Реферат: Форми забезпечення соціальних прав людини в системі соціальної політики

Суб’єктами соціальної підтримки можуть бути не тільки державні структури і навіть не стільки вони, а перш за все органи місцевого самоврядування, громадські організації та фонди. Принципом діяльності суб’єктів соціальної підтримки є, по-перше, адресність їх допомоги і можливість її надання незалежно від соціального статусу об’єкта , по-друге, публічність діяльності як метод створення громадської думки та виховання людини [4, с.53].

Соціальна підтримка може мати найрізноманітніші види: від надання кредиту до організації громадських робіт. Але при цьому обов’язково повинні дотримуватися дві вимоги: конкретний і адресний характер допомоги, надання її тим, хто здатний нею скористатися. Порушення їх значною мірою знецінює можливості підтримки. В Харкові з метою підтримки окремих категорій населення в їх працевлаштуванні щорічно за рішенням місцевих органів влади бронюються робочі місця. Наприклад, в 1998 році, було заброньовано 4,2 тисячі робочих місць.Але скористались цією можливостью лише 498 чол. [3, с.24]. Причиною такої низької ефективності цього заходу, на наш погляд, є те, що соціальна підтримка призначалася певним категоріям людей,а не окремим особистостям на основі їх ініціативи.

В умовах становлення ринкової економіки соціальна підтримка виконує декілька функцій:

– економічні : сприяння підвищенню ефективності конкретних форм людської діяльності в системі суспільного розподілу праці;

– соціально-ціннісні: розвиток соціальних відносин на основі підвищення ролі цінностей взаємодопомоги і довірі;

– психологічні: стимулювання до використання особистостями їх психологічних і діяльністних резервів;

– інтегральна : створення умов для ініціативної діяльності інноваційного характеру.

Таким чином, соціальній захист, допомога і підтримка як форми забезпечення соціального життя людей мають різне призначення і різне співвідношення між собою в межах єдиної системи. З розвитком суспільства і виходом його із кризового стану, змінюється динаміка розвитку цих трьох форм соціального забезпечення, більш швидкими темпами починає зростати соціальна підтримка .

При оцінці співвідношення між соціальним захистом, соціальною допомогою і соціальною підтримкою в процесі реалізації певної соціальної програми, на наш погляд, слід керуватися критерієм оцінки змін добробуту, запропонованим В.Парето. Він виходить ії того, що соціальна зміна покращує добробут, якщо вона , по-перше, нікому не завдає втрат, по-друге, якась частина людей, за їх власною оцінкою, має від неї користь [5, с.302]. Щоб зміни добробуту при реалізації соціальних програм відповідали зазначеному критерію, необхідне використання і соціального захисту, і соціальної допомоги, і соціальної підтримки. У відповідності з їх функціями соціальний захист має попередити можливі втрати добробуту всіх учасників програми, соціальна допомога – допомогти тим, хто може при її здійсненні потрапити в скрутне становище, соціальна ж підтримка стає джерелом інновацій, які здатні підвищити добробут їх ініціаторів. Зважаючи на все це, структура сукупних витрат на соціальний захист, соціальну допомогу і соціальну підтримку в соціальній програмі будь-якого рівня повинна формуватися так, щоб задовольняти вимоги цього критерію.

Аналіз форм забезпечення соціальних прав людини свідчить, що, по-перше, існування цих форм обумовлене соціальною структурою суспільства і особливостями її верств, по-друге, кожна з цих форм виконує певні функції щодо реалізації прав людини, по-третє, використання зазначених форм при реалізації соціальних програм будь-якого рівня є об’єктивно необхідним, співвідношення між ними визначається вимогами критерію зростання добробуту.

ЛІТЕРАТУРА: 1. Дженіс М., Кей Р., Бредлі. Європейське право у галузі прав людини : Джерела і практика застосування. Пер. з англ. – К.: УАрт...кл, 1997. 2. Карпачова Н. Стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні : Перша щорічна доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. – К., 2000. 3. Социальный атлас города . Изд.третье, перераб. и доп. – Харьков,1999.

4. Холлис Г., Плоккер К.А. Пробуждение спящей красавицы : на пути к долговременному предоставлению социальных услуг в странах с переходной экономикой. -Tacis services DG IA, European Commission, 1998. 5. Бачмоль У. Экономическая теория и исследование операций. Пер. с англ. М.: Прогресс, 1965.



  • Сторінка:
  • 1
  • 2