Реферат: Лікарські рослини. Живокіст, підбіл, валеріана
Валеріанові корені з кореневищами вважаються засобом, який заспокоює нерви, сприяє травленню, розігріває шлунково-кишковий тракт; крім того, є вітрогінним, жовчогінним і знезаражуючим, глистогінним засобом.
Із коренів та кореневищ валеріани готують настоянки водні, спиртові (іноді й ефірні), які вживають при нервових збудженнях, потрясіннях, при істерії, при судорогах, при падучій хворобі, тяжких душевних переживаннях, безсонні, серцебитті як засіб, що підтримує сили, при поносах.
Медичною практикою доведено, що приймання валеріани для профілактики, запобігання перед неминучими неврозами, які очікуються, неефективне. Знімання або полегшення тих явищ проходить у процесі їх виникнення.
Відмічено, що препарати валеріани зменшують індивідуальну неуважливість (розсіяність), діють як адаптогени (пристосувальне), тобто підтримують організм у дуже несприятливих умовах працежиттєдіяльності, при перевтомі, полегшують стан при клімактеричних приливах крові. Призначаються, в тому числі корінь, у зборах лікарських рослин при гіпертрофії щитовидної (базедова хвороба) залози, при нейродермітах (висипки на тілі нервового походження) та алергічних захворюваннях. Крім того, при істерії, неврастенії, епілепсії, іпохондрії, відчутті втрати свідомості, притомності, мігрені, сильному метеоризмі (здуття у животі, що часом супроводжуються коліками), при астмі. У кожному конкретному випадку лікувальну форму, препарат, дозування, в тому числі і коренів-валеріани, визначає лікар.
При заготівлі коренів з кореневищами валеріани, особливо пізно восени, коли майже все листя потьмяніло, легко помилитись і можна викопати корені схожі на валеріану, інших рослин, часом навіть отруйних (наприклад, жовтеців). Перевірте добре по запаху їх та ще при непевності дайте понюхати тому, хто не копав їx.
Добре висушені корені найкраще зберігаються у скляних банках, закритих пластмасовою кришкою. Термін зберігання коренів і кореневищ - 3 роки.
Крім поданих вище, ряд рослин, що вживаються при захворюваннях серця. Народний досвід підказував ученим-дослідникам багато чого такого, що сприяло знаходженню нових засобів, нових видів сировини, нових речовин, які мають лікувальні властивості, сировини-замінника.
У цьому напрямку особливий інтерес привертають сильнодіючі й отруйні рослини. Згадаймо хоча б відомі: горицвіт, конвалію, наперстянку, барвінок, бузок та ряд інших рослин.
Треба враховувати і те, що серед лікувальних та лікарських рослин є чимало й таких, що не вважаються прямими серцевими, але мають велике допоміжне значення для цієї групи хвороб.
Лікувати серце без рослинних препаратів неможливо.
Лікуватись ними та отруйними рослинами, з яких вони держані, без керівництва лікаря-спеціаліста — безглуздо і дуже небезпечно. Наука дала, дає і буде давати чудові препарати і визначати безпечне лікарське дозування. Треба тільки, щоб вони були: і сировина, і препарати з неї.
Використана література:
Іван Носаль “Від рослини – до людини”.
В.В. Каркут “Жива аптека”.
Ф.І. Мамчур “Цілюще зело”.
Ф.І. Мамчур “Довідник з фітотерапії”.