Реферат: Вищий представницький орган державної влади. Глава держави. Судові органи влади

Серед інших центральних органів виконавчої влади важлива роль приділяється державним комітетам. Завдання державного комітету дещо схожі до завдань міністерства — здійснення дер­жавного управління у певній, здебільшого невеличкій, галузі гос­подарства, керівництво підпорядкованими йому об'єктами. Ком­петенція їх, як правило, вужче, ніж у міністерств.

Представницькі органи влади на місцях

В Автономній Республіці Крим представницький орган влади — Верховна Рада Автономної Республіки Крим (100 депутатів, обра­них на 4 роки; Голова Верховної Ради, перший заступник і за­ступники, голови постійних комісій здійснюють свої повнова­ження на постійній основі).

Верховна Рада правомочна вирішувати питання автономно-республіканського життя Криму, крім тих, що вирішуються Вер­ховною Радою України, всеукраїнським і місцевим кримсько-республіканським референдумами або віднесені відповідно до Конституції України і Конституції Автономної Республіки Крим до компетенції органів виконавчої вищої і місцевої або судової влади.

Верховна Рада Автономної Республіки Крим приймає Консти­туцію автономії, яка затверджується Автономної Верховної Ра­дою України. Вона призначає вибори депутатів, підтверджує склад її виборчої комісії, організує місцеві референдуми. До її функ­цій належить затвердження бюджету Автономної Республіки Крим, програми автономії з питань соціально-економічного і культурного розвитку, раціонального природокористування, охо­рони довкілля відповідно до загальнодержавних програм. Вона визначає статус місцевостей як курортів, установлює зони сані­тарної охорони курортів, бере участь у розробці державних прог­рам повернення депортованих народів, ініціює введення над­звичайного стану і встановлення зон надзвичайної екологічної ситуації в Автономній Республіці Крим або в окремих її місце­востях та ін.

Законами України Верховній Раді Автономної Республіки Крим можуть бути делеговані також інші повноваження. Відпо­відно до ст. З Конституції Автономної Республіки Крим її Вер­ховна Рада здійснює представницькі, нормотворчі, контрольні функції та повноваження в межах своєї компетенції.

Верховна Рада Автономної Республіки Крим у межах своїх повноважень приймає рішення і постанови, що є обов'язковими для виконання в межах території автономії.

Питання, з яких здійснює нормативне регулювання Автоном­на Республіка Крим, позначені в Конституції України (ст. 137) і Конституції Автономної Республіки Крим 1999 р. (ст. 18). З мо­тивів невідповідності нормативно-правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим Конституції України Президент може зупинити дію цих нормативно-правових актів з одночасним зверненням до Конституційного Суду щодо їх конституційності.

За наявності висновку Конституційного Суду про порушен­ня Верховною Радою Автономної Республіки Крим Конституції або законів України її повноваження достроково припиняються Верховною Радою і призначаються позачергові вибори до Вер­ховної Ради Автономної Республіки Крим.

У межах адміністративно-територіальних одиниць (областей, районів, міст, районів у містах, селищ, сіл) представницькі орга­ни влади діють:

— органи місцевого самоврядування — Ради.

До складу України входять такі області: Вінницька, Во­линська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закар­патська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кірово­градська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Пол­тавська, Ровенська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігів­ська, а також міста Київ і Севастополь із спеціальним статусом, який визначається законами України. Органами місцевого самоврядування, які представляють за­гальні інтереси територіальних громад (спільнот) сіл, селищ і міст, є районні та обласні ради. Питання організації районів у містах належать до компетенції міських рад.

Обласні і районні ради затверджують програми соціально-еко­номічного і культурного розвитку відповідно районів і областей;

затверджують бюджети області та району тощо. Голова районної і голова обласної ради обираються відповідною радою і очолю­ють виконавчий апарат ради.

До складу сільської, селищної, міської ради входять депутати, що обираються жителями села, селища, міста на основі загаль­ного, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голо­сування строком на 4 роки. На такий саме строк обираються голови сільської, селищної, міської ради, що очолюють вико­навчий комітет ради і головують на його засіданнях.

Як представницький орган, міські ради здійснюють свої пов­новаження на сесіях, на яких розглядаються питання, віднесені законодавством до їх ведення. Рішення міських (міст районного підпорядкування) рад, що суперечать законодавству або прийн­яті з порушенням передбаченої законом процедури, скасує рада вищого рівня, а рішення міських (міст обласного і загальнодер­жавного підпорядкування) рад — Верховна Рада України. У ви­падках, передбачених законодавством України, повноваження міської ради можуть бути достроково припинені Верховною Ра­дою.

Звертаємо увагу на те, що органам місцевого самоврядування мо­жуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади, що забезпечується державним фінансуванням і передачею їм відповідних об'єктів державної власності. З питань здійснен­ня переданих повноважень органи місцевого самоврядування є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади (про місцеве самоврядування див. у § «Управління в адміністративно-територіальних одиницях. Місцеве самоврядування»).

Виконавчі органи влади на місцях

В Автономній Республіці Крим державне управління здійсню­ється Представництвом Президента України, Радою Міністрів, утворюваною Верховною Радою Автономної Республіки Крим, міністерствами, районними державними адміністраціями, що входять до єдиної системи виконавчої влади України.

Уряд Автономної Республіки Крим — Рада Міністрів: управляє майном, що належить Автономній Республіці Крим; розробляє і виконує бюджет Автономної Республіки Крим; розробляє і реа­лізує програми Автономної Республіки Крим із питань соціаль­но-економічного і культурного розвитку, раціонального приро­докористування, охорони довкілля; забезпечує права і свободи громадян, національну злагоду, охорону правопорядку і громад­ську безпеку; забезпечує функціонування і розвиток державної і національних мов і культури в Автономній Республіці Крим;

охорону і використання пам'ятників історії; бере участь у розробці і реалізації державних програм повернення депортованих наро­дів та ін.

У адміністративно-територіальних одиницях (областях, районах, містах Києві і Севастополі) державне управління здійснюють:

— місцеві державні адміністрації на чолі з головами, які при­значаються на посаду Президентом за поданням Кабінету Міні­стрів. Їх головне призначення — захищати права і законні інте­реси громадян і держави, забезпечувати соціально-економічний розвиток територій і реалізацію державної політики у визначе­них державою сферах управління (управління внутрішніми спра­вами, державною безпекою, юстицією здійснюють обласні орга­ни цих міністерств).

Голови місцевих державних адміністрацій формують їх склад. Вони підзвітні і підконтрольні органам виконавчої влади вищо­го рівня, відповідають при здійсненні своїх повноважень перед Президентом і Кабінетом Міністрів. У частині повноважень, де­легованих їм відповідними районними або обласними радами, міс­цеві адміністрації їм підзвітні і підконтрольні.

Обласна або районна рада може висловити недовіру голові місцевої державної адміністрації, що потребує від Президента ухвалення рішення і подання обгрунтованої відповіді. Якщо ж недовіра виражена 2/3 депутатського складу відповідної ради, то за рішенням Президента має бути відставка голови місцевої дер­жавної адміністрації (ст. 118 Конституції України).

На відповідній території місцеві державні адміністрації за­безпечують виконання Конституції і законів України, актів Пре­зидента, постанов і розпоряджень Кабінету Міністрів, інших органів виконавчої влади. Вони зобов'язані також забезпечувати законність і правопорядок; дотримання прав і свобод громадян;

виконання державних і регіональних програм соціально-еконо­мічного і культурного розвитку, програм охорони довкілля; під­готовку і виконання обласних і районних бюджетів тощо.

Рішення глав місцевих державних адміністрацій, що супере­чать Конституції та законам України, іншим законодавчим ак­там, можуть бути скасовані Президентом або головою місцевої державної адміністрації вищого рівня.

Таким чином, органи виконавчої влади — суцільна систе­ма. Це така взаємозалежність органів, у якій усі складові час­тини є взаємозалежними і одночасно складають самостійні під­системи органів із своїми особливостями завдань, організацій­ної структури, функцій, повноважень, з повною автономією окремого органу.

Судові органи влади

Виші — Конституційний суд, Верховний Суд, Вищий арбітра­жний суд. Військова колегія Верховного Суду в Збройних Силах.

Конституційний Суд є єдиним органом конституційної юрис­дикції в Україні. Він вирішує питання про відповідність Кон­ституції законів та інших правових актів Верховної Ради; актів Президента; актів Кабінету Міністрів; правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Ці питання розглядаються у зв'язку зі зверненнями:



  • Сторінка:
  • 1
  • 2
  • 3