Реферат: Опіка та піклування

1) яка позбавлена батьківських прав, якщо ці права не були по­новлені;

2) поведінка та інтереси якої суперечать інтересам фізичної осо­би, яка потребує опіки або піклування. Випадки такої поведінки передбачені, наприклад, п.3,2 Правил опіки та піклування, де заз­начається, що не можуть бути опікунами (піклувальниками) особи, які перебувають на обліку чи лікуються в психоневрологічних і наркологічних закладах; особи, які раніше були опікунами чи пік­лувальниками і з їх вини опіка або піклування були припинені; особи, засуджені за скоєння тяжкого злочину.

Окремими випадками опіки та піклування є встановлення відно­син, коли опікун або піклувальник потрібні, але не призначені. Власне, таких ситуацій закон передбачає дві:

1) тимчасове виконання функцій опікуна (піклувальника), їх до призначення опікуна або піклувальника над фізичною особою здійснює відповідний орган опіки та піклування;

2) постійне виконання таких функцій замість опікуна або пік­лувальника. Воно може мати місце щодо фізичної особи, яка пере­буває у навчальному закладі, закладі охорони здоров'я або закладі соціального захисту населення, і над якою не встановлено опіку чи піклування або не призначено опікуна чи піклувальника. За таких умов опіку або піклування над цією фізичною особою здійснює зазначений заклад (ст.66 ЦК).

Опікуни і піклувальники призначаються переважно з осіб, що перебувають у родинних стосунках з підопічним. Тому, як прави­ло, обов'язки з опіки та піклування виконуються безоплатно. Вод­ночас ст.73 ЦК передбачає, що Кабінет Міністрів України визна­чає підстави виникнення права на оплату послуг опікуна і піклу­вальника, розмір і порядок їх виплати. Тобто принципово питання про оплату обов'язків опікуна або піклувальника не виключене. У зв'язку з цим варто звернути увагу на колізію норм ЦК та СК, яка виникає через те, що ч.5 ст.249 СК передбачає безоплатність вико­нання обов'язків з опіки та піклування над дитиною. Постає пи­тання: чи означає це положення СК, що опіка над недієздатним має бути сплатною?

Як видається, принциповий висновок має ґрунтуватися на вра­хуванні оцінки ЦК як основного акта цивільного законодавства (ст.4 ЦК). Отже, при вирішенні цього норми ЦК переважають над положеннями СК.

Звільнення опікуна та піклувальника від виконання їх обов'яз­ків можливе за однією з двох підстав: за заявою опікуна або піклу­вальника; за заявою органу опіки та піклування.

Крім того, піклувальник може бути звільненим від повноважень за заявою особи, над якою встановлено піклування.

Залежно від підстав звільнення від обов'язків опікуна (піклу­вальника) закон визначає такий порядок звільнення.

1) Опікун або піклувальник можуть бути за їх заявою звільнені від виконання своїх обов'язків органом опіки та піклування.

Така заява повинна бути розглянута протягом одного місяця від дня її подання. Особа виконує повноваження опікуна або пік­лувальника до винесення рішення про звільнення її від повнова­жень опікуна чи піклувальника або до закінчення місячного стро­ку від дня подання заяви, якщо вона не розглянута протягом цьо­го строку.

Пункт 5.1 Правил опіки та піклування передбачає можливість звільнення від виконання обов'язків опікунів і піклувальників на їх прохання за умови, що орган опіки та піклування за місцем про­живання підопічного визнає, що це прохання викликане поважною причиною. Припускається, що поважність причини встановлює орган опіки та піклування.

У разі коли органи опіки та піклування відмовлять у задоволен­ні прохання про звільнення від обов'язків опікуна чи піклувальни­ка, їх відмова згідно з ч.2 ст.79 ЦК може бути оскаржена до відпо­відного органу, якому підпорядковані органи опіки та піклування, або до суду.

2) За заявою органу опіки та піклування звільнити особу від повноважень опікуна або піклувальника може суд — у разі невико­нання нею своїх обов'язків, а також у випадку поміщення підопіч­ного до навчального закладу, закладу охорони здоров'я або закладу соціального захисту.

3) За заявою особи, над якою встановлено піклування, піклу­вальник звільняється від виконання своїх обов'язків (та повнова­жень) органом опіки та піклування.

Припинення опіки можливе з таких підстав:

1) у разі передачі малолітньої особи батькам (усиновлювачам), про що орган опіки та піклування приймає відповідне рішення;

2) у випадку досягнення підопічним 14 років. При цьому особа, яка виконувала обов'язки опікуна, стає піклувальником без спеці­ального рішення щодо цього;

3) у разі поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною. У цьому випадку рішення суду про поновлення цивільної дієздатності фізичної особи є підста­вою для рішення органу опіки та піклування про припинення опі­ки (ст.76 ЦК);

4) у випадку смерті опікуна або підопічного (п.5.4 Правил опі­ки та піклування).

Підставами припинення піклування є:

1) досягнення фізичною особою повноліття;

2) реєстрація шлюбу неповнолітньої особи;

3) надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності;

4) поновлення судом цивільної дієздатності фізичної особи, ци­вільна дієздатність якої була обмежена (ст.77 ЦК);

5) смерть підопічного або піклувальника (п.5.5 Правил опіки та піклування).

Оскарження дій опікуна, рішень органу опіки та піклування. Дії опікуна можуть бути оскаржені заінтересованою особою, у тому чис­лі родичами підопічного, до органу опіки та піклування або до суду.

Рішення органу опіки та піклування може бути оскаржене до відповідного органу, якому підпорядкований орган опіки та піклу­вання, або до суду.

Частина 1 ст.79 ЦК передбачає право заінтересованих осіб, у то­му числі родичів підопічного, оскаржити дії опікуна до органу опі­ки та піклування або до суду. Слід вважати, що заінтересовані осо­би мають право оскаржити дії не тільки опікуна, а й піклувальника.

Рішення органів опіки та піклування можуть бути оскаржені До вищого органу або до суду (ч.2 ст.79 ЦК, ст.248-4 ЦПК, п.п.1,

4, 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 3 грудня 1997 р. №13 "Про практику розгляду судами справ за скаргами на рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних, посадових і службових осіб у сфері управлінської діяльності, які порушують права і сво­боди громадян". Нині вищими органами, яким підпорядковують­ся органи опіки та піклування, є обласні, Київська та Севасто­польська міські адміністрації та виконавчі комітети вищестоящих рад.

Особливим видом відносин у галузі опіки та піклування є пе­редбачений ст.78 ЦК "інститут помічників". Призначення помічни­ків полягає у наданні дієздатній фізичній особі допомоги у здій­сненні її прав та виконанні обов'язків. Специфіка цього інституту в тому, що помічник не є піклувальником у прямому значенні сло­ва, оскільки призначається для надання допомоги повністю діє­здатній фізичній особі та на її прохання (за її вибором).

За своїми ознаками, юридичними властивостями інститут "по­мічників" -- це відносини, що грунтуються на договорі доручення Водночас із врахуванням специфіки суб'єкта, якому надається по­мічник (це — завжди дієздатна фізична особа, яка за станом здо­ров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки), і специфіки оформлення відповідних відносин у ЦК норми, що містять принципові засади "інституту помічників" вмі­щені у главі "Опіка та піклування".

Отже, розгляньмо його характерні ознаки:

Помічник призначається на прохання дієздатної особи, яка за станом здоров'я має право обрати собі помічника.

Помічником може бути дієздатна фізична особа.

За заявою особи, яка потребує допомоги, ім'я її помічника ре­єструється органом опіки та піклування, що підтверджується відпо­відним документом.

Помічник має право на одержання пенсії, аліментів, заробітної плати, поштової кореспонденції, що належать фізичній особі, яка потребує допомоги.

Помічник має право вчиняти дрібні побутові правочини в інте­ресах особи, яка потребує допомоги, відповідно до наданих йому повноважень.

Помічник представляє особу в органах державної влади, орга­нах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самов­рядування та організаціях, діяльність яких пов'язана з обслугову­ванням населення.

Помічник може представляти фізичну особу в суді лише на під­ставі окремої довіреності.

Послуги помічника є сплатними, якщо інше не визначено за домовленістю сторін.

Помічник може бути у будь-який час відкликаний особою, яка потребувала допомоги. У цьому разі повноваження помічника при­пиняються (ст.78 ЦК).



  • Сторінка:
  • 1
  • 2