Реферат: Ринкова система і організація підприємництва

Біржа і біржова діяльність.

Товарна біржа і її операції.

Фондова біржа. Види цінних паперів і операції з ними.

Процедура боргів і формування цін угод на біржах.

Біржа робочої сили.

1.Товарна біржа – постійно діюча оптова ярмарка. Вищим органом біржі – загальні збори її членів, який вибирає біржовий комітет. Завдання біржі – не тільки утримувати прибутки, але й забезпечити рівновагу ринкової ціни.

Організація роботи біржі - через функціональні підрозділи:

оперативно-інформаційний;

групи брокерів;

експертний відділ.

Механізм функціонування біржі:

Біржовий день. Біржа функціонує у строго визначений день і час з метою концентрації попиту і пропозиції.

Члени і відвідувачі біржі. Засновники або члени біржі мають приоритетне право участі у її діяльність. Клієнти є постійні і разові. Постійні вносять річну плату за вхід, разові оплачують кожне відвідування.

Місце на іржі. Вимагає окремої плати для отримання місця, телефонного зв’язку із комп’ютером. для виходу на інформаційне табло. Кожне місце має свій номер. Крупні відвідувачі можуть купити місце на певний термін або на один біржовий день. Клієнти, які не мають постійного місця можуть заключати угоди тільки при посередництві брокера.

Джерела інформації. Основним джерелом інформації є електронне інформаційне табло, на яке поступає інформація від оперативно-інформаційного відділу, брокерів у учасників торгів, які мають місце. Дані мають назву товару (необхідного чи запропонованого), об’єм партії і номер місця, звідки поступила інформація на табло. Табло – джерело попиту і пропозиції. Операції на біржі здійснюються через брокерів.

Брокери (маклери) – висококваліфіковані спеціалісти. Вони, на підставі звернень до них відвідувачів, шукають контрагентів, наглядають за правильністю торгу і оформленням договорів. Оплата послуг їм проводиться по договореності за рахунок клієнтів.

Техніка біржової торгівлі. Клієнт звертається у оперативно-інформаційний відділ за бланком заказу (заявки) і біржового бюлетеня, у якому верхні і нижні ціни по товарах минулого біржового дня. Клієнт визначається у ціні продажу (покупки) свого товару. Дальше звертається до брокера по спеціалізації для покупки місця на біржі чи пошуку контрагента.

Операція товарної біржі. В результаті біржових торгів заключаються:

Угоди з негайною поставкою реального товару;

Угоди на реальний товар з відстрочкою поставок (в с/г ще не зібрали врожай).

Термінові (ф’ючерсні) договори. Вони характерні тим, що оплата проводиться, а товар може бути переданий пізніше весь за раз чи партіями.

Фірма, яка купує реальний товар з поставкою в майбутньому, одночасно продає на біржі ф’ючерсні контракти.

2.Фондова біржа – ринок по продажу-купівлі паперів (акцій, облігацій, казначейських зобов’язань, векселів, сертифікатів). Функція фондової біржі мобілізує тимчасово свобідних грошей через продаж цінних паперів, а також провести перелив капіталу між компаніями, галузями, фірмами. Фондова біржа є вторинним ринком цінних паперів, на якому обертаються раніше випущені папери. Курс їх залежить від попиту і пропозиції. Зареєстровані біржові курси публікуються у біржовому бюлетені, в газетах, журналах.

Дохідності цінного паперу (дивіденди, відсотки);

Розмір банківського відсотка ставки (позичкового відсотка) ціною золота, окремих товарів і нерухомості, так як вкладення на банкові рахунки в золото, товари, нерухомість є їхньою альтернативою.

Біржовий список цінних паперів (лістинг). Кожна фондова біржа формує список цінних паперів, по них ведеться визначення певного курсу. Претенденти зобов’язані у анкетах показати свою діяльність, фінансовий стан, перспективи розвитку і ін. Відповіді підтверджують документами. Біржа може провірити ті чи інші фактори. Після цього фірма підписує договір з фондовою біржою.

Види цінних паперів:

Облігації – випускаються урядом і компаніями, зобов’язуючись через певний період виплатити взяті гроші з відсотком на них;

Вексель – позичкове зобов’язання, яке не забезпечується активами;

Акції – цінні папери, які дають право на володіння частиною капіталу і право на отримання дивідендів;

Фінансові фючерси – термінові контракти.

Операції фондової біржі діляться на касові і термінові.

Касові – зразу оплата проводиться готівкою.

Термінові – через складання договору сторона протягом одного терміну продає, а друга – купує. Вони використовуються рідко.

3.Процедура торгів і формування цін на біржах проходить після обговорення брокерської пропозиції на даний товар і заключення угод.

Якщо покупець не знайшовши, макрел починає знову обговорення з брокерами – скупщиками на зміну у менше сторону кількості запропонованого товару, який би вони могли купити. Якщо знову угода не підписується. маклер з участю продавця і його згоди продає даний товар за правилом “аукціону”. Подібний принцип торгів і на фондовій біржі.

4.Біржа робочої сили (біржа праці, служба зайнятості) - установи, які збирають і надають інформації і здійснюють посередництво в процесі купівлі-продажу робочої сили. В усіх країнах світу вони є державними організаціями. Виконують функцію:

1.працевлаштування;

2.зміна коректури і місця роботи для ;

3.виявляють і надають інформацію про кон’юнктуру ринку праці;

4.проводять облік безробітних і виплачують їм допомогу;

5.сприяють підготовці і перепідготовці кадрів, створенню робочих місць.

В 1991 р. в Україні був прийнятий закон “Про зайнятість населення”, згідно якого по всій території України створено служби зайнятості. Для фінансування їх створено державний фонд сприяння зайнятості, який становить не менше 3% обсягів республіканського і місцевого бюджетів.

Література:

Солмуельсон “Економика” Гл. 23.

Основы бизнеса. Малькова Н., Рубин . Гл. Х.

Ценные бумаги и фондовый рынок М. 1995.

Економічна теорія. Мочерний С.В. 1999.

Теми виступів і доповідей.

Як працює фондова біржі?

Як може допомогти брокер?

Як продаються і купуються цінні папери?

Контрольні питання:

1. Дайте визначення товарної біржі і фондової біржі.

2. Яка різниця між засновниками і членами біржі?

3. Що означає брокерське місце? Хто може його купити?

4.Хто може приймати участь у біржових торгах?

5.Чи відрізняються на реальний товар від спекулятивних фючерсних?

6.Що значить пройти на підвищення чи пониження біржових цін?

7.Яку роль грає біржа на встановлення рівноважних цін?

8.Біржа робочої сили і її функції.

Тест ІІІ-19.

Основна мета біржі

а

б

Отримання прибутку

Організація торгів

Тест ІІІ-20.

Первинний ринок цінних паперів

а

б

Виникає у момент емісії цінних паперів, на ньому мобілізовуються фінансові ресурси

Цінні папери перепродуються, проходить перерозподіл фінансових ресурсів

2.

Вторинний ринок цінних паперів

а

б

Виникає у момент емісії цінних паперів, на ньому мобілізовуються фінансові ресурси

Цінні папери перепродуються, проходить перерозподіл фінансових ресурсів