Реферат: Відчуття та сприймання як активні процеси пошуку

Класифікація і види сприймань.

В основі поділу сприймань на види лежать відмінності в провідній ролі аналізаторів при відображенні дійсності. Тому виділяють зорові, слухові, дотикові, кін естетичні, нюхові і смакові сприймання. В практиці людської діяльності кожен з цих видів рідко функціонує самостійно. В більшості випадків вони поєднуються, утворюючи складні види сприймань. Так, наприклад, при виконанні вправ на уроці фізкультури в учня часто виникають складні рухо-зорові сприймання. При сприйманні доведення теореми на уроці математики включаються зорові, слухові і кін естетичні сприймання.
В основі другої класифікації сприймань лежать форми існування матерії: простір, час і рух. У відповідності з цією класифікацією виділяють сприймання простору, сприймання часу і сприймання руху.

Роль моторних компонентів у сприйманні.

З точки зору сучасної науки сприймання розглядається як своєрідна дія, спрямована на обстеження об'єкту і створення його копії. Таке обстеження здійснюється при допомозі деяких моторних процесів, до яких відносять рухи руки, що ощупує предмет, рухи ока, яке обстежує контур предмету. Вони забезпечують адекватність відображення предмету. Сєченов показав, що в роботі руки і ока є багато спільного. Аналіз функцій руху руки в процесі дотику і ока в процесі зору дозволяє поділити їх на два класи. До першого класу відносяться пошукові, установочні і коригуючи рухи. До другого класу відносяться всі макрорухи, спрямовані ні обстеження предмету. Це пізнавальні рухи, що виконують функції побудови, виміру, контролю і корекції. Вивчення траекторії цих рухів показує, що вона ізоморфна контуру об'єкта. В процесі обстеження виділяються найбільш інформативні конструктивні точки, відносно яких і оцінюється решта елементів контуру.

ЛІТЕРАТУРА

1. Ананьєв Б.Г. Психология чувственного познания. М., 1960.
2. Артамонов И.Д. Илюзии зрения. М., 1961.
3. Демидов В.Е. Как мы видим то что видим.М., 1969.
4. Логвиненко А.Д. Зрительное восприятие пространства. МГУ, 1981.
5. Познавательные процессы. М.,1982.
6. Рок И. Введение в зрительное восприятие. М., 1980.
7. Скороходова О.И. Как я воспринимаю, представляю и понимаю окружающий мир. М..1972.
8. Ярбусь А.Л. Роль движений глаз в процесах зрения. М., 1964.
9. Петровський А.В. Общая психология. М.,1986.
10. Загальна психологія. К., 2002.



  • Сторінка:
  • 1
  • 2