Реферат: Управління формуванням та використанням прибутку торговельного підприємства “ Казка”

цим пояснюється низька реалізація хлібо-булочних, м’ясних виробів, а також молочної продукції (в асортименті якої є тільки масло "селянське"). Реалізація кондитерських виробів становить на 20% менше, а бакалійних – на 40% ніж у магазині "Галич". Це пояснюється вищезгаданими причинами. Щодо тютюнових і вино – горілчаних виробів, то реалізація така ж сама, як у магазині "Галич". Тому керівництву "БМВ-Імпекс" потрібно звернути увагу на особливості формування асортименту у магазинах сільської місцевості.


2.3. Організація проведення

і стимулювання збуту товарів

Фірма "БМВ-Імпекс" реалізує товари безпосередньо населенню, застосовуючи специфічні способи та методи роздрібної торгівлі. Торгове обслуговування населення проводиться в спеціально обладнаних і влаштованих торгових приміщеннях, що призначені для найкращого обслуговування населення, формування асортименту і можливості його оперативної заміни у відповідності з змінами попиту населення, постійного вивчення запитів покупців, вміння запропонувати і продати товар кожному конкретному покупцеві.

Важливим елементом комерційної роботи по збуту являється формування оптимального асортименту товарів в магазинах. Він знаходиться у прямій залежності від типу та спеціалізації підприємства. При цьому важливою задачею також являється збереження торгової спеціалізації приватизованих торгових підприємств, які обслуговують насамперед першочергові найнеобхідніші потреби населення.

В ринкових умовах роздрібна торгівля в Україні орієнтується на розвиток торгівлі у країнах з процвітаючою ринковою економікою, де задіяні великі людські ресурси, залучаються значні фінансові засоби, широко застосовуються результати науково-технічного прогресу. Доля торгівлі в цих країнах в загальному числі зайнятих перевищує 20% загальної кількості працюючого населення. По кількості торгових працівників, кількості магазинів та інших показників, які характеризують рівень розвитку торгівлі, країни СНД і України значно поступаються країнам Західної Європи. Для країн заходу характерним є постійний приплив робочої сили в торгівлю при і так вже значних досягненнях в її застосуванні. Створюються спеціальні служби по вивченню та прогнозуванню споживчого попиту, по контролю за діяльністю магазинів, по аналізу та вивченню ефективності тих чи інших форм і методів торгівлі, по впровадженню стандартизації та маркування, по інформуванню покупців про споживчі якості нових товарів тощо.

Розширюється і покращується післяпродажне обслуговування. На цей вид послуг припадає до 5% обігу торгової фірми. В торгівлі цих країн спостерігається процес створення великих магазинів, які створюються на нових місцях, так і за рахунок малоефективних торгових лавок. Торгівля здійснюється методом самообслуговування. Торовий процес повністю механізований. З переходом на самообслуговування змінюєтся склад зайнятих в роздрібній торгівлі. Широко застосовується в торгівлі праця архітекторів, дизайнерів, художників.

В ринкових умовах ні одне торгове підприємство не може успішно реалізовувати товари без використання реклами. Відомий лозунг "Реклама – двигун торгівлі" правдиво відображає глибоку істину реклами – стимулювати збут товарів, рухати торгівлю.

Будь-який продукт – це набір цінностей, що залежать тільки від конкретних потреб та бажань покупця. Інформувати споживача про вигоди, ознаки, якість товарів і послуг покликана реклама. Часто для прийняття рекламних рішень недостатньо самої інтуіції і досконалого знання товару. Не дослідивши конкретного об’єкта неможливо визначити на яких саме властивостях акцентувати увагу потенційного покупця. Ще один бік рекламної медалі: поширена помилкова думка про те, що реклама повинна бути спрямована на найширшу аудиторію. Насправді інформація про товар може викликати позитивні емоції в однієї групи споживачів і дуже негативні в іншої.

Тільки під час маркетингових досліджень можна визначити на яку саме цільову групу спрямувати рекламні звернення. Більш того, зовсім не потрібно втрачати зайві кошти на розміщення реклами в тих засобах масової інформації, які ця група не читає, не дивиться і не слухає.

Сьогодні реклама стала невід’ємною частиною ринкового життя. Кожен, хто бажає продати товар спочатку шукатиме різні способи рекламування, оцінка рекламної продукції, вибір рекламоносія – найчастіше за все робиться за принципом "подобається – не подобаться" "першій" особі в компанії.

Накреслимо основу ефективної рекламної кампанії. Перш за все необхідно чітко уявити основні складові частини. В рекламі їх три: що рекламуємо, для кого і за допомогою чого рекламуємо. Далі кожна з цих складових може бути описана з усіма подробицями, більш-менш правильне знання яких дозволяє "не викидати гроші на вітер" і отримувати більшу віддачу від тих серйозних сум, які змушені сьогодні витрачати підприємці на проведення рекламних кампаній. Розглянемо цікаве дослідження щодо споживання рекламної інформації українським споживачем, проведене службою дослідження ринку і громадської думки "SOCIS": громадяни України цікавляться марками товарів, найвідомішими є марки товарів вітчизняного виробництва, які є звичайними для споживача, або зарубіжні марки, що дуже широко рекламувалися. Величезна кількість марок, поданих на ринок України не тільки не приваблюють нашого споживача, але навіть залишаються для нього невідомими. Реклама цих товарів не виконує навіть інформаційної функції, не кажучи вже про спонукальну.

Щодо інформації, якої не вистачає в рекламі, споживачі вважають вартість товару, а от найпереконливіше на споживача діє реклама з рекомендаціями спеціалістів. Джерела, які найбільше приваблюють увагу споживача, розташувалися таким чином:

телебачення - 42%

газети - 17%

радіо - 5%

При перегляді реклами, споживача найбільше вражає: красиво зроблена реклама, гумористичний елемент, популярність актора зайнятого в рекламному ролику, незвичайний, таємничий сюжет. Тому замовникам реклами є над чим задуматися перш ніж замовляти рекламу, а рекламним агенствам її виробляти. Адже думка споживача є важливою, бо на нього спрямована рекламна інформація.

Завершальним етапом роботи в роздрібних торгових підприємствах є організація роздрібного продажу товарів у магазинах. Ефективно організований продаж товарів сприяє росту товарообігу магазину, кращому задоволенню попиту населення і забезпечує рентабельну роботу підприємств.

Одним із найбільш масових і дійових засобів торгової реклами являється вітрина. Вуличні вітрини магазинів знайомлять покупців з асортиментом товарів, які є в продажі з товарами-новинками, нагадують про свята, що наближаються, зміну сезону і, як наслідок – зробити необхідну покупку.

Вітрину по праву називають візитною карточкою магазину, бо по її оформленню та складу покупці роблять висновки не тільки про переваги товарів, що рекламуються, але й про методи продажу, якість обслуговування. Таким чином, вітрина одночасно являється рекламою товарів і самого торгового підприємства. Поряд із засобами живописно-графічної і світлової реклами, вітрини послуговують також цілям оформлення сучасного міста. Вулиці стають живими, красивими, святковими. Особливо привабливо виглядають сильно освічені вітрини вечорами.

Згідно з дослідженням американського інституту POPAI 70% рішень щодо купівлі товару конкретної марки приймається вже у магазині. Тому саме в торгівельній мережі для покращення обізнаності споживачів про товар та підвищення його збуту, потрібно займатися мерчандайзингом – одним із підвидів промоушн-акцій. Насамперед, мерчандайзинг потребують фірми, що продають продукцію імпульсивного попиту, приміром, цигарки, жувальні гумки солодощі тощо. По статистиці – лише 10 із ста споживачів навмисне йдуть до крамниці по цей товар, а решта 90% – купують його переважно коли "випадково побачать". Загалом, як показали результати опитувань, що їх провели фахівці вітчизняних рекламних агенцій, більшість з усіх здійснених покупок – імпульсивні, тобто рішення виникло вже безпосередньо в крамниці. Отож, аби підвищити збут товарів, привернути увагу покупця до нового, досі невідомого йому товару і таким чином посприяти здісненню незапланованої покупки – необхідно вдатися до мерчандайзингу. Тобто організувати спеціальне викладення та оформлення товару, встановити дисплеї на POS-матеріали, проводити у торгових пунктах промоушн-акції, дегустації та семплінги.

Одним із важливих елементів мерчандайзингу є так звані POS-матеріали. До них належать плакати різних форматів, наклейки, стенди, прапори, гірлянди. Більшість фірм у виборі POS-матеріалів віддають перевагу дисплеям. Між іншим, якісно оформлені дисплеї спонукують до додаткових покупок.

Для реклами будь-якої продукції найкраще встановити дисплей біля входу до крамниці. При цьому важливо правильно розмістити товар. Так, предмет, розміри якого не перевищують 40 см. буде непомітним в оточенні інших. Написи з інформацією про товар мають легко читатися з відстані не менше ніж 3 метри. Фахівці вважають, що найкращим місцем є центральна частина полички. Вироби розставляють на рівні очей. Найчастіше імпульсивне рішення щось придбати виникає біля касового апарату. Наприклад, майже 89% відвідувачів крамниць перед виходом з магазину купують жуйку або солодощі. Тому, стверджують фахівці, якщо дисплей з жувальними гумками розмістити біля каси, ефективність продажу становитиме 100%.

Щоб активізувати збут, насамперед необхідно створити умови, за яких споживач міг би легко і швидко знайти рекламовану продукцію. Дуже ефективними є написи на поличці з товаром. Від змісту напису залежать обсяги продажу. Так, якщо напис містить опис товару, продаж зростає на 18%, назву товару та ціну – 124%, повну інформацію про товар – 33%, рекламні гасла – на 5%, повідомлення про розміри знижки – 25%. А якщо до того ж є і спеціальний виклад, продаж збільшується у 6-7 разів. До речі, спеціальний виклад значно збільшує продаж навіть нерекламованого товару.

У магазинах також варто використовувати різного роду рекламні транспоранти, які допомагають підняти рівень продажу майже у півтора раза. Непогані можливості надає і принцип спільного розміщення продуктів, що доповнюють один одного. Як показали дослідження обсяги продажу зростають у 1,7 раза.

Активної рекламноі кампанії ПВКФ "БМВ-Імпекс" не веде. В більшості вони продають вже розрекламовану продукцію товаровиробниками. "БМВ-Імпекс" рекламують товар і свої торгові об’єкти за допомогою вивісок та вітрин. Вивіски зроблені приватним підприємством "Реклама-центр" (м.Івано-Франківськ) згідно договору наведеного в
додатку 15.

Для активізації збуту товарів компанії "ПепсіКо" та "Кока-Кола" згідно договору постачання, ПКВФ "БМВ-Імпекс" зобов’язане створити окремий фірмовий куток для реклами та реалізації безалкогольних напоїв цих компаній. Для цього передано у безкоштовне користування, згідно угоди, наведеної в додатку 11, торгове та рекламне обладнання. Також ПВКФ "БМВ-Імпекс" приймає участь у заходах, що проводяться постачальником спільно з компанією "Проктер енд Гембл" для підвищення попиту на продукцію цієї компанії, рекламних кампаніях та першочергово отримувати рекламну продукцію, торгове обладнання. У спеціально обладнаних кутках спостерігаємо за досвідченою роботою мерчандайзерів великих компаній. Привабливі POS-матеріали і вміла розстановка товарів значно активізують збут цих товарів. Але, на жаль, інші товари з асортименту розкладені хаотично без певного порядку, рекламні матеріали розміщені в недоступних для ока споживачів місцях. Низький рівень обслуговування, продавці є некваліфікованими. На ці недоліки керівництву слід звернути серйозну увагу.

Сучасний дизайн, світлові вивіски ще не є гарантом успіху кафе-бару "Галич". Для збільшення відвідувачів та активізації збуту їхньої продукції потрібно провести велику роботу. Слід врахувати той фактор, що біля кафе-бару розміщена велика кількість державних установ: Районна Державна адміністрація, Центр зайнятості, Податкова Адміністрація та інші. Крім цього на даній території немає закладів громадського харчування. Тому потрібно розрекламувати асортимент та ціни. Комплексний обід за ціною в межах 2 гривень є реальністю. На час обіду слід залучити додаткові трудові ресурси, оперативно обслуговувати відвідувачів. Тільки за цих умов підприємство буде рентабельним, а його прибутки – максимальними.


3. ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ УПРАВЛІННЯ ФОРМУВАННЯМ АСОРТИМЕНТУ ТОВАРІВ НА
ПРИВАТНІЙ ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНІЙ ФІРМІ

"БМВ – ІМПЕКС"

3.1. Аналіз динаміки обсягу та асортиментної структури роздрібного товарообороту

Механізм формування асортиментної політики в довгостроковому періоді базується на вивченні забезпечення товарної продукції від постачальників та посередників і її реалізації кінцевим споживачам – покупцям.

Роздрібний товарообіг включає в себе продаж товарів населенню для особистого споживання, а також організаціям, підприємствам для колективного користування і поточних господарських потреб. Виконання плану товарообігу – один з оціночних показників фінансово-господарської діяльності.

Основними завданнями аналізу роздрібного товарообігу є:

1.перевірка степені виконання плану товарообігу;

2.вивчення динамічних змін товарообігу;

3.вивчення і кількісний вимір факторів, які впливають на зміну фактичного товарообігу від планового і на його динаміку;

Все це дозволить виявити шляхи і можливості збільшення обсягу товарообігу, прискорення оборотності товарів, нормалізаціії товарних залишків і покращення обслуговування покупців.

Як уже вказувалося в попередньому розділі роботи, магазин ПВКФ "БМВ-Імпекс" м. Галича – це спеціалізоване підприємство, яке займається реалізацією продовольчих та супутніх їм непродовольчих товарів.

Про динаміку виконання товарообігу свідчать дані таблиці 3.1.1.


Таблиця 3.1.1

Аналіз динаміки виконання товарообігу

по ПВКФ "БМВ-Імпекс"

за 1996-1998 рр.

тис.грн.

Роки

Товарообіг

Фактичний товарообіг в % до

Відхилення фактичного товарообігу від планового

План

Факт

Плану

Минулого року

Базисного року

В сумі

В %

1996

250,00

238,70

95,48%

---

---

-11,30

-4,52%

1997

350,00

337,50

96,43%

141,39%

141,39%

-12,50

-3,57%

1998

330,00

320,80

97,21%

95,05%

134,39%

-9,20

-2,79%