Реферат: Роль комерційної діяльності торговельних підприємств у забезпеченні доведення споживчих товарів до населення
Згідно договору ТзОВ "Світ-Дистрибуція", підприємства "Українська Дистриб'юторська Організація", "Кока-Кола Беверіджиз Україна ЛТД" поставляють товари власним транспортом. Товари інших постачальників ВАТ "Коломийський хлібокомбінат" постачає своїм сласним транспортом та за свій рахунок.
Згідно угоди на поставку продукції ТзОВ "Світ-Дистрибуція" зобов'язане постачати покупцеві продукцію в повному асортименті по заявці покупця на протязі 2-х днів, постійно проводити поповнення асортименту продукції, контролювати якість продукції згідно діючих на території України стандартів, забезпечувати обладнанням, котре на термін дії даної угоди передається покупцеві на безкоштовне тимчасове користування. Щодо цін, то покупець оплачує продукцію по цінах, які діють на момент відвантаження на протязі 14 днів. Торгова націнка на поставлену продукцію зазначається в угоді, у цьому випадку вона становить 20%.
Угоди з іншими постачальниками є аналогічними, але в кожному випадку є свої нюанси і відмінності.
Згідно угоди купівлі-продажу з підприємством "Українська Дистриб'юторська Організація", то її підписання дає право покупцю приймати участь у заходах, які проводяться цим підприємством спільно з компанією "Проктер енд Гембел" для підвищення попиту на продукцію цієї компанії, рекламних кампаніях та першочергово отримувати рекламну продукцію, торгове обладнання, а також безкоштовний товар з метою реклами.
Як зазначалося вище, постачання має проводитись на основі споживчого попиту та платоспроможності населення.
Проаналізуємо постачання товарів за останні 4 роки за допомогою графіка (див. мал.2).
Як бачимо, у 1994 і 1995 роках постачання товарів плавно зростало, це пов'язано в першу чергу із незначним збільшенням індексу цін, по друге, на ці роки припадала популярність торгових об'єктів фірми. В цей період ВАТ "Коломийський хлібокомбінат" зробило євроремонт об'єктів і поповнила асортимент товарів в магазині і кафе-барі. У 1997 році було відкрито ще 7 торгових об'єктів в селах Коломийського району. З цим пов'язане різке збільшення постачання товарів. У 1998 році платоспроможна криза заполонила всю Україну, найпомітніше ця ситуація відобразилася на торгових підприємствах, бо населення є неплатоспроможним. Цим і пояснюється зниження постачання товарів у 1998 році.
Постачальницька робота на ВАТ “Коломийський хлібокомбінат” проводиться добре. Фірма співпрацює з відомими на Україні постачальниками на вигідних умовах, які постачають в більшості товари вітчизняних виробників, до яких довіра споживача є більшою. Співпраця з цими підприємствами є довготерміновою і ефективною. Але, на мою думку, фірмі слід працювати більше з безпосередніми виробниками щоб уникати посередницьких послуг, в результаті яких товар стає дорожчим, а прибуток–мінімальним. Тобто підприємство стає неконкурентноспроможним на ринку товарів.
4. Організація проведення асортиментної політики.
Асортимент товарів – це сукупність їх видів, різноманітності і сортів, які об'єднані конкретною ознакою. Розрізняють виробничий і торговий асортимент.
В магазинах відносно низький виробничий асортимент перетворюється в широкий торговий, який включає в свій склад товари різних спеціалізованих виробничих підприємств. Випуск виробів в ринковій економіці, з точки зору маркетингу, повинен бути направлений на задоволення різних запитів населеня з урахуванням місцевих, націрнальних і кліматичних умов, тому насамперед необхідно звернути увагу в магазинах на формування товарного асортименту.
Формування асортименту товарів в родрібній торгівлі є складним процесом, який здійснюється з урахуванням дії цілого ряду факторів. Ці фактори поділяються на загальні та специфічні. До загальних факторів відносять споживчий попит та виробництво товарів. Специфічними факторами являються тип і розмір магазину, технічні характеристики, умови товаропостачання, чисельність і склад населеня, яке обслуговується, транспортні умови, наявність інших торгових підприємств в зоні діяльності даного магазину.
Споживчий попит є основним фактором, який впливає на формування асортименту, який направлено на максимальне задоволення попиту населення і разом з цим - на активний вплив на попит в сторону його розширення. Формування асортименту і споживчий попит в своєму розвитку взаємозв'язані. Суттєві зміни в попиті повинні відбиватися в сформованому асортименті.
При сформуванні асортименту продовольчих товарів, слід враховувати деякі особливості попиту на продукти харчування. Попиту на продовольчі товари, в порівнянні з попитом на непродовольчі товари, притаманна висока степінь стійкості, а в окремих випадках - консервативність. Споживач звикає до конкретних видів продукції, тому важлив досягнути стабільнсті в формуванні асортименту таких товарів, забезпечуючи їх безперебійний продаж.
При формуванні в магазині асортименту продовольчих товарів, необхідно враховувати фактор взаємної заміни. У випадку відсутності у продажі потрібного товару покупець, як правило, не відкладає покупку, а буде шукати йому заміну. Крім цього на продовольчі товари попит є комплексним, тобто при здійсненні покупки покупець купляє, доповнюючи один до одного товари.
На попит також впливають фактори соціального та економічного характеру:
розміри грошових доходів населення, його чисельність, соціальний, професійний
і віковий склад;
рівень роздрібних цін і їх співвідошення;
діяльність підприєств громадського харчування;
об'єм завозу продуктів тваринництва і рослинництва з інших регіонів;
географічні і кліматичні особливості проживання населення;
національні і історичні особливості праці та побуту населення.
На формування асортимету впливає також характер попиту. Розрізняють попит стійкий, альтернативний і імпульсивний.
Суттєвим фактором формування асортименту являється ціна товару. Покупець обов'язково визначає для себе граничну ціну, або діапазон цін в границях якого він збирається заплатити за покупку. Тому одним із критеріїв раціонального формквання асортименту товарів в магазині є забезпечення співставлення товарів з різною ціною.
Економічно обумовлена і встановлена для магазинів номенклатура товарів надає, накінець, позитивний вплив на економічні показники торгово-господарської діяльності підприємства. Ширина асортименту товарів, закладена в номенклатуру, створює нормальні умови для організації товаропостачання і виконання розрахункових показників товарообігу. Закладені в номенклатуру правильні співвідношення між товарами високого і повільного обороту, підтримують оптимальний рівень середніх товарних запасів. Крім цього, для розрахунку для магазинів рівня витрат обігу, в процесі формування асортименту можливо досягнути і запланованого рівня рентабельності шляхом правильного співставлення в асортименті товарів з високими і низькими торговими скидками.
Формування асортименту товарів в магазинах з урахуванням вище перерахованих основних факторів, дозволяє забезпечити задоволення споживчого попиту, підвищення економічної ефективності підприємства і рівня торгового обслуговування населення.
Від складу і своєчасного оновлення асортименту товарів в магазинах, в значній мірі, залежить степінь задоволення попиту, витрати потреб населення, які пов'язані з покупкою товарів, кількісні та якісні показники господарської діяльності роздрібних торгових підприємств. Відсутність в магазинах окремих товарів, їх вузький, нестабільний або невідповідаючий запитам покупців асортимент, породжують незадоволений попит, збільшуючи витрати часу населення на пошук необхідних товарів, негативно відбивається на економічній ефективності підприємства. Тому при формуванні асортименту товарів важливою вимогою являється максимальне задоволення попиту покупців при мінімальних витратах часу на здійснення покупки і забезпечення ефективної роботи торгових підприємств.
Процес формування асортименту товарів в магазинах складається з 3-х етапів.
На першому етапі встановлюється груповий асортимент товарів в магазині. Ця робота проводиться на основі маркетингових досліджень в області цільового ринку. В залежності від цього будуть визначені місце тароль магазину в загальній системі торгового обслуговування населення.
На другому етапі формування асортименту проводяться розрахунки структури групового асортименту, визначаються кількісні співвідношення окремих груп товарів. Структура групового асортименту встановлюється з урахуваннямторгової площі магазину, його розміщення та інших факторів.
На третьому - заключному етапі визначається внутрішньогруповий асортимент, здійснюється підбір конкретних видів товару в границях кожної групи. Це найбільш відповідальний етап, оскільки весь процес перетворення виробничого асортименту в торговий по ланках товароруху закінчується в останній ланці - магазині, і від того, наскільки вірно сформовано тут асортимент товарів, залежить задоволення попиту покупців цільового ринку.
На кінцевому етапі робота по сформуванню асортименту ведеться з урахуванням очікування змін в попиті населення, а також виходячи із наявних торгових і складських площ, розрахункових показників товарообігу, контингенту обслуговуючих покупців та інших факторів.
Формування асортименту залежить від асортиментного переліку товарів.
Отже, розробка кожним конкретним магазином асортиментного переліку товарів і здійснення контролю за його дотриманням веде до кращого обслуговування покупців цільового ринку і створення стійкого асортименту. У випадку виявлення відсутності в продажу товарів, які передбачені асортиментом, торгові підприємства повинні приймати міри по їх завозу в магазин.
Асортимент формується на ВАТ"Коломийський хлібокомбінат" відповідно до спеціалізації магазинів. Це роздрібна торгівля продовольчими та непродовольчими товарами. Аналізуючи асортимент, можна зробити висновок, що ширина асортименту, як для неспеціалізованого магазину є невеликою. А щодо глибини асортименту, він не є повним і запропонований малою кількістю видів товарів у кожній підгрупі. Це стосується в більшості непродовольчого асортименту. А щодо продуктів харчування, то асортимент у кожній підгрупі є оптимальний. В більшості, асортимент представлений всіма виробами виробників-постачальників. Це стосується хлібо-булочних виробів і молочної продукції. Щодо кондиторських виробів, то тут асортимент дуже обмежений: наявні тільки добре розрекламовані вироби торгових марок "Світоч", "Корона" та "АВК". Це пояснюється конкуренцією неподалік розміщеного фірмового магазину фірми "Світоч", де постачання є безпосереднім від виробника. Тому ціни в цьому магазині на вище згадану продукцію нижчі, чим у конкурентів. Асортимент м'ясної та рибної продукції сформований на досвіді багатьох років і вивченні попиту населення. В асортименті представлені недорогі ковбаси, сосиски (молочні і курячі), а також дорогі копчені ковбаси "Черкаська" і "Львівська". Риба в невеликому асортименті представлена Бурштинським рибним господарством - це жива і копчена риба.
Тютюнові, і вино-горілчані вироби запропоновані в асортименті, від найнижчих і до високих цін, відомих торгових марок, які ведуть активну рекламну кампанію.
Щодо бакалійних виробів, тут асортимент обмежується безалкогольними напоями: газованими водами компаній "Кока-Кола" та "ПепсіКо", а також соками "Смак" в асортименті.
На відміну від продовольчих товарів, де асортимент є відносно широким та глибоким, непродовольчі товари в дуже обмеженому асортименті. Це пояснюється наявністю в м. Коломия великої кількості спеціалізованих магазинів "Посуд", "Все для дому", "Господарські товари" та інші. Проте асортимент побутової хімії є досить широким - це засоби особистої гігієни, порошки для прання, для миття вікон та посуду, а також лако-фарбові товари.
На умовах переходу до ринкових відносин робота по оформленню асортименту в магазинах значно ускладнюється. Ширина і глибина асортименту реалізуємих товарів залежить в значній мірі від кваліфікації працівників магазинів і комерційних служб, які повинні широкою інформацією про попит покупців, джерел можливого поступання товарів, ціни на товари тощо.
На мій погляд, при оформленні товарного асортименту важливо враховувати географічний фактор, тобто на жителів якої місцевості розрахований магазин. При дослідженні цієї проблеми, я звернув увагу на формування товарного асортименту продуктами харчування у сільській місцевості. Об'єктами дослідження є магазин "Сніжинка" (що знаходиться у м.Коломия) та магазин "Пролісок" (с. Воскресінці, Коломийського району). Матеріалами для дослідження є дані про реалізацію. Якщо враховувати, що магазин "Пролісок" розрахований для обслуговування 2 тис. населення, а магазин "Сніжинка" на 4 тис., тому реалізація в останньому повинна бути вдвічі більшою. Результати дослідження показані на графіку (мал.3).