Реферат: Заробітна плата і її вплив на формування ринку праці в сучасних умовах
* Розраховано автором за статистичними даними по Україні та Запорізькій області.
По-третє, низька продуктивність праці, яка є результатом втрати професійного вміння і навичок працівників із-за нестабільної зайнятості, та використання старих технологій. Наприклад, індекс продуктивності праці в 1990 р. у машинобудівній і металообробній галузі по Україні складав 134%, а по Запорізькій області 123%, а в 1997 році, відповідно – 92% і 69%[2].
В-четвертих, заборгованість із заробітної плати. За даними Держкомстату протягом 1998 року заборгованість зросла у виробничій сфері на 35% і в бюджетній сфері на 33%. В майбутньому заборгованість із заробітної плати, за прогнозами українських і зарубіжних економістів, зростатиме. Причина росту заборгованості заробітної плати, в умовах спаду економіки України, пов’язана із таким явищем, як негнучкість зарплати. Це проявляється в таких ситуаціях: на збиткових підприємствах продовжують підвищувати оклади і, внаслідок цього, збільшують нараховану заробітну плату, не виплативши зароблену раніше. Це свідчить про те, що керівники підприємств не готові до ринкових умов господарювання. Своїми діями вони прагнуть втримувати кваліфікованих робітників і разом з цим підтримують непродуктивну зайнятість.
Про недосконалість українського законодавства характеризують такі явища, як встановлення однакової мінімальної заробітної плати і заборона її зниження. Поряд із суб’єктивними причинами, які ведуть до негнучкості зарплати, необхідно виділити і об’єктивні, пов’язані із функціонуванням елементів адміністративно-командної економіки в сучасних умовах. Великі підприємства, які працювали на задоволення потреб всієї економіки України, сьогодні мають технологічні проблеми із зупинкою виробництва. В результаті вони змушені продовжувати випуск продукції при зниженні попиту на неї і, внаслідок цього, нараховувати заробітну плату, яка не буде виплачена в найближчий час.
Реальним способом підвищення зарплати є зростання продуктивності праці, а в довгостроковій перспективі – і забезпечення високої зайнятості. Зміна середньої заробітної плати в майбутньому залежатиме від ефективності ринкових перетворень, зокрема, структурної перебудови, припинення спаду виробництва, та активної дії уряду спрямованої на розв’язання ринкових проблем.
Анотація
У статті досліджується проблема становлення ринкового механізму праці в Україні за посередництвом коригування середньомісячної заробітної плати. Наводиться аналіз факторів, зумовлюючих зниження середнього рівня заробітної плати в Україні. Здійснено розгляд потенційних способів реального її підвищення .
[1] Про соціально-економічне становище України. Держкомстат України. – (за січень-листопад) К., 1998. – С.4-5.
[2] Статистичні дані по Запорізькій області за 1998 рік. – С. 64.