, здавалося, що небо запалене вогнем, стовпи диму піднімалися над погорілими селами і містами, несамовитий крик і зойк поневолених глушив твоє вухо, а дорогами і стежками проходила безкінечна товпа татар, які гнали великі стада худоби, а за ними підганяли ординці почорнілих переляканих полонених. Господи, за що ти так покарав ту підгірську землю, коли її люд став нещасним від татар”.

(З книги В. Грабовецького “Іванівці. Літопис села над Прутом”. Івано-Франківськ, 2001, с. 70).

ІСТОРИЧНА ХРЕСТОМАТІЯ

Іван Франко про славного месника Олексу Довбуша.

“Хто був недавно князем і владикою тих гір, орлом того воздуха, оленем тих борів, паном тих панів аж ген до Дністрової води? Довбуш! Перед ким дрожали смілі і сильні, корилися горді? Перед Довбушем! На кого надіялися слабі, бідні і утиснені? На Довбуша! Хто був героєм наших гір, начальником наших легіонів? Довбуш!”

(Франко І. Петрії і Довбущуки. Повість в трьох частях. Твори в 20 томах. Т. VІІІ. К. , 1952, с. 115).


ПІСНІ, ЛЕГЕНДИ І ПЕРЕКАЗИ РІДНОГО КРАЮ

Легенда про Довбуша, записана в селі Іванівці, яке межує з Саджавкою.

“Колись через Прут з Печеніжина до Іванівців можна було переходити через брід ріки, а там, де була глибока вода, перевізник перевозив людей на човні. На дорозі тут була рогатка, яку пильнував іванівецький жид і брав з людей мито за цей переїзд і навіть за перехід через Прут.

Одного разу переходив через рогатку Олекса Довбуш. Жид вимагав від нього оплату, а Довбуш, не маючи грошей, дав жидові свою смушеву шапку. Коли люди сказали жидові, хто це був, жид дуже налякався і ціле життя зберігав ту шапку, боячись, що Довбуш за нею прийде і покарає його за здирство”.

(З книги В.Грабовецького “Іванівці. Літопис села над Прутом”, с. 72-73).

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ ДЛЯ КРАЄЗНАВЧОГО ПОШУКУ

Назвіть головні заняття жителів Саджавки в період пізнього середньовіччя. Як ви уявляєте господарство саджавського селянина, який жив у 17 столітті?

Розкрийте причини активної участі наших краян в антифеодальних рухах і народних виступах 17-18 ст.

Назвіть імена народних месників із Саджавки, які збереглися в пам’яті старожилів села.

Як в народній пісні про Олексу Довбуша оспівано трагедію легендарного месника?

Запишіть від старожилів села пісні, легенди і перекази про героїчну боротьбу наших земляків за волю і краще життя.


СИВА ДАВНИНА

Історичне коріння Саджавки сягає в глибину тисячоліть. Про це свідчать археологічні знахідки, виявлені в селі та навколишніх населених пунктах. Вони допомогли розкрити багато таємниць про життя, побут, культуру стародавніх мешканців нашого краю. Загалом, на території Делятинського історико-етнографічного регіону, куди входить і Саджавка, лише впродовж 1960-1980-х років виявлено понад 50 археологічних пам’яток [ , 14]

Найдавніші сліди життя на території нашого краю відносяться до періоду пізнього палеоліту (40 тисяч років тому), коли тут проживали представники неандертальської людини (стоянка в Делятині). Ця людина залишила після себе мустьєрську культуру, з такими основними знаряддями праці як крем’яні рубила, скребла та відщепи масивних форм.

Крем’яні знаряддя праці кроманьйонської людини, що датуються 12-15 тис. років тому, виявлено в сусідніх селах Красній та Добротові. Ще більше стоянок первісної людини у навколишніх урочищах датуються періодом мезоліту (8 тис. р. тому). Характерно, що люди цієї епохи жили уже в куренях і напівземлянках.

На Прикарпатті виявлено 115 археологічних пам’яток племен бронзової доби (2-1,5 тис. р. до н.е.) [ ]

Епоху бронзи супроводжував перший великий суспільний розподіл праці – відокремлення скотарства від землеробства. Племена бронзового часу вчені відносять до праслов’янських. Їх поселення складалися з 15-20 жител, розташованих на підвищених берегах річок. Це були землянки та наземні споруди.

На північній окраїні Саджавки, в урочищі Горбки, виявлено пам’ятку археології бронзової доби. Це – поселення, що відноситься до часів підкарпатської культури шнурової кераміки (подільська група). Назва цієї культури пішла від того, що її жителі прикрашали глиняний посуд шнуровим орнаментом. Саджавське поселення було досліджене археологами М.Клапчуком (1971 р.,) та Б.Василенком (1981 р.). Крім того, під час розорювання урочища “Толока” в Саджавці місцеві жителі знайшли уламок сокири, що також характерний для культури шнурової кераміки.

У ІІ-ІV ст. нашої ери наш край заселяють східно-слов’янські землеробські племена які залишили після себе цікаві пам’ятки, названі карпатськими курганами. Їхні поселення були розташовані переважно на берегах річок. Археологи виявили тут залишки наземних і напівземлянкових жителів з вогнищами або печами всередині господарської ями, залізні знаряддя праці, срібні, бронзові, скляні прикраси, розкішно орнаментований посуд, виготовлений на гончарному крузі, римські монети. Багато курганів-могильників знайдено в сусідніх із Саджавкою селах Коломийщини, зокрема в Печеніжині.

Наступні сліди життя людини на території нашого краю зафіксовані в кінці І тис. н.е., коли починаються княжі часи.

ІСТОРИЧНА ХРЕСТОМАТІЯ

Чим можна пояснити знахідку в Саджавці кам’яної сокири доби неоліту?

“Сліди неолітичних культур виявлено на основній території Покуття, а поблизу Делятина, що є його окраїною, поселень не виявлено. Проте, в погоні за мисливською фауною окремі групи неолітичної людини заходили і сюди. Саме цим і можна пояснити знахідку в Саджавці кам’яної сокири, подібні знахідки якої описані на Побужжі”.

(Клапчук М.М., Клапчук В.М., Історико-етнографічний нарис Делятинщини. Делятин, 2000, с. 15-16).

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ ДЛЯ КРАЄЗНАВЧОГО ПОШУКУ

Назвіть відомі стоянки первісних людей на території Делятинщини.

Складіть картосхему “Археологічні пам’ятки нашого краю”.

Заповніть таблицю “Найдавніші мешканці нашого краю та їхні заняття”:

Історична епохи

Тип людини або назва племен

Археологічні знахідки

Заняття жителів




  • Сторінка:
  • 1
  • 2
  • 3