Реферат: Шляхи реалізації творчого потенціалу мистецтва писанкарства на уроках трудового навчання в початковій школі
Дуже важливо, щоб діти зрозуміли, що їхнє завдання – не відтворити показний вчителем зразок, а на його основі створити свій власний орнамент. Таким чином в дитини розвивається творче мислення, фантазія, формується естетичний смак. Діти вчаться підбирати потрібний матеріал, гармонійно поєднувати кольори.
Щоб урізноманітнити заняття з писанкарства, зробити їх цікавішими, можна організувати зустрічі з народними умільцями.
На цих зустрічах учні матимуть змогу детальніше ознайомитися з символікою орнаменту і кольорів писанки. З їх регіональними особливостями і секретами зберігання. Учням буде цікаво послухати легенди про походження писанки. Під час оздоблення яєць нетрадиційним способом діти мають можливість реалізувати свою уяву, фантазію, творчі задуми, а також самостійно вибрати матеріал, з яким хочуть працювати.
Творчий потенціал мистецтва писанкарства справді невичерпний. Адже кожна писанка неповторна, особлива. Навіть якщо дитина старається скопіювати орнамент, все одно він вийде іншим, ніж на зразку. Поступово набираючи навичок, дитина створює свій власний маленький шедевр. І хоч він буде і не зовсім вдалий, але зате створений своїми руками, до нього докладено стільки праці й старання.
Дуже важливо, щоб дитини зберегла свою першу писанку.
Потрібно не тільки показати дітям елементи писанкового орнаменту, а й пояснити їхнє значення. Знаючи, що символізує той чи інший значок, учень більше дізнається про традиції предків, відкриває для себе таємниці їх звичаїв і вірувань. Розкриваємо не тільки символіку орнаменту, а й кольорів. Використовуючи ці знання, учень може розписати писанку, яка вважається оберегом оселі чи символізує силу й здоров’я (використовуючи певні кольори й орнамент).
Використання мистецтва писанкарства на уроках трудового навчання і гуртках не тільки розвиває уяву творче мислення, фантазії, а й вчить бачити і розуміти прекрасне в мистецтві і житті, тобто сприяє естетичному вихованню.
А та дитина, яка вміє бачити у всьому красу, ніколи не нищитиме природи, не ображатиме людей, буде зберігати народні звичаї й традиції і зробить все для того, щоб вони не занепали.
13 Ласійчук В. Писанковий розпис на Покутті // Народний дім, 1993. № 1. – с. 24 -26