Реферат: Облік грошових засобів
________________________ ___________
2.2. Облік грошових засобів.
Операції, що проводяться на розрахунковому рахунку, в банку обліковуються на рахунку №51 "Розрахунковий рахунок". Основою для запису операцій на ньому є виписки з розрахункового рахунку (додаток № 3). Періодично (частіше кожного дня) банк видає власникам розрахункових рахунків виписки з рахунку з копіями розрахункових документів. Виписка обов'язково подається на перше число кожного місяця. У ній по кожній операції вказують дату, номер документа, код операції, суму оборотів по дебету і кредиту.[7]
При цьому сума, яка зарахована на розрахунковий рахунок, у виписці відображається в оборотах по кредиту, а сума, списана з розрахункового рахунку, - в оборотах по дебету . Після кожної операції виводиться новий залишок грошових засобів. До виписки додаються документи, на основі яких проведено списання або зарахування грошей (платіжні доручення, талони об'яви на внесок грошей готівкою і інші). По операціям, проведених по дорученню власника рахунку і по грошовим чекам, банк до виписки документи не додає (вони складаються самим підприємством).
Виписка з розрахункового рахунку перевіряється підприємством з точки зору відповідності її даним документам; при цьому встановлюються, чи всі записи відносяться до підприємства - власника
У виписці проставляється номер кореспондуючого рахунку. Виписка є основною для записів до реєстрів (журналу-ордеру №2 і відомості №2) операцій на розрахунковому рахунку. Записи банку і підприємства повинні бути ідентичними.
Щоб зберегти постійну ідентичність записів банку і підприємства на розрахунковому рахунку, підприємство-власник його зобов'язано дебетувати розрахунковий рахунок, тоді як банк його- кредитує, і навпаки. При цьому для банку розрахунковий рахунок підприємства є пасивним рахунком.
Сальдо розрахункового рахунку завжди повинен бути однаковим як в обліку банку, так і підприємства. Якщо при перевірці виписки банку підприємство встановило, що якась сума в банку не вірно записана (зарахована або списана), то воно повторює цю помилку банку і повідомляє банк у письмовій формі. Усі помилки банку відображаються у кореспонденції з рахунком № 63 " Розрахунки по претензіях".
Регістрами для обліку грошових засобів по розрахунковому рахунку є журнал-ордер №2 (додаток № 4) і відомість №2 (додаток №5) . У журналі ордері №2 відображають операції по кредиту, а у відомості №2 - операції по дебету 51 рахунку. Складаються журнал-ордер і відомість по даних виписок банку. При цьому треба мати на увазі, що одній виписці відводять один рядок в регістрі.
2.3. Облік розрахунків з підзвітними особами.
Підзвітними вважаються робітники і службовці підприємства, які одержали гроші, аванси під звіт для проведення деяких дрібних операційно - господарських витрат, а також на відрядження. Список таких осіб затверджує керівник підприємства, кошти на відрядження видають у міру необхідності в межах сум, передбачених кошторисом. Гроші, видані під звіт, повинні зикористовуватись лише на ті потреби, на які вони видані. Видача грошей під звіт дозволяється тільки робітникам свого підприємства із своєї каси. Грошові чеки для одержання підзвітних сум безпосередньо з розрахункового рахунку в банку, як правило, не видають.
Підзвітній особі видають гроші на основі її письмової заяви з дозволу керівника підприємства при наявності довідки бухгалтерії про те, що за даною особою немає заборгованості по раніше виданих авансах.
Для Обліку підзвітних сум застосовується синтетичний активно- пасивний рахунок № 71 " Розрахунки з підзвітними особами". По дебету цього рахунку групують суми, що видаються під звіт, і відображають заборгованість осіб. По кредиту рахунку обліковують суми, витрачені з підзвіту або його повернення.
На витрачені суми, згідно авансових звітів (додаток № 6), складаються наступні проведення:
Дт 26 " Загальногосподарські витрати"
Кт 71 " Розрахунки з підзвітними особами" на суми витрат на відрядження і інші загальногосподарські витрати.
Дт 05, 06, 08, 12 " Матеріали", " Паливо", " Запасні частини", " МШП"
КТ 71 " Розрахунки з підзвітними особами" на суму, виплачену за придбання, доставку, і відвантаження і зберігання матеріальних цінностей.
Дт 24 або 25 " ВУЕУ", " Загальновиробничі витрати".
Кт 71 " Розрахунки з підзвітними особами"
Дт 31 " Витрати майбутніх періодів"
Кт 71 " Розрахунки з підзвітними особами" на суму витрат, проведених в звітному періоді, але тих, що підлягають включенню в витрати виробництва в майбутній період.
Дт 43 " Позавиробничі витрати"
Кт 71 " Розрахунки з підзвітними особами" на витрати по відвантаженню продукції.
Гроші для видачі авансів під звіт надходять з розрахункового рахунку
Дт 50 " Каса"
Кт 51 " Розрахунковий рахунок"
Регістри для обліку розрахунків з підзвітними особами.
Облік розрахунків з підзвітними особами ведеться лінійно - позиційним способом в журналі — ордері № 7 (додаток № 7), в якому зосереджений синтетичний облік і аналітичний; повна назва цього журналу така: журнал - ордер № 7 за_________ 199_р. по кредиту рахунку № 71 " Облік розрахунків з підзвітними особами" і аналітичні дані по цьому рахунку.
Заповнюється цей журнал по кожній підзвітній особі окремо і окремо кожному виводиться залишок заборгованості.
В журналі - ордері № 7 на одній сторінці записується сума виданого авансу і сума витрат по затвердженому звіту в кореспонденції з дебетуючими рахунками.
Суми залишків, що рахуються за підзвітною особою беруться з журналу - ордеру № 7 за минулий місяць, суми виданих авансів записуються по документах, які відображені в журналі № 1.
Суми здані в касу залишків не використаних авансів записуються на основі прибуткових ласових ордерів, відображених у відомості № 1 по дебету рахунку
50 " Каса", а записи по кредиту рахунку 71 "Розрахунки з підзвітними особами" - на основі авансових звітів.
2.4. Облік безготівкових розрахунків.
Бухгалтерський облік з постачальниками і покупцями, підрядчиками і замовниками ведеться на З рахунках : № 60 " Розрахунки з постачальниками і підрядчиками" , № 61 " Розрахунки по авансах", №62 " Розрахунки з покупцями і замовниками ".
На дебеті цього рахунку відображаються суми оплачених рахунків, на кредиті обліковується сума акцептованих рахунків на матеріальні цінності, що надійшли, виконані роботи та послуги.
Аналітичний облік ведуть за окремими рахунками постачальників і підрядчиків, фактами надходження невідфактурованих поставок або оплати матеріальних цінностей, що не надійшли, в розрізі постачальників і підрядчиків.
Рахунок № 61 " Розрахунки по авансах" використовують у випадках, коли при надходженні матеріальних цінностей відсутні платіжні документи на оплату. На дебеті цього рахунку відображаються суми виданих авансів під поставку матеріальних цінностей, виконання робіт.
На рахунку № 62 "Розрахунки з покупцями та замовниками" відображають розрахунки за відвантажену продукцію, виконані роботи і послуги лише на тих підприємствах, у яких реалізація продукції планується в міру її відвантаження, здавання замовникам робіт та надання послуг. Тут обліковують також і заборгованість покупцям за одержану від них часткову оплату продукції, що знаходиться у відвантажених товарах або в платежах, що надійшли в оплату ще не відвантаженої продукції.
На дебеті рахунку № 62 "Розрахунки з покупцями та замовниками" відображають суми, що належать з покупців або замовників, на кредиті — надходження коштів в оплату відвантажених товарів або використаних робіт і послуг. Сальдо на рахунку № 62 означає суму неоплачених платниками рахунків за товари відвантажені, виконані роботи і надані послуги. Як правило на рахунку № 62 сальдо має бути дебетовим, а якщо випадково виникає кредитове - це означає переплату покупцями і замовниками по окремих рахунках.[8]
Розрахунки по претензіях.
На кожному підприємстві в процесі його фінансово-господарської діяльності можуть виникати і їх необхідно облічувати розрахунки претензійного порядку, борги за нестачі, розтрати, крадіжки.
Розрахунки претензійного характеру облічуються на рахунку № 63 “Розрахунки за претензіями”. На цьому рахунку інформація про претензії, які висувають постачальникам, підрядчикам, транспортним та іншим організаціям, а також про пред'явлені й визнані (судовим порядком) штрафи, пені, неустойки.
По дебеті рахунку № 63 відображаються такі суми претензій:
• за виявлену при перевірці розрахунків постачальників і підрядчиків, транспортних організацій невідповідність цін і тарифів, передбачених договорами, арифметичні помилки;
• за виявлену невідповідність якості матеріалів, товарів постачальників технічним умовам, зумовлені договором;
• за нестачу вантажів постачальників, транспортних та інших організацій;
• за брак та простій, що виникли з вини постачальників;
• за суми, помилково списані установами банків з розрахункового рахунку підприємства;
• за штрафи, пені та неустойки, що утримуються з постачальників, підрядчиків, покупців, замовників за невиконання договірних зобов'язань, у розмірах, визнаних платником або присуджених арбітражем.
У разі, якщо висунені претензії судовими органами відхиляються й утриманню не підлягають, їх суми відносять на ті рахунки обліку, я яких вони були списані.
Підставою для записів операцій на рахунку № 63 “Розрахунки по претензіях” є: акти прийомки вантажів, рішення арбітражних органів, письмові погодження постачальників на задоволення претензій, а також виписки банку на суми, що надійшли в порядку задоволення претензій.
Синтетичний і аналітичний обліки руху коштів на рахунку № 63 “Розрахунки за претензіями” ведуться по кредиту в журналі-ордері №8, по дебету - у відомості №7 (додаток № 8) по кожному дебітору, а при спрощеній формі обліку - у журналі-ордері № 03 і відомості № 02.
На рахунку №69 “Розрахунки по страхуванню” діють такі субрахунки:
№ 69-1 “Розрахунки по соціальному страхуванню”
№ 69-2 “Розрахунки по страхуванню майна”
№ 69-3 “Розрахунки по індивідуальному страхуванню”
№ 69-4 “Розрахунки з Пенсійним фондом”
№ 69-5 “Розрахунки по медичному страхуванню”
Облік розрахункових операцій по соціальному страхуванню та з Пенсійним фондом.
Рахунок № 70 "Розрахунки з оплати праці" призначений для обліку розрахунків за всіма видами оплати праці: заробітної плати, премій, виконання громадських обов'язків та ін.
Для обліку розрахунків по оплаті праці використовують два субрахунки:
№ 70-1 "Нарахована заробітна плата" № 70-2 "Депонована заробітна плата". На кредиті субрахунку № 70-1 "Нарахована заробітна плата" -відображаються:
— нарахована заробітна плата робітникам основного виробництва, виробництва напівфабрикатів, допоміжних виробництв;
— нарахована заробітна плата робітникам за обслуговування і ремонт обладнання цехів основного виробництва;
— нарахована заробітна плата службовцям та обслуговуючому персоналу;
— нарахована заробітна плата спеціалістам; — нарахована плата працівникам житлово-комунального господарства;
— нарахована заробітна плата за впровадження нової техніки, технології, за виконаний ремонт основних засобів;
— суми нарахованої допомоги з тимчасової непрацездатності;
— суми премій, нараховані за рахунок коштів Фонду економічного стимулювання або Фонду спеціального призначення;
— оплата праці за рахунок коштів Резерву наступних витрат і платежів та інші.
На кредиті субрахунку № 70-2 "Депонована заробітна плата" відображаються суми своєчасно не виданої заробітної плати, премій, допомоги тощо працівникам підприємства.
На дебеті субрахунку № 70-1 "Нарахована заробітна плата" відображається виплачена заробітна плата, депонована заробітна плата, відрахований прибутковий податок із заробітної плати працівників та службовців на користь державного бюджету, відраховані аліменти та інші відрахування згідно з виконавчими листами, відрахування у розмірі 1% з нарахованої плати кожного працюючого до Пенсійного фонду, у розмірі 1 % профспілкових внесків від нарахованої заробітної плати, сплачені дивіденди за акціями, відрахування сум за лікарняними листками, 0,5% — збір на випадок безробіття та ін.
На дебеті субрахунку № 70-2 "Депонована заробітна плата" відображаються видачі депонованих сум.
Для обліку розрахунків по відшкодуванню матеріального збитку і крадіжок грошових коштів і товарно-матеріальних цінностей використовують рахунок № 72 "Розрахунки по відшкодуванню матеріальних збитків" з такими субрахунками:
№ 72-1 "Розрахунки по нестачах і крадіжках"
№ 72-2 "Розрахунки з інших видів завданого збитку".
На субрахунку № 72-2 "Розрахунки з інших видів завданого збитку" облічуються розрахунки з аинними особами по відшкодуванню заподіяного збитку підприємству у випадках і розмірах, передбачених законодавством про матеріальну відповідальність. На цьому субрахунку обліковують зіднесені у встановленому порядку втрати і збитки за брак, бій, лом, псування товарів, продуктів, матеріалів та інших цінностей, а також втрати через неправильні витрати грошових сум, виданих під звіт.
Аналітичний облік розрахунків по відшкодуванню матеріальних втрат ведуть окремо за кожною винною особою.
Для обліку розрахунків з робітниками та службовцями по інших операціях використовують такі субрахунки до рахунку № 73 "Розрахунки з робітниками та службовцями по інших операціях":
№ 73-1 "Розрахунки за товари, продані в кредит"
№ 73-2 "Розрахунки по позиках на індивідуальне житлове будівництво"
№ 73-3 "Розрахунки по позиках на будівництво садових будиночків"
№ 73-4 "Розрахунки по позиках молодим родинам"
№ 73-5 "Розрахунки за формений одяг"
№ 73-6 "Розрахунки по доходах, одержаних на пайовий Фонд членів організації орендарів"
№ 73-8 "Заборгованість учасників по підписці на акції".
Аналітичний облік розрахунків з працівниками за товари, придбані в кредит, ведеться за допомогою особових рахунків дебіторів і кредиторів у спеціальних книгах, де вказані суми кредиту і терміни його погашення. Синтетичний облік на субрахунку № 73-1 "Розрахунки за товари, продані в хредит" здійснюється на кредиті в журналі-ордері №8, а на дебеті — у відомості № 8.
Аналітичний облік розрахунків з робітниками і службовцями по інших операціях, за відповідними субрахунками, ведеться за їх особовими рахунками.
На рахунку № 76 "Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами" здійснюються розрахунки з організаціями і особами за виконавчими документами, з кооперативними і колективними організаціями за придбані або продані основні засоби, з іншими дебіторами і кредиторами, розрахунки з орендодавцем за придбані оборотні засоби з розстрочкою платежу.
На дебет рахунку № 76 записуються суми належних підприємству платежів, а на кредит -надходження, використання і повернення сум.
Для обліку розрахунків з різними дебіторами і кредиторами використовують такі субрахунки:
№ 76-1 "Розрахунки з організаціями та особами за виконавчими документами". На цьому субрахунку облічуються розрахунки за сумами, відрахованими з заробітної плати працівників підприємства на користь різних організацій і окремих осіб згідно з виконавчими документами або постановами судових органів. Синтетичний облік цих сум ведеться в журналі-ордері №8 і у відомості №7. Аналітичний облік відрахувань за виконавчими листами здійснюється у спеціальній книзі відрахувань за виконавчими листами;
№ 76-2 "Розрахунки з кооперативними та громадськими організаціями за придбані або продані основні засоби" - відображають розрахунки між державними підприємствами, кооперативними та іншими колективними організаціями при продажу основних засобів. Державні підприємства на цьому субрахунку облічують основні засоби, придбані у кооперативних та колективних організаціях;
№ 76-3 "Розрахунки з іншими дебіторами та кредиторами всередині країни" - облічують розрахунки з рештою дебіторів та кредиторів, тобто:
з орендарями нежитлових приміщень;
з транспортними організаціями за послуги, оплачувані лімітованими чеками;
з наймачами квартир і мешканцями гуртожитків за квартирну плату та інші комунально-побутові послуги;
з трудящими, за одержані від них суми в оплату вартості реалізованих матеріалів та транспортних послуг;
за операції комерційного характеру тощо.[9]
Синтетичний облік здійснюється у журналі-ордері №8 і відомостях №8 і №9, а при спрощеній формі - у відомості №В-7. Аналітичний облік розрахунків з різними дебіторами і кредиторами ведуть ка особових рахунках кожного дебітора і кредитора.
Дебіторська заборгованість з простроченими термінами позовної давності списується з балансу за рішенням керівника підприємства з віднесенням на рахунок №80 "Прибутки і збитки" таким записом:
Дт №80 Кт №76 і відповідними субрахунками:
№ 76-4 "Розрахунки по акціях підприємства"
№ 76-5 "Розрахунки з орендодавцем за придбані оборотні засоби з рострочкою платежу"
№ 76-6 "Розрахунки з різними іноземними дебіторами і кредиторами"
№ 76-7 "Розрахунки по облігаціях державної позики"
№ 76-8 "Розрахунки по операціях, пов'язаних із здійсненням сумісної діяльності"
2.5.Облік розрахунків з бюджетом і інших позабюджетних коштах.
Рахунок № 68 “Розрахунок з бюджетом” має субрахунки за видами платежів до бюджету.
На підприємствах застосовують такі субрахунки:
№ 68-1 “Розрахунки по податку на додану вартість” .
№ 68-2 “Розрахунки з податку на додану вартість, розрахунковий період якого не настав”
№ 68-3 “Розрахунки з податку на прибуток”
№ 68-4 “ Розрахунки з акцизного збору”
№ 68-5 “Розрахунки з прибуткового податку”
№ 68-6 “Розрахунки з фінансування заходів з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС”
№ 68-7 “Розрахунки з відстрочених та розстрочених податків і внесків до бюджету”
№ 68-8 “Розрахунки з курсових різниць”
№ 68-9 “Розрахунки з комунального податку”
№ 68-10 “ Розрахунки з інших платежів”.[10]
Аналітичний облік на рахунку 68 здійснюють за видами платежів до бюджету. Це дозволяє перевірити правильність розрахунків за кожним видом платежу.
Кореспонденція рахунків.
№ п/п | Назва операції | Кореспон. рахунки | |
Дебет | Кредит | ||
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | Нарахований податок на прибуток | 81 | 68 |
2 | Нарахований податок на додану вартість | 46 | 68 |
3 | Нарахований акцизний збір | 46 | 68 |
4 | Вирахуваний із заробітної плати громадян прибутковий податок | 70 | 68 |
5 | Збір на обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття 0.5% | 70 | 68 |
6 | Нарахування внесків до Фонду ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС | 20, 25, 26 і ін. | 68 |
7 | Нарахований податок на прибуток від реалізації цінних паперів | 81 | 68 |
8 | Перерахування податкових платежів (погашення кредиторської заборгованості) до бюджету за відповідними субрахунками | 68 | 51, 52, 90 |
9 | Повернення на рахунок підприємства зайвих перерахованих платежів до бюджету | 51, 52 | 68 |