Реферат: Обігові кошти підприємства та поліпшення їх використання
2) Коефіцієнт наростання потреб потребує спеціальних попередніх розрахунків. Найточніше його можна визначити через розподіл витрат за днями виробничого циклу. Це показано в таблиці. В даних видно, що с/в незавершеного виробництва середня дорівнює:
234600:6=39100 грн.
а коефіцієнт нарощування витрат
39100:50100=0,78
Якщо велика номенклатура виробів, то визначення коефіцієнта таким способом надто трудомістке, тому:
Кнв=Снц+0,5Срц/Св
Снц – первісні витрати на початок виробничого циклу;
Срц – решта витрат на виготовлення виробу;
Св – виробнича с/в виробу.
Виходячи з даних таблиці:
Кнв=30000+0,5(50100-30000)/50100=0,8
різниця між першим і другим розрахунком 0,02, що цілком допустимо.
Норматив оборотних коштів у інших нормованих елементах.
3) Норматив оборотних коштів у витратах майбутніх періодів розраховується виходячи з залишків коштів на початок періоду та суми витрат протягом розрахункового періоду з відрахунком величини наступного погашення витрат за рахунок с/в продукції.
Наприклад, на початок розрахункового періоду залишок витрат майбутнього періоду 8000 грн. потреба в них протягом цього періоду 82000, на с/в буде віднесено в рахунок погашення раніше здійснених витрат 36000 грн.
Норматив = (8000+82000)-36000=54000 грн.
4) Норматив оборотних коштів у залишку готової продукції визначається як добуток вартості одноденного випуску готових виробів на норму їхнього запасу в днях. У свою чергу норма запасу складається з кількості днів, необхідних для підготовки продукції до реалізації, комплектування, пакування, виписування та здавання платіжних доручень в банк.
Сукупний норматив оборотних коштів на розрахунковий (плановий) період – це загальна сума нормативів, обчислених для окремих видів елементів – виробничих запасів, незавершеного виробництва, витрат майбутніх періодів та залишків готової продукції.
4. Оборотні кошти становлять значну частину матеріально-грошових активів. Тому раціональне та економне використання має неабияке значення для н/г.
Ефективність використання оборотних коштів.
основні показники | способи підвищення ефективності |
коефіцієнт оборотності коефіцієнт завантаження тривалість одного обороту рентабельність | оптимізація запасів і ресурсів незавершеного виробництва скорочення тривалості виробничого циклу поліпшення організації МТЗ прискорення реалізації товарної продукції |
Коефіцієнт оборотності – діленням вартості реалізованої продукції за діючими оптовими цінами за певний період на середній залишок оборотних коштів за той самий період.
Коефіцієнт завантаження – скільки оборотних коштів припадає на кожну грошову одиницю реалізованої продукції – тобто обернений показник до коефіцієнту оборотності.
Тривалість одного обороту в дн. (швидкість обороту) – співвідношення кількості днів у розрахунковому періоді (квартал – 90, рік – 360) і коефіцієнта оборотності за той самий час.
Рентабельність – відношення прибутку підприємства до його оборотних коштів.
Унаслідок прискорення оборотності фінансових коштів зменшується потреба в них, тобто відбувається процес вивільнення оборотних коштів з обороту. Розрізняють абсолютне (зменшення потрібної суми коштів) та відносне (реалізація більшої кількості продукції за фіксованої суми коштів завдяки поліпшення їхнього використання).
Оптимізація запасів дає змогу скоротити запаси на підприємстві, особливо з матеріаломістким виробництвом.
Зменшення тривалості виробничого циклу на 1 день дає змогу зменшити обсяг незавершеного виробництва на суму понад 2 млн. грошей.
Якщо прискорити реалізацію продукції на 1 день, то можливе вивільнення оборотних коштів становитиме 1/3 обсягу залишків готової продукції на складах.