Реферат: Фізико-географічна характеристика Долинського району
3. Транспорт і зв‘язок
В районі налічується близько 8,7 тис. транспортних одиниць, із них 6,9 тис. приватного транспорту. Послуги з перевезення пасажирів автомобільним транспортом в загальному режимі надає спеціалізоване транспортне підприємство ВАТ „Долинське АТП-12627".
Обслуговуванням пасажирів в режимі таксомоторних перевезень займаються підприємці, що отримали дозвіл на такі послуги. В районі зареєстровано 124 підприємці з надання транспортних послуг і більша кількість їх припадає на міські маршрути та приміські з високим рівнем пасажиропотоку (Долина-Вигода, Долина-Болехів).
Мережа автомобільних доріг єднає Долину зі столицею України — м. Києвом, обласними центрами: Івано-Франківськом, Львовом, Тернополем, Хмельницьким, Вінницею; містами Польщі (Варшавою, Островцем, Любліном);
містами Чехії (Прагою, Брно, Наход) та Словаччини (Кошице).
залізничне сполучення.
Через район проходить гілка Львівської залізниці. Пасажирські поїзди відправляються зі станції м. Долини до міст Івано-Франківськ, Чернівці, Мінськ, Моршин, Калуш.
В касі попереднього продажу можна замовити квитки на будь-який пасажирський поїзд, що відправляється зі станції Івано-Франківськ, Стрий, Львів.
Послуги телефонного зв'язку в районі надаються Долинським центром електрозв'язку Івано-Франківської дирекції ВАТ „Укртелеком".
На території району розміщено 3 міські та 11 сільських телефонних станцій. Сьогодні центр електрозв'язку обслуговує понад 7 тис. абонентів, в т. ч. 5,7 тис. домашніх абонентів.
Послуги поштової пересилки надає робочий вузол поштового зв'язку, який має свої відділення в 30 населених пунктах. Вузол приймає платежі за комунальні послуги телефон, переговори, радіо.
В районі регулярно виходить в ефір телерадіокомпанії „Захід", яка належить Долинській районній раді народних депутатів. Вона ознайомлює населення з новинами краю транслює художні фільми і різноманітні розважальні програми.
4. Будівництво
В районі є великий потенціал для розвитку будівельної індустрії — сировинні ресурси, висококваліфіковані спеціалісти та значна виробнича база.
Будівельну галузь району представляють 6 спеціалізованих організацій, які виконують повний спектр будівельно-монтажних та ремонтних робіт.
За період з 1997 до І півріччя 2000 р. збудовано 364 індивідуальних житлових будинки загальною площею 36323 м2, здано в експлуатацію 8200 м2 житлової площі для працівників підприємств та організацій району. Завершено будівництво школи, 2 будинків культури, районної санітарно-епідеміологічної станції, 2 фельдшерсько-акушерських пунктів.
5. Торгівля, громадське харчування, побутові послуги
Торговельна мережа Долинського району представлена державними, колективними, приватними і кооперативними підприємствами торгівлі і громадського харчування.
Роздрібна торгівля здійснюється через мережу магазинів та ринків.
Станом на 01.01.2000 р. діє понад 230 магазинів торговою площею 12500 м2. За 1999 р. роздрібний товарообіг склав 20413,5 тис. грн.
Основну питому вагу в роздрібному товарообігу займають підприємства з колективною формою власності — 50,8 відсотка, з приватною формою власності — 37,9, державною — 11,3 відсотка. Торгові підприємства споживчої кооперації в загальному товарообігу складають 8 відсотків.
В районі нараховується 110 закладів громадського харчування на 2550 посадкових місць. Кількість їх постійно зростає. Зокрема, в 1999 році відкрито 12 підприємств громадського харчування та в першому півріччі 2000 року
До послуг населення району відкриваються нові сучасні заклади торгівлі та громадського харчування, серед них: магазини „Слов'янка", „Квіти", „АВС", ресторан „Нафтовик" в м. Долині, бар „Володар" у смт. Вигоді.
З метою впорядкування торгівлі в районі розширюється мережа торгових ринків.
На даний час функціонує 7 постійно діючих ринків у м. Долині та 1 у смт. Вигоді, з них 2 — продовольчі, 2 непродовольчі (промислові), 3 змішані.
Найбільшими є ринки Районного споживчого товариства, розрахований на 270 торгових місць, та приватного підприємства „інсайт" на 176 торгових місць.
Побутові послуги жителям району надають 72 підприємства. За 1999 рік обсяги їх реалізації склали 600,8 тисячі гривень.
6. Житлово-комунальне господарство
Житловий фонд Долинського району на початок 2000 р. складає 297426 м2. При цьому 42,3% всього житлового фонду знаходиться в державній, колективній та власності житлово-будівельних кооперативів, а 57,7% — в особистій власності громадян. Забезпеченість житлом на одного мешканця складає 16,9 м2 при нормативі 18 м2.
Табл.6. Житловий фонд м. Долина та смт. Вигода
Кількість поверхів Кількість будинків Загальна площа, тис. м2
1-2 343 52.32
3-4 26 34.98
5 45 159.09
9 + 9 51.2
Всього 423 594.82
Одним із основних показників забезпечення населення комунальними послугами є задоволення потреб у питній воді відповідних обсягу та якості. Обсяг водопостачання склав 180 л/добу на чоловіка при нормативному 240 л/добу на чоловіка. Індекс відповідності фактичного рівня нормативному складає 75%. Надання цього виду послуг здійснюється Долинським управлінням водопровідно-каналізаційного господарства. Потужність водопостачання становить 10 тис. м3 на добу. Водопостачанням та водовідведенням забезпечені м. Долина, смт. Вигода, с. Мала Тур'я та бюджетні установи с. Оболоня, с. Тяпече, с. Солуків, с. Яворів.
Теплопостачання здійснює підприємство „Долинатепло-комуненерго", яке об'єднує 11 котелень потужністю 53,56 Гкал/год., 5 центральних теплових пунктів, 14,5 км теплових мереж. Цими послугами користуються жителі м. Долини та смт. Вигоди.
7. Соціальна сфера і санаторно-курортне господарство
Освіта Долинського району представлена розгалуженою мережею вищих загальноосвітніх та позашкільних навчально-виховних закладів.
Безпосередньо в районному центрі функціонує Долинське відділення факультету економіки, права та дизайну Прикарпатського університету ім. В. Стефаника, в якому навчається 150 студентів на стаціонарній та заочній формах навчання.
Всього на Долинщині діють 43 школи, в яких навчаються 12,5 тис. учнів. До послуг наймолодших громадян 2 навчальні комплекси «школа-садок», 10 дошкільних закладів, у яких виховуються 650 дітей.