Реферат: Продуктивність, мотивація і оплата праці
Система оцінки заслуг – передбачає оцінювання зусиль і поведінки працівника за низкою чинників. Для кожного чинника визначається система балів, а для розрахунків оцінки встановлюються відповідні норми. Періодично розраховується показник ефективності діяльності працівника. Підсумкові результати показують відповідний рівень додаткової запралати.
Система стимулювання конкретних обсягів продукції найуспішніше можна застосувати в тих структурах, які мають завершений виробничий цикл. Такі структури мають власний бюджет, що є пропорційним обсягу продажу продукції. Персонал відчуває прямий зв’язок між ефективністю праці та успіхом підприємства, тобто його процвітанням та прибутковістю.
Система розподілу прибутку, зумовленого зростанням продуктивності праці, проектують у такий спосіб, щоб зменшити питомі витрати через заохочування до більш високої результативності праці без підвищення постійних витрат. Ця система базується на визначенні “загального коефіцієнта”, який обчислюється як співвідношення сукупних витрат та обсягу продукції. Це співвідношення береться за базовий коефіцієнт. Використовуючи цей коефіцієнт і враховуючи обсяг продукції знаходять припустимим витрати на робочу силу. Потім ці витрати порівнюють з фактичною зарплатою.
Система преміальних виплат базується на тому, що розмір премії узгоджується з конкретними досягненнями підприємства, тобто внеском кожного працівника в загальну справу. Така система поширена в Японії. Окрім щомісячних премій працівник отримує двічі на рік (може і більше) так званий бонус.
Система колективного стимулювання використовується тоді, коли заохочення працівників через їхню участь у прибуток є можливим тільки на груповій основі.
Більш стійка зацікавленість працівників виникає у діяльності підприємств, особливо коли відбувається участь у прибутках через власність. Вона реалізується через подання працівникам акцій “своїх” підприємств.
Організація системи винагородження персоналу має спиратись на стиль управління, передбачає створення гнучких структур, методів мотивації відповідно до розвитку технічних, економічних і соціальних процесів у суспільстві в цілому та на кожному підприємстві зокрема.
Формули для розв’язку задач
Пряма відрядна зарплата:
Дпсв = ро · V
V – кількість одиниць виробленої продукції;
ро – розцінка за одиницю продукції.
Непряма відрядна зарплата:
Днвс= S · t · kвн
S – погодинна тарифна ставка;
t – фактично відпрацьована кількість годин;
kвн – середній коефіцієнт виконання норм виробітку всіма працівниками.
Відрядно-преміальна зарплата:
Двпс = роV + m
m – сума премії.
Відрядно-прогресивна зарплата:
Двпрог = р · no + pini
p – відрядна розцінка
no – норма виробітку за нормативний рівень
pi – підвищена розцінка
ni – норма виробітку понад нормативний рівень.
Почасова зарплата:
Дпп = S · t
Почасово-преміальна зарплата:
Дпрем = S · t + m
m – розмір премії.