Реферат: Що ми знаємо про СНІД
Що ми знаємо про СНІД
Один раз ранком Люк почув по радіо передачу про СНІД. Він і раніш чув це слово, але не був упевнений, що точно розуміє його значення. У передачі ще говорилося про ВІЧ, що теж мав відношення до СНІДу, але яке саме, Люк так і не зрозумів.
Люка зацікавила передача про СНІД.
Люк і його друзі чули про СНІД, але не знали точно, що це таке.
Люк вирішив обговорити цю проблему зі своїми друзями. Сара вважала, що СНІД — це невиліковна хвороба, від якої можна вмерти. Марко ж був упевнений, що СНІД передається тільки в спадщину і заразитися їм не можна. Джосі, згадавши, що чула дещо про міри захисту проти нього, заспорила з ним.
Дійсно, багато хто дотепер не знають, що таке СНІД і ВІЧ, і плутають ці поняття. У цій книзі ми постараємося докладно розповісти про це захворювання, про вірус, що його викликає, і запобіжному заходах проти нього.
Слово СНІД утворилося з початкових букв назви захворювання — "синдром придбаного імунодефіциту". Що ж означають ці незрозумілі і загадкові слова?
• "Синдром" означає, що мова йде не про окрему хворобу, а про цілий комплекс різних порушень в організмі.
• "Придбаний" означає, що це те, що можна "придбати" чи чим можна "заразитися".
• Слово "імунодефіцит" — складне. Перша його частина означає, що мова йде про імунну систему людини (далі ми розповімо про неї більш детально, а друга — що ця система порушена і не функціонує нормально.
У захворілого СНІДом поражається вся імунна система, у результаті чого організм перестає пручатися інфекції і пухлинним процесам. Відбувається це тому, що в нього проникає дуже небезпечний вірус, що називається Вірус Імунодефіциту Людини, скорочено ВІЧ.
Що таке вірус?
Вірус — це дрібний мікроорганізм, якому можна розглянути тільки під дуже могутнім мікроскопом.
Віруси живуть усередині живих кліток, з яких складаються всі тканини організму людини. У нашому організмі нараховуються мільярди таких кліток. Вони об'єднані в групи і виконують різні функції.
Зовнішня сторона клітки називається мембраною. Це як би шкіра клітки, що захищає неї. Усередині клітки містяться рідина і ядро. Ядро грає дуже важливу роль. Це своєрідний міні-комп'ютер, що програмує і контролює життєдіяльність клітки.
Коли вірус попадає в організм людини, він знаходить клітку, що впускає його, і змінює в ній програму клітинного "комп'ютера". Тепер, замість того щоб функціонувати нормально і виконувати свої обов'язки, клітка починає робити віруси. Такі віруси можуть викликати різні хвороби: грип, кір, вітряну віспу. У цьому випадку людин на якийсь час занедужує, але швидко поправляється завдяки імунній системі, що негайно вступає в боротьбу з вірусом і перемагає його.
Вірус імунодефіциту людини відрізняється від інших вірусів і становить велику небезпеку саме тим, що атакує клітки, що і повинні бороти з вірусом.
Дія імунної системи
Вірус проникає в організм людини, але йому відразу перепиняють шлях особливі клітки, чия задача — боротьба з вірусами. Ці клітки присутні в крові людини. Частина таких кліток називається Т-хелперами (від англійського слова helр — допомагати, захищати). Призначення цих кліток — "запустити" чи "уключити" імунну систему і тим самим допомогти організму відбити атаку вірусів.
У житті це відбувається в такий спосіб. Підхопивши вірус, наприклад грипу, людина на якийсь час занедужує: у нього піднімається температура, хворіє горло і т.д. Але потім починає діяти його імунна система, що вступає в боротьбу з вірусами, і людина поправляється.
Якщо той же самий вірус знову спробує проникнути в організм цієї людини, клітки-захисники довідаються його і перепинять йому шлях.
От чому не можна повторно занедужати або кором вітрянкою. Грипом же люди можуть хворіти по кілька разів, тому що існують різні віруси грипу, а клітки-захисники можуть розпізнавати тільки той вид, з яким вони вже зустрічалися.
Головна небезпека при СНІДі полягає в тім, що ВІЧ нападає саме на Т-хелперів — ті клітки, що відповідальні за "включення" імунної системи. Вірус змінює програму життєдіяльності кліток, і, замість того щоб захищати організм, Т-хелпери починають робити точно такі ж віруси ВІЧ. У підсумку Т-хелпери, захоплені ВІЧ, перетворюються в клітки цього вірусу, число ж неушкоджених кліток різко скорочується. Через катастрофічне зменшення Т-хелперів імунна система не спрацьовує й організм перестає пручатися хвороби.
Цей Т-хелпер уражений ВІЧ і продуцирує нові ВІЧ.
Т-хелпер, не уражений ВІЧ.
Як передається ВІЧ?
На щастя, вірус імунодефіциту людини (ВІЧ) передається від людини до людини лише за певних умов і набагато рідше, ніж збудники інших хвороб, таких як грип і вітряна віспа.
ВІЧ живе в клітках крові і може потрапити від однієї людини до іншої в тому випадку, якщо кров, заражена (інфікована) ВІЧ, потрапить у кров здорової людини. Щоб не заразитися через чужу кров, досить дотримувати елементарні запобіжні заходи там, де приходиться мати справа з кров'ю. Наприклад, стежити, щоб на тілі не було порізів і саден. Тоді, навіть якщо кров хворого випадково потрапила на шкіру, вона не зможе проникнути в організм.
Тому що ж передається цей злощасний вірус? Від кілька прикладів з реального життя.
У батька Дженні, Тоні, знайшли ВІЧ. Під час операції в лікарні йому довелося робити переливання крові. Як виявилося, уведена йому кров уже містила вірус. Знайшовши, що вірус може передаватися таким шляхом, лікарі розробили цілий ряд мір, що запобігають можливість його присутності в донорській крові. Тепер передача вірусу при переливанні крові майже виключена.
У пуповині, що зв'язує дитину з організмом матері, маються кровоносні судини, по яких кров циркулює в обох напрямках.
Голки для уколів (ін'єкцій) повинні бути тільки одноразовими. Якщо ж їх використовувати неодноразово, то кров ВІЧ-інфікованого може потрапити в кров здорової людини.
Дитині вірус може передатися від хворої матері. Розвиваючись у її утробі, він зв'язаний з нею пуповиною. Кров по кровоносних судинах тече в обох напрямках. Якщо в організмі матері присутня ВІЧ, то він може передатися і дитині. Крім того, існує небезпека зараження грудних дітей через материнське молоко.
Полові контакти і ВІЧ
ВІЧ може міститися в насінній рідині (спермі) і в піхвовому вмісті.
Що таке насінна рідина?
Насінна рідина (сперма) — це мутнувато-біла клейка речовина, що виробляється
в організмі хлопчиків, коли вони дозрівають. Хлопчики виростають, і в них виникає ерекція. При ерекції пеніс (половий член) чи юнака чоловіка збільшується і стає твердим. У такому стані відбувається викид сперми через отвір на кінці пеніса.
Що такий піхвовий вміст?
Піхва відноситься до зовнішніх полових органів. Коли дівчинка дозріває, у неї в піхву починає вироблятися слизувату речовину (секрет маткових і інших залоз), що служить бар'єром для проникнення в матку хвороботворних мікробів. До цього часу в неї також починаються менструації: кожен місяць з піхви виділяється невелика кількість крові.
Бувають моменти, коли і піхвовий вміст, і чоловіча сперма змішуються. Це відбувається під час полового акта. У дорослих людей, якщо вони люблять один одного, з'являється потреба у фізичній близькості — як способі вираження любові і ніжності.
Під час полового чи акта, як часто говорять, під час "занять любов'ю", сперма з пеніса чоловіка попадає в піхву його партнерки. Якщо в чоловіка є ВІЧ, то він може передатися і жінці. Чоловіку ж вірус може передатися від жінки в тому випадку, якщо в нього на пенісі є ранки, подряпини, нехай навіть мікроскопічні.
Запобіжні заходи
Ми розглянули можливі способи передачі вірусу СНІДа. Важливо пам'ятати, що в реальному житті імовірність зараження цим вірусом дуже незначна. Знаючи і виконуючи кілька простих правил, більшість людей можуть надійно захистити себе від зараження ВІЧ.
Ми вже говорили, що потрібно дотримувати обережність там, де приходиться мати справу безпосередньо з кров'ю (ін'єкції, аналізи, переливання крові і т.д.), і головне при цьому — використовувати тільки ОДНОРАЗОВІ шприци. Якщо ти де-небудь побачиш кинуті чи шприци голки, ні в якому разі не доторкайся до них. Скажи дорослим, і вони самі заберуть їх.
Вступаючи в полові контакти, також можна уникнути зараження вірусом через чи сперму піхвовий вміст. Самий надійний засіб — це використання презерватива.
Ніколи не торкай чи шприци голки.
Так виглядає презерватив. Вони бувають упаковані в маленькі пакетики -такі, як на цій картинці, чи інші.
Презерватив нагадує довга тонка повітряна куля, коли він ще не надутий. Коли в чоловіка настає ерекція, він повинний надягти презерватив на пеніс. Тоді вся сперма, що вилилася, залишиться усередині презерватива і не потрапить у піхву жінки. У той же час презерватив перешкоджає попаданню піхвового вмісту, інфікованого ВІЧ, на пеніс.
Тепер стали робити презервативи і для жінок. Їх уставляють у піхву. Вони значно більше по розмірі, чим чоловічі презервативи, але також є надійним захистом від ВІЧ.
Чому люди не захищають себе від СНІДа?
Знайомтеся, це Джон. У 1986 році в нього знайшли ВІЧ. Тоді він ще нічого не знав ні про ВІЧ, ні про СНІД. І дійсно, у порівнянні з такими вірусами, як вірус вітряної чи віспи грипу, ВІЧ з'явився в природі зовсім недавно. Сьогодні більшість людей уже чули про СНІД, а в 1986 році про його існування знали лише деякі. Не можна ж захищатися від того, чого не знаєш.