Реферат: Поняття галузі
ізолювати, наскільки це можливо, фірму від п'яти сил конкуренції,
змінити правила конкуренції на користь своєї компанії,
зайняти сильну позицію, з якої можна буде "керувати" ходом конкуренції.
Керівники-стратеги не можуть справитися з цією задачею без попереднього глибокого аналізу загальної картини конкуренції в галузі крізь призму п'яти сил конкуренції.
Оцінка сил конкуренції в поліграфічній галузі
Суперництво серед конкуруючих продавців.
Суперництво в галузі дуже високе, але конкурентами, в основному, для вітчизняних підприємств книговидання виступають великі російські видавництва. Тому що якість, асортимент та ціна їхньої продукції більш задовольняє покупця ніж продукція українських видавництв. Що стосується випуску різної поліграфічної продукції, такої як : пакування, етикетки, календарі та ін., то тут конкурентна боротьба відбувається, в основному, серед вітчизняних підприємств. Доля імпорту незначна.
Сила конкуренції потенційних новачків.
Щодо потенційних новачків, то ця загроза досить таки суттєва. Не дивлячись на те, що вхід в галузь достатньо дорогий (обладнання, технології, кваліфікований персонал), виробництво поліграфічної продукції є високорентабельним бізнесом. Але тут слід відокремлювати книговидання і друкування пакувальних матеріалів та рекламної продукції. Книговидання на сьогодні в Україні є скоріше збитковим чим прибутковим бізнесом і тому поява новачків тут не несе серйозної загрози.
Сила конкуренції продуктів-замінників.
Тут також слід відокремлювати книговидавничу діяльність і випуск поліграфічної продукції. В першому випадку продуктів-замінників які хоч на 50% могли б замінити книжку не існує. Така продукція як газети, журнали і т.п. не може представляти реальної конкуренції книговиданню. Випуск різної рекламної поліграфічної продукції та пакування більш вразливий щодо продуктів замінників, і якщо оцінювати вплив цієї складової конкуренції за 5-ти бальною шкалою, то це буде відповідати приблизно 3.5.
Сила постачальників.
Ця складова досить сильно впливає на конкуренцію в галузі. Постачальники, в основному, зарубіжні фірми, які поставляють якісну сировину. І люба зміна в податковій політиці держави дуже гостро впливає на виробників. Ця сила має вирішальне значення в галузі.
Сила покупців
Це також одна із вирішальних складових. Вся продукція галузі досить таки стандартна і покупець має вибір серед продукції фірм конкурентів.
Діагностика конкурентних позицій підприємств – суперників.
Наступним кроком аналізу галузевої конкуренції виступає вивчення позицій конкуруючих компаній галузі. Одним з методів визначення конкурентних позицій учасників галузі є метод картування стратегічних груп. Він зручний при аналізі галузей, що складаються з настільки великого числа компаній, що немає практичного змісту вивчати кожну з цих компаній окремо .
Стратегічна група складається з конкуруючих між собою фірм, що характеризуються подібними підходами до ведення конкурентної боротьби і займають приблизно рівні позиції на даному ринку товарів і послуг. Компанії, що складають одну стратегічну групу, можуть мати наступні подібні риси:
порівнянний асортимент виробленої продукції;
використання тих самих розподільних каналів;
приблизно однаковий рівень вертикальної інтеграції;
надання покупцям приблизно однакового набору послуг і технічної допомоги;
виділення тих самих рис продукту для залучення однієї і тієї ж групи покупців;
упор на ідентичні технологічні підходи;
продаж по тим же прейскурантам.
Методика картування стратегічних груп припускає ряд етапів:
визначення ознак, згідно яким розрізняються конкурентні позиції фірм. (Типові перемінні: рівень ціни/якості, територіальне охоплення, ступінь вертикальної інтеграції, широта асортименту і т.д.);
нанесення фірм галузі на графік, на якому в якості перемінних використовується пара виділених на першому етапі ознак;
об'єднання фірм, що попадають на той самий стратегічний простір, в одну стратегічну групу;
креслення кіл навколо кожної стратегічної групи, причому діаметр кола пропорційний величині частки даної групи фірм в обсязі доходів від продажів у цілому по галузі.
Щоб точно нанести на карту стратегічні групи, необхідно дотримувати наступних принципів:
По-перше, кореляція двох перемінних, що відкладаються по двох осях графіка, не повинна бути високої,
По-друге, перемінні, що наносяться по осях графіка повинні відбивати істотні відмінності позицій конкурентів,
По-третє, перемінні, що наносяться на осі графіка, не повинні бути ні кількісними, ні безупинними,
По-четверте, розмір кіл, що вичерчуються на карті, повинний бути пропорційний сумарному обсягу продажів фірм відповідних груп,
По-п'яте, якщо існує більш двох перемінних, котрі можуть бути використані як осі графіка, то варто будувати декілька графіків.
Аналіз стратегічних груп дає більш глибоке розуміння процесу конкуренції. Насамперед , зміни галузевих умов можуть сприятливо позначатися на позиції одних стратегічних груп і несприятливо - на позиції інших, що може змусити фірми з груп, що піддаються суворому впливу, переходити в інші більш привілейовані стратегічні групи. Якщо відомо, що деякі фірми намагаються змінити свою конкурентну позицію, то на карті стратегічних груп відзначають у виді стрілки передбачуваний напрямок переходу - це допомагає більш ясно представити картину конкурентної боротьби.
Другим моментом, на який варто звернути увагу при аналізі є визначення залежності між потенціалом прибутку різних стратегічних груп, сильними і слабкими сторонами ринкових позицій кожної групи.
Одним словом, чим тісніше розташовуються стратегічні групи на карті, тим сильніше буде конкурентна боротьба. Найближчими (після фірм однієї і тієї ж стратегічної групи) є конкуруючі фірми із сусідніх стратегічних груп. Часто фірми, розташовані в різних секторах карти, можуть зовсім не конкурувати один з одним.
Аналіз конкурентів включає:
вивчення дій і поводження найближчих конкурентів
розпізнавання стратегій конкурентів
визначення того, хто збирається стати головним гравцем у галузі
прогнозування наступних кроків конкурентів.
Рис. 1 Карта стратегічних груп поліграфічної галузі України
Аналіз найближчих конкурентів
Аналіз проводиться для поліграфічного підприємства „Зоря” яке є одним з ведучих підприємств України по виготовленню різноманітної етикетної та пакувальної продукції.
Серед головних конкурентів підприємства є: - поліграфічне підприємство „Експрес”, видавнича фірма „Мрія” та поліграфічне підприємство „Аякс”. Ці підприємства є одними з лідерів на ринку поліграфічної продукції не тільки м. Києва але й всього центрального регіону. Так ПП. „Експрес” є одним з призерів міжнародного конкурсу World puck – 2000 (Ганновер).
Продукція конкурентів складається з однакового асортименту, що й у ПП. „Зоря”, проте в них дуже високий технічний рівень, кваліфікація персоналу і ресурсна база. Що дозволяє їм виробляти дуже якісну продукцію за меншою ціною.
Основною перевагою ПП. „Зоря” перед конкурентами є більші потужності і гарна репутація.
Видавнича фірма „Мрія” крім випуску різноманітної етикет очної та пакувальної продукції займається також книговиданням, а також є представником російського видавництва „ВЧ”. За дозволом російської сторони, підприємство друкує його книжки і реалізовує їх на українському ринку. Це такі відомі серії як "Каприз", "Зона ризику", "Self-Help", "Пізнай себе", "Народний роман", "Військовий роман", "Дика орхідея", "Великі війни".
В даний час видавництво розширює палітру літератури, що випускається, усе більш спеціалізуючи на книгах історичної, науково-популярної і прикладної тематики.
Видавництво має власну мережу реалізації, складську базу і транспортний парк.
Поліграфічне підприємство „Аякс” займається в основному розробкою та випуском пакувальної продукції. Його клієнтами є компанії „середньої руки” які займаються випуском сипчатих та молочних продуктів.
6. Визначення провідних факторів успіху, їх оцінка
Провідні фактори успіху (ПФУ) визначають фінансовий і конкурентний успіх у тій чи іншій галузі. Провідні фактори успіху підкреслюють те, що повинно пильно вивчатися усіма фірмами галузі - специфічні результати, що вирішують для досягнення успіху у виробництві і на ринку, що роблять самий безпосередній вплив на рентабельність компанії. ПФУ в поліграфічній промисловості є: використання
поліграфічних потужностей (для підтримки низьких витрат виробництва), розгалужена мережа збуту (для одержання доступу до максимально можливого числа роздрібних магазинів що торгують книгами), наявність в регіоні достатнього числа підприємств, які зацікавлені в якісній поліграфічній рекламі та пакуванні і розумна реклама (повідомити споживача, про вихід нових книг, донести до фірм – виробників інформацію про асортимент випускаємої пакувальної продукції).