Реферат: Змінювання іменників за питаннями
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Відкрили зошити. Чи у кожного з вас виконано домашнє завдання?
ІІІ. Хвилинка каліграфії.
Рр ра ро ря рв
Роботящі руки зерно у ріллю. Посіли.
а) Перевірити ненаголошений голосний в слові “Зерно”.
б) Дібрати синонім до слова “рілля”.
в) Розібрати за частинами мови, членами речення. Встановити зв’язок слів у реченні.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Повторення ознак іменника (фронтально).
Що означають іменники?
Назвами чого є іменники? (Істот, неістот).
Якими бувають іменники? (Власними, загальними).
Якого роду бувають іменники? (Ч.р., Ж.р., С.р.)
V. Повідомлення теми і мети уроку.
Іменники, зв’язуючись у реченні з іншими словами, змінюють своє закінчення, тобто вживаються в різній формі. Зміна закінчень іменників називається відмінюванням, або зміною іменників за питаннями. Це і буде темою нашого уроку.
VІ. Робота над новим матеріалом.
Наприклад, слово “книга” має різні форми: книга, книзі, книги, книгу, книгою, у книзі.
Форми одного й того ж слова треба відрізняти від інших, спільнокореневих слів, які різняться і за будовою, і за значенням: книжка, книгарня.
Робота з текстом (запис на дошці).
Виправте помилки, позначте закінченні різних формах іменника руки.
У роботі не жалій (руки).
Хвала (руки), що пахнуть хлібом.
Майстер на всі (рука).
Працьовитими (руки) весь світ тримається.
Знання у (руки) не носити.
Дібрати спільнокореневі слова до слова (руки).
Розповідь учителя з порою на наочність.
До іменника в гостину завітала вся родина.
Ось один питає хто ти? що ти?
Хоче він про наслідки роботи
І про тебе чути лиш похвали,
Щоб тебе як приклад називали.
Другий доскіпує свого –
Хоче знати він: кого? чого?
І про тебе знать, якого роду,
Що немає роду переводу.
Все третій дасть – не жаль йому,
Але хоче знать: кому? чому?
Знать про тебе, гожого на вроду,
Що даєш і ти свому народу?
У четвертого свої потреби:
Він – кого? і що? – питає в тебе.
І кого всі ми за друзів маєм,
Що друзі роблять нам взнаєм?
А п’ятий хоче знать: ким? чим?
У труді орудуй разом з ним.
Хоче знать: що здатний ти утнути?
Чим ти сильний? Ким ти хочеш бути?
Робота з підручником.
а) Вправа 407.
Учні читають текст вправи.
Пригадайте, які ви знаєте приказки, прислів’я про хліб?
Робота з таблицею (на дошці).
Печеться (що?) хліб;
купити (чого?) хліба;
завдячуємо (чому?) хлібу;
шануємо (що?) хліб;
зустрічаємо (чим?) хлібом;
калина (на чому?) на хлібі.
б) Вправа 408
Виділення словосполучень зі словом білка. Робота з таблицею (на дошці).
Вистрибнула (хто?)...;
хвіст (у кого?)...;
допоміг (кому?)...;
стерегли (кого?);
рушити (за ким?)...;
шубка (на кому?)....
Розвиток зв’язного мовлення.
Ми виконували вправу, в якій йшла мова про білочку. Спробуємо описати її зовнішній вигляд за таким планом.
План
Де живе білка?
Яке у неї хутро?
Які у білочки очі? вуха? мордочка?
Який у неї хвіст?
Які білка має звички?
5.Робота над граматичним визначенням.
Назвою чого є іменник хліб (Неістот)
Які питання ставимо до назв неістот?
Назвою кого є іменник білка? (Істот).
Які питання ставимо до назв істот?
Формування правила.
Читання правила з книжки.
Вправлення у постановці питань до іменників. Вправа 409. (усно).
VІІІ. Підсумок уроку.
Гра “Ланцюжок”.
Прочитати іменник з запитанням “ланцюжок”.
Парта, зошит, вікно.
Що ми вивчали на уроці?
Які питання ставимо до іменників назв неістот?
Які питання ставимо до іменників назв істот.
ІХ. Домашнє завдання.
Вправа 409 (2) ст. 175.
Тема. Складання і розв’язання рівнянь і задач.
Мета. Повторити вивчені випадки множення і ділення; удосконалити вміння складати і розв’язувати рівняння і задачі; розвивати пам’ять, логічне мислення, навички самостійної праці, швидкість обчислювальних операцій. Виховувати в учнів інтерес до математики, чуйність, бажання допомогти іншим.
Обладнання. М’яка іграшка “Качка”, телеграма Незнайки, Незнайко, Ведмідь, повітряна куля, хмари з цифрами, картки для усного рахунку, гриби із завданнями на звороті, таблиця для роботи з геометричним матеріалом “Зайчик”.
Хід уроку
І. Організаційна частина
Одержання повідомлення від Незнайки.
Учитель зачитує телеграму, яку принесло каченя.
Вчитель. “Любі діти, допоможіть! Я мандрував на повітряній куля і потрапив в якесь королівство. Королева наказала провести мене через кожне загадкове місто цієї країни. Мешканці міст давали мені незрозумілі завдання. З якими я не зміг впоратись. Королева наказала вкинути мене за це до в’язниці і не випускати дати, поки я не скажу, як це королівство називається. А я тільки знаю, що назва ця складається з десяти літер, а щоб їх дізнатись, треба виконати завдання, з якими я не впорався. Дуже прошу вас визволити мене з полону. Благаю, не баріться, поспішайте! Ваш Незнайко!
Ну то як, діти, допоможемо Незнайкові?
Вчитель. Тоді не гаймо часу і вирушаймо в дорогу. Щоб дістатись до цієї загадкової країни, назву якої нам потрібно дізнатись, а вона ховається тут (показую на кружечки, на яких слово МАТЕМАТИКА, повернутих “обличчям” до дошки), нам потрібно знайти таку ж повітряну кулю, на якій полетів Незнайко. І така куля в нас є. (Відкриваю дошку) А щоб не заблукати, попросимо каченя полетіти з нами. Отже полетіли!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Фронтальна перевірка таблиця множення і ділення.
Вчитель. Ось уже перше місто. Називається воно “Місто усних рахунків” Та що це? Ми потрапили в густі хмари і нам не видно куди приземлитись. А ці хмари непрості. Їх наслали дочки королеви – Таблиця множення і Таблиця ділення. Щоб їх розігнати, потрібно швидко назвати відповіді.
Гра “Розженіть хмари”
(Учні називають відповіді на приклади, що записані на хмарах).
2. Підсумок фронтальної перевірки таблиці множення і ділення.
Вчитель. Хмари ми розігнали. І Каченя передає нам таке повідомлення:
Ви чудово працювали,
Й швидко хмари розігнали
І за це дозволю, діти,
Шосту букву вам відкрити.
3.Усний рахунок
Вчитель. Ми приземлились у місті Усних рахунків. І нам пропонують незвичайний усний рахунок.
На дошці вивішую картки для усного рахунку.
Вчитель. Якщо ви обчислите значення цього математичного ланцюжка, то дізнаєтесь, скільки хвилин може не дихати бобер, перебуваючи під водою.
Відповідь дітей.
Вчитель. А обчисливши значення цього математичного ланцюжка – дізнаєтесь, довжину найбільшого в світі крокодила.
Відповіді дітей.
Вчитель. Якщо знайдете кінцевий результат цього ланцюжка – дізнаєтесь, скільки днів може прожити без води верблюд.
Відповіді дітей.
4.Підсумок усного рахунку.
Вчитель. З завданнями справилися. А тепер скажіть мені, будь-ласка:
Правила
Як називаються числа при множенні? діленні? додаванні? відніманні?
Як знайти невідомий множник? доданок?
Як знайти зменшуване? від’ємник? ділене?
А каченя передає нам таке:
Рахували ви на славу,
Вам хвалу і користь справі.
І за це дозволю, діти,
Всьому букву вам відкрити.
Учитель відкриває восьму букву.
ІІІ. Розвиток математичних знань.
1.Обчислення значень виразів.
Вчитель. Тепер прямуємо до міста Арифметичних обчислень. Перед нами зачинена брама. Для того, що увійти до міста, треба відімкнути замки – вирази. Ми повинні обчислити значення виразів і записати їх у зошити. Відкриваємо зошити, записуємо на хвилинку каліграфії цифру 9.
Вирази
83 - 7 455 (53 - 29) : 46