Реферат: Роль комерційної діяльності торговельних підприємств у забезпеченні доведення споживчих товарів до населення

створення магазинів, об'єктів громадського харчування;

проведення комерційної, маркетингової, брокерської, посередницької, консультацйної діяльності;

виробництво, заготівля та переробка сільськогосподарської продукції, випуск та реалізація продуктів харчування;

надання кваліфікованих медичних послуг населенню;

надання транспортних послуг юридичним та фізичним особам;

проведення лізінгових операцій;

здійснення зовнішньо-економічної діяльності.

Дана фірма є юридичною особою, має самостійний баланс (див. дод.№ 4-5), розрахунковий рахунок N ______ в АПБ "Україна" м.Коломия, МФО______, печатку зі своєю назвою, кутовий штамп, зареєстрований фірмовий знак. (див. дод.№ 19)

Управління фірмою здійснює Голова акціонерного товариства. До його компетенції входить:

внесення пропозицій про зміни в Статуті, статутному фонді;

контроль за фінансовою діяльністю;

призначення директора фірми та інших посадових осіб;

затвердження річних результатів діяльності фірми;

визначення умов оплати праці посадових осіб фірми;

прийняття рішення про припинення діяльності фірми.

Безпосередньо управляє фінансово-виробничою, комерційною діяльністю, призначений Радою правління, директор. Ним являється один із членів Ради правління ВАТ – Банар Ю. М. До його компетенції входить:

затвердження внутрішнього розпорядку та системи оплати праці;

керування господарською діяльністю фірми;

представлення фірми у всіх установах та організаціях;

розпорядження майном фірми;

укладання угод та видання доручень;

відкриття в банку рахунків;

прийняття та звільнення працівників.

Вищими посадовими особами ВАТ являються: комерційний директор – Колосар П. П. і головний бухгалтер – Овчар М. П. А всього працівників - 148 чол.

Дане ВАТ налічує 8 магазини, 1 кафе-бар. Роздрібна торгівля ведеться промисловими і продовольчими товарами. Фірма має ліцензію на право торгівлі алогольними та тютюновими виробами. (див. дод.№ 2-3). Роздрібна торгівля проводиться згідно правил продажу непродовольчими та алкогольними напоями.

Матеріально-фінансовою основою діяльності фірми є статутний фонд, який сладає станом на 01.01.1998 року ___ тис.грн. Магазини фірми обладнані сучасними холодильними вітринами, морозильними камерами, а також спеціальним холодильним устаткуванням для безалкогольних напоїв компанії "ПепсіКо", що надала в користування фірма "Світ-дистрибуція" (м. Львів), згідно договору.

Кафе-бар обладнаний сучасною технiкою: машини для приготування кави експрессо, апарати HOT-DOG, грилi, вiтрини для пiцци з пiччю, професiйнi ку­хоннi лiнiї, а також сучаснi: барна стойка та столи iз стiльцями, що надають бару привабливостi та європейського дизайну.

Магазин "Сніжинка" i кафе-бар "Колосок", а також офiс розмiщенi у центрi м. Коломия i займають 180 м2 торгової площi, склад - 60 м2. Iншi магазини розмiщенi в селах Коломийського району: магазин "Промінь" - торгова площа 48 м2, магазин "Хліб" - 42 м2, магазин "Булочний" - 20 м2, магазин “Соняшник” торгова площа – 71 м2, магазин “Пролісок” – торгова площа - 46 м2, магазин “Орхідея” – 23 м2, магазин “Надія” – 32 м2.

Щодо показникiв ефективностi комерцiйної дiяльностi ВАТ “Коломийський хлібокомбінат”, данi беремо з форми № 2 "Звiт про фiнансовi результати та їх використання". (див. дод.№ 6-7)

Обчислюємо рентабельнiсть пiдприємства за 1997 рiк:

За 1998 рiк рентабельнiсть склала 29%. Дiяльнiсть була прибутковою, але порiвняно невеликою.

Обчислюємо показник ефективностi комерцiйної дiяльностi:

Даний показник показує яка доля витрат припадає у виручцi вiд реалiзацiї. Як бачимо з обчислень доля витрат є значною, що значно зменшує прибуток фірми, також значно впливає на прибуток доля ПДВ, який у 1997 роцi склав 25,1 тис.грн. Вiднiмаючи витрати та ПДВ вiд суми виручки, отримуємо результат (в даному випадку прибуток) вiд реалiзацiї. Прибуток склав 17,1 тис.грн.

Для порiвняльного аналiзу використовуємо данi форми №2 за 1998 рiк i обчислюємо показники ефективностi комерцiйної дiяльностi:

Порiвнюючи данi за два роки, бачимо, що ефективнiсть у 1997 роцi була значно вищою, рентабельність високою (106%). Прибуток склав 47,4 тис.грн. – значно вищий за прибуток 1998 року. Таких результатів отримали за рахунок зменшення витрат і прибутку на добавлену вартість. Обчислені показники фінансово-господарської діяльності наведені у таблиці 1.

Таблиця 1.

Показник

1997 рік

1998 рік

Прибуток від реалізації

47,4 тис.грн.

17,1 тис.грн.

Чистий прибуток

50,4 тис.грн.

18,0 тис.грн.

Рентабельність підприємства

106 %

29 %

Ефективність комерційної діяльності

2,4

1,7

3.Організація договірної роботи з постачальниками

Закупівельна робота є основою комерційної діяльності в торгівлі. З неї починається комерційна робота. По своїй економічній природі закупки представляють собою гуртовий або дрібногуртовий товарообіг, здійснюваний торговими підприємствами або приватними особами з ціллю подальшого перепродажу закуплених товарів.

Правильно організовані гуртові закупки дають можливість сформувати необхідний торговий асортимент товарів для постачання населення в роздрібній торговій мережі.

На зміну фондовому розподілу товарів при плановій централізованій системі управління економікою, системі централізованого прикріплення покупців до постачальників, державних цін, нерівності господарюючих об'єктів, жорсткої регламентації поставок товарів, відсутності самостійності, ініціативи, підприємливості комерційних працівників, прийшла ера вільних ринкових відносин, які характеризуються:

волею у виборі партнера по закупці товарів;

великою чисельністю джерел закупок;

рівноправністю партнерів;

підвищенням ролі договорів на поставку товарів;

вільним ціноутворенням;

конкурентністю постачальників і покупців;

економічною відповідальністю сторін.

Комерційна робота по гуртовим закупкам товарів у ринкових умовах повинна базуватися на принципах сучасного маркетингу. За допомогою методів маркетингу комерційні працівники отримують необхідну інформацію про те, які вироби і чому хочуть купувати покупці; про ціни, які споживачі готові заплатити; про те, в яких регіонах попит на дані вироби найбільш високий; де збут або закупка товарів може принести найбільший прибуток.

Вивчення і прогнозування споживчого попиту являється необхідною маркетинговою умовою для проведення успішної комерційної роботи по закупці товарів. Тому гуртові закупки слід починати з вивчення попиту, потреб покупців на товари, намір і інших факторів, які формують попит. Для проведення роботи по вивченню і прогнозуванню попиту на великих і середніх торгових підприємствах створюються маркетингові служби, одною із основних функцій яких є вивчення як загального об'єму попиту, так і внутрішньогрупової структури попиту на закупочні товари.

Постачальників товарів можна розділити на дві категорії:

постачальників-виробників;

постачальників-посередників.

Постачальниками-посередниками можуть бути:

гуртові підприємства національного і регіонального рівня, різного товарного асортименту, які складають основу системи гуртової структури на споживчому ринку:

гуртові посередники (дистриб'ютори, підприємства-брокери, підприємства-агенти, дилери);

організатори гуртово обігу (гуртові ярмарки, аукціони, товарні біржі, гуртові і дрібногуртові ринки, магазини-склади).

Вивчаючи джерела закупок, комерціні працівники складають на кожного постачальника спеціальні карточки, які потрібно групувати по місцевих, міжобласних, міжреспубліканських постачальниках. В карточках вказуються дані про виробничу потужність підприємства, кількість товарів у асортименті, умов постачання товарів.

Організація обліку та контролю за гуртовими закупками - важлива частина комерційної роботи. Ціллю оперативного обліку і контролю гуртових закупок є здійснення повсякденного нагляду за виконанням постачальниками договорів поставок для забезпечення своєчасного і безперебійного поступання товарів в узгодженому асортименті, належної якості і кількості. Облік виконання договорів постачання може здійснюватись в спеціальних карточках або журналах, де фіксуються дані про фактичну відгрузку і поступання товарів, про випадки порушення постачальниками договорів. Все це необхідно для своєчасного пред'явлення претензій постачальникам. Вся ця робота є дуже трудомісткою ,тому актуальною задачею механізація і автоматизація обліку поставок з допомогою ЕОМ і іншої комп'ютерної техніки. Робочі місця слід обладнювати персональними комп'ютерами, створювати автоматизовані робочі місця, які забезпечують безперервний щоденний контроль за постачанням товарів по кожній позиції асортименту і кожному постачальнику.

Успішному проведенню закупівельної роботи допомагає розробка комерційним апаратом оперативних плані взакупок, передбачаємих сум товарів, які належать закупці, терміни заключення договорів, а також узгодження і уточнення специфік і відгрузки товарів, відповідальних осіб за проведення закупок.

Постачальниками ВАТ “Коломийський хлібокомбінат” є відомі в західному регіоні України підприємства і гуртові бази, а також дистриб'юторські організації.

Безалкогольними напоями постачає: товариство з обмеженою відповідальністю "Світ - Дистрибуція" (м. Львів ), яке є дистриб'ютором компанії "ПепсіКо" (Північна Кароліна, США ) та "Севен АП Інтернешнл" (Бермуда); Івано-Франківське торгове представництво компанії "Кока-Кола Беверіджиз Україна ЛТД".

Постачальниками продовольчих товарів є: ТзОВ "Світ-Дистрибуція"- постачає товари відомих в Україні підприємств з торговою маркою "Світоч", "Смак", "Гетьман", "Олейна", "Корона", "АВК" та інші;

оптова база "Берест-Продторг" (м. Івано-Франківськ) постачає продовольчими товарами як українських, так і закордонних виробників (Польща, Австрія та ін.).

Вино-горiлчанi та тютюновi вироби постачають: "Берест-Продторг", при­ватна виробничо-комерцiйна фiрма "Партнер" (м. Галич), приватна фiрма"ХГI" (м.Львiв), ТЗоВ "Свiт-Дистрибуцiя", яка є дистриб'ютором компанiї "Оболонь" та "Реемстма-Київ", приватний пiдприємець Сухомлин Л. О. (м.Луцьк)

Молочну продукцiю постачають мiсцевi товаровиробники: акцiонерне товариство "Коломийський сирзавод". Не продовольчi товари постачають: пiдприємство "Українська Дистриб'юторська Органiзацiя", яка є дистриб'ютором компанiї "Проктер енд Гембл" та приватне пiдприємство "Домiс".

У 1998 роцi постачальники поставили товарiв на 48,1 тис.грн. Доля поставок, рiзними постачальниками, наочно наведено дiаграмою. (мал.1).




  • Сторінка:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5