Реферат: Тлумач

29 березня частини 8-го гвардійського механізованого корпусу Червоної Армії зав’язали бій за місто Тлумач. Протягом дня знищили понад 300, взяли в полон до 250 гітлерівських солдатів і офіцерів, спалили 150 автомашин, 13 гармат, танк.

До фонду Червоної Армії трудящі району здали 6100 цнт зерна.

З перших же днів після визво­лення почалася відбудова зруйнова­ного міста. 29 липня відновила діяльність міська Рада. Дістали до­помогу господарства, що потерпіли під час війни, асигнували кошти на придбання худоби, відбудову жител. Родини червоноармійців одержали пенсію.

Для боротьби з бандами україн­ських буржуазних націоналістів тру­дящі міста створили винищувальний батальйон. Проти банд ОУН боро­лись близько 500 активістів — пред­ставників місцевого населення. Вод­ночас вони вели в селах роз'ясню­вальну роботу серед обдурених на­ціоналістичною пропагандою людей.

Вже 10 серпня 1944 року в місті працювало багато підприємств, в т. ч. млин, пекарня; підготували до пуску спиртовий завод, закінчувалась відбудова другого млина з добовим виробництвом 12 тонн борошна. Відкрилися шевська й кравецька май­стерні, розпочав роботу райпобуткомбінат з механічною майстернею та ковальським цехом. Відроджували МТС. В цьому ж році відбудували лікарню, поліклініку, санстанцію, відкрили інфекційну та районну лікарні. Для них не вистачало білизни, посуду тощо. В місті та районі був проведений збір необхідних речей, і за кілька днів лікарні одержали найпотрібніше.

Велика увага приділялась народній освіті, закладам культури. Для шкіл виді­лили найкращі приміщення. Відновили роботу українська та польська школи, районна бібліотека. З листопада 1944 року почала виходити районна газета.

Селянам району було повернуто 2450 га поміщицької та куркульської землі. Під час весняної сівби 1945 року на полях працювало 1300 супряг, які допомогли у сівбі безкінним господарствам, в т. ч. 986 господарствам червоноармійців.

З великим піднесенням святкували трудящі Тлумача 10-річчя возз'єднання українських земель. На честь цієї знаменної дати підприємства міста розгорнули соціалістичне змагання за дострокове використання виробничих планів. По всіх видах перевиконала план весняних тракторних робіт МТС. На 190 проц. виконали свої планові завдання трактористи П. О. Савчук та В. С. Прокоп. Дали надпланові нагромадження маслозавод та спиртовий завод.

До 1919 року у Тлумачі завершили колективізацію і створили колгосп ім. Вер­ховної Ради СРСР. Артіль вирощувала озимі пшеницю та ячмінь, кукурудзу, цук­ровий буряк, картоплю, розвивала м'ясо-молочне тваринництво. Велику допомогу новоствореному колгоспу подавала Тлумацька МТС, що працювала з 1945 року. Вона не тільки забезпечувала тракторні роботи, але й здійснювала масово-полі­тичні заходи. Для колгоспників читали лекції, проводили бесіди.

В Тлумачі найбільш розвиненими галузями промисловості є харчова і будівель­них матеріалів. Вони працюють на місцевій сировині. Харчокомбінат мас в своєму складі ковбасний, хлібобулочний цехи, цех безалкогольних напоїв і виготовлення фруктових соків, 2 млини, олійницю. Продукція комбінату, зокрема фруктові соки, надходить в інші місця республіки. Добре устаткований найновішими машинами молокозавод переробляє щорічно 50-70 тис. цнт молока. Одним з великих під­приємств будівельної промисловості с Тлумацький міжколгоспний комбінат буді­вельних матеріалів, створений 1956 року. Це підприємство об'єднує дві цегельні, вапняний та гіпсовий заводи. За рік комбінат виробляє понад 7 мли. штук цегли, 7,3 тис. тонн вапна, 4,3 тис. тонн гіпсу, 18 тис. тонн вапняного порошку, понад 3700 кв. м мозаїчних плиток.

В авангарді трудящих Тлумача йдуть комуністи: 24 первинні організації міста об'єднують 410 членів партії.

Змінилися матеріальні й побутові умови життя трудящих Тлумача. В місті виросли нові вулиці, зведено триповерхове приміщення для установ, двоповерхові будинки готелю, магазину, нового ресторану. Значно збільшилася житлова площа комунальних будинків. Тільки за 1960-1967 роки споруджено 5 двоповерхових житлових будинків, 6 будинків фінського типу тощо. У післявоєнний період з до­помогло держави збудовано понад 150 добротних індивідуальних жител. Береги річки Тлумачик з'єднав залізобетонний міст. Місто прикрашає добре впорядкова­ний парк, де височить пам'ятник радянським воїнам, які загинули під час визво­лення Тлумача від німецько-фашистських окупантів.

За роки Радянської влади Тлумач став благоустроєним районним центром; містом розвиненої місцевої промисловості та високої культури.



  • Сторінка:
  • 1
  • 2