Реферат: Розміщення продуктивних сил Чехії

Разом з тим країні на початку 90-х років намітився економічний спад незважаючи на іноземні інвестиції в чеську економіку, що у 1992 році склали близько 1 млрд. доларів США. Так у 1992 році скорочення промислового виробництва склало 16% і в сільському господарстві 11,5%. В даний час спостерігається період стабілізації економіки країни.

5. Зовнішньоекономічні зв'язки Чеської Республіки

Особливе значення для Чехії, як порівняно невеликої держави з різнобічної і разом з тим спеціалізованою економікою, що бідує в імпорті багатьох видів сировини, мають зовнішньоекономічні зв'язки. Від успішного розвитку зовнішньоекономічних зв'язків значною мірою залежать підтримка стійких темпів росту економіки, здійснення прогресивних структурних зрушень, підвищення ефективності народного господарства. Розвитку економічного співробітництва Чехії із сусідніми країнами сприяє той факт, що по своїй галузевій структурі економіка Чехії і кожної з цих країн у відомій мері доповнюють один одного, важливо і їхнє географічне сусідство, наявність магістральних залізних і автомобільних доріг, що зв'язують їх між собою. Вигідність економічного співробітництва з цими країнами визначається ще і тим, що поблизу їхніх границь зосереджена переважна частина підприємств ключових галузей важкої індустрії, тому відстані між постачальниками і споживачами невеликі і виміряються іноді всего декількома десятками кілометрів, що значно знижує транспортні витрати. Таким чином, особливості галузевої і територіальної структури народного господарства в сполученні з тісним сусідством створюють великі можливості для кооперування у всіляких областях господарського життя.

В роки існування соціалістичного табору основні взаємовигідні економічні зв'язки в Чехії складалися із соціалістичними країнами, що дозволяло вирішувати задачу створення необхідних передумов для стабільного і безперебійного розвитку народного господарства. Різноманітні зв'язки Чехії із соціалістичними країнами по лінії спеціалізації кооперування виробництва у ведучих галузях промисловості, наявність гарантійного ринку збуту сприяли організації крупносерійного виробництва, зміцненню положення Чехії в системі міжнародного соціалістичного поділу праці як найважливішого виробника й експортера машин і устаткування.

У широкій номенклатурі експорту продукції машинобудування переважало комплектне устаткування - прокатні стани для чорної і кольорової металургії, важке енергетичне устаткування, устаткування для цукрових і пивоварних заводів. Йдуть на експорт також металорізальні верстати, вантажні і легкові автомобілі, трактори й електровози.

В імпорті Чехії переважають паливно-сировинні товари в основному нафто-газового комплексу. Сира нафта і природний газ надходять у Чехію в основному з Російської Федерації по трубопроводах, побудованим ще в рамках Ради економічної взаємодопомоги країн соціалістичного табору. У великих кількостях також увозяться машини й устаткування. Імпорт прогресивної техніки сприяє прискореному розвитку промисловості країни.

Після розпаду соціалістичного табору уряд Чехії взяло новий політичний курс і основну ставку зробило на розвиток двосторонніх відносин із країнами Західної Європи і на залучення в країну іноземних інвестицій у чеську економіку (в основному Німеччині, Франції й Італії). Багато підприємств Чехії були продані іноземним корпораціям, що дозволило тісніше інтегрувати економіку Чехії в загальну економіку Західної Європи. У 1993 р. експорт склав 12,6 млрд.доларів США, імпорт-12,4 млрд.доларів.


Використана література

Країни світу. Короткий політико-економічний довідник. 1996 р.

Чехія. Б.П.Зернов, О.Е.Лушников. Москва, "Думка", 1982 р.

По найкрасивіших місцях Чехословакии. Л.Мотька. Praha, Sportovni a turisticke nakladatelstvi, 1962 р.

Чехословакия: шлях до соціалізму. П.Рапош. Москва, "Прогрес", 1988 р.

Прага (путівник). Ц.Рибар. Москва, "Планета", 1989 р.

Універсальна енциклопедія. Кирило і Мефодій. http://mega.km.ru



  • Сторінка:
  • 1
  • 2
  • 3