Реферат: Ліндон Джонсон
Ліндон Джонсон
В опитуваннях суспільної думки про діяльності й особистість президентів, починаючи з Франкліна Д. Рузвельта, Ліндон Б. Джонсон постійно займає одне з останніх місць. Більшість американців вважають 36-го президента одержимим владою і хитрим опортуністом, який намагався домінувати і маніпулювати і що впутав країну в єдину війну, що Сполучені Штати коли-небудь, програвали. Травматичні події затьмарили його президентство, що почалися з насильницької смерті Джона Ф. Кеннеді і супроводжувались студентськими безладдями і важкими расовими хвилюваннями. Воно закінчилося убивством афро-американського борця за цивільні права і лауреата премії світу Мартіна Лютера Кінга і Роберта Ф. Кеннеді, що був надією молодого покоління. Далека війна в джунглях перекреслила обіцянку світу, волі і добробуту, дана Джонсоном, - В'єтнам став Немезидою Америки, а президент - зрадником "американської мрії". Майже цілком забуті його соціально-законодавчі досягнення і заслуги в області цивільних прав.
Ліндон Бейнс Джонсон народився 27 серпня 1908 року недалеко від Стоунуолла, Техас, рівно 100 кілометрів на захід Остіна. Його батько, Сэмьюэл Джонсон молодший, був фермером, маклером, що пізніше служить залізниці. Тимчасово - депутатом демократичної партії в палаті представників Техаса. Мати Ребекка Бейнс після заміжжя залишила професію журналістки. Ліндон Джонсон, його три молодші сестри і брат не росли в бідності, як потім він постійно затверджував. Умови були скромними, але електрики і водопроводу не було в перших десятиліттях XX століття ніде в горбкуватій місцевості Техаса, до цього ландшафту Джонсон був прив'язаний усе своє життя. Роки юності наклали на нього свій відбиток: економічні можливості родини були обмежені, і вона страждала від постійного падіння цін на сільськогосподарські продукти. Родина змушена була влізти в борги, щоб Ліндон Джонсон зміг одержати утворення в Південно-західному педагогічному коледжі штату Техас. Для честолюбної, тямущої, чуттєвої і невпевненої молодої людини, постійного нужденного в самоствердженні, коледж нс був стимулом. Підсумки спеціалізації по історії й англійській мові були середніми. Свою майже безмежну енергію і неприборканий робочий напір, що до кінця життя рідко давав йому спати більше 4 годин на добу, він уперше виявив під час шкільної практики в 1928-29 роках. Найвищою мірою успішно викладав дітям мексиканських переселенців в одній сегрегаційній школі в Котулле, Техас. На місцеву знать і викладачів коледжу це зробило велике враження. Коли демократичний депутат палати представників Ричард Клебер наприкінці 1931 року шукав асистента, то вибір припав на Ліндона Джонсона. Під час діяльності як начальника бюро у Вашингтонові, що у цей час знаходився під знаком світової економічної кризи, він нагромадив значний досвід і зав'язав численні контакти. Як би між іншим у вересні 1934 року познайомився з Клаудией Алтой Тейлор, що у родині називали "леді птах". Вони одружилися, на настійну вимогу Джонсона, два місяці потрму. У 1935 році був призначений директором Національної молодіжної адміністрації в Техасі, установи по справах безробітної молоді. Його репутація активного, ліберального прихильника "нового курсу" і прекрасного організатора забезпечила 28-літньому Джонсонові на додаткових виборах 1937 року місце в палаті представників. Як ревний поборник інтересів свого техаського виборчого округу і рідного району, Джонсон направив більш 70 млн доларів на заходи щодо працевлаштування і проект будівництва греблі, завоювавши цим симпатії всіх шарів населення. При цьому Джонсон одержав і особисту користь. Доход, яким він підтримували всю родину, значно зріс завдяки подарункам і морально сумнівним указівкам для капіталовкладень. У 1941 році йому не удалося ввійти в сенат у результаті маніпулювання на виборах його конкурента.
Як член Комітету збройних сил палати представників і старший лейтенант запасу Джонсон у 1942 році був нагороджений за бойові дії на Тихому океані, у яких брав участь як спостерігача. У 1948 році при різкій зміні в розподілі голо сов між партіями він зміг на попередніх виборах у сенат, що супроводжувалися також незаконними діями, перемогти з незначною перевагою в 87 голосів свого конкурента. Він зумів у програмному плані ніде не викликати невдоволення. Бєдним виборцям обіцяв розширення соціального страхування і дотації для сільського господарства, нафтової промисловості пропонував себе як захисника її інтересів, консерваторам натякав на свій опір прогресивній політиці цивільних прав президента Трумена. В зовнішній політиці виділявся своїм категоричним антикомунізмом, енергійно виступав за підвищення бюджету оборони і схвалював план Маршалла і НАТО. Ця програма була характерної для політики Джонсона. Він намагався полюбовно враховувати окремі інтереси, знайти об'єднуючий середній шлях і як сенатор, а пізніше як президент, бути представником, та й слугою всіх американців.
У вересні Джонсон швидко зробив кар'єру. Вже в 1951 році став парламентським організатором демократичної фракції, рік по тому - лідером фракції меншості, а після виборів у Конгрес у листопаду 1954 року лідером більшості. Він наскрізь, як ніхто іншої, бачив складні переплетення влади в Конгресі і відносини між сенатом, палатою представників і президентом. Видатний тактик, він став одним із влиятельнейших осіб у Вашингтонові. Повага і вплив йому створювали не публічні виступи, а дії за кулісами. Найважливішими результатами його діяльності в сенаті були дискредитація сенатора Джозефа Маккарти, що розв'язало антикомуністичну "полювання на відьом", що зайшла занадто далеко навіть з погляду Джонсона, видання закону про космонавтику в 1958 році й участь у створенні Національного керування по аеронавтиці і дослідженню космічного простору (НАСА). Як особливий успіх Джонсона розглядалося здійснення закону про цивільні права 1957 року. Цей запропонований президентом Дуайтом Д.Ейзенхауером і відносно неефективний закон повинний був забезпечити афро-американцям на Півдні виборче право, чому до цього широко перешкоджали. Без активної участі Джонсона не був здійснено навіть цей скромний початок на шляху до повного цивільного права. Він розбавив первісний проект Ейзенхауера, що передбачав особливу підсудність, за допомогою якої афро-американці могли заперечувати своє виборче право. Як і інші депутати з Півдня, Джонсон розглядав це як односторонньо спрямовану проти південних штатів дискримінацію. Коли він викреслював цей пункт із проекту, те уже виступав як прихильник давно назрілих реформ цивільних прав. Його помірна позиція знайшла в Конгресі широку підтримку, розрядила кризу, що розбухає, між Північчю і Півднем, між консервативними і ліберальними демократами, і проклала шлях першому закону про цивільні права з часів реконструкції.
На виборах 1960 року політичні спостерігачі відводили Джонсонові гарні шанси на висування кандидатом на посаду президента від демократів. Однак розрахунок на те, що він буде вичікувати і сподіватися, поки різні претенденти взаємно виключать один одного і наприкінці він залишиться єдиним фаворитом, не виправдався. Коли 5 липня 1960 року за кілька днів до початку демократичного конвенту він виставив свою кандидатуру, було вже занадто пізно. Не він, а Джон Ф. Кеннеді став виразником надій внутрішньо роз'єднаної конфліктами партії. Щоб завоювати голосу на Півдні, Джонсон був змушений задовольнятися почесним, але політично не впливовим другим місцем віце-президента при Кеннеді. Наступні роки характеризувалися розчаруванням. Випускник Гарварда й упевнений у собі, що явно насолоджується своєю посадою Кеннеді викликав у техаському "ковбої від політики" найсильнішу непевність і почуття неповноцінності. Примушений до чистого представництва, Джонсон дарма намагався додати своєї посади політичні обриси. Кеннеді не використовував його контакти із сенатом і не залучав, за невеликим винятком, до процесів прийняття політичних рішень. Але в області космонавтики і питанні цивільних прав Кеннеді визнавав за своїм заступником визначену власну відповідальність. Також численні закордонні поїздки не надавали йому можливості розгорнутися політично, а служили представництву Сполучених Штатів і їхнього президента. Серед інших поїздок він 19 серпня 1961 року, кілька днів спустя після спорудження стіни, відвідав Західний Берлін, щоб продемонструвати блокованому місту тривалу і необмежену підтримку Америки. Його захоплено прийняв мільйон берлінців.
Убивство Кеннеді відразу вивело Джонсона в центр влади. 22 листопаду 1963 року його машина йшла прямо за автомобілем Кеннеді, коли були зроблені смертельні постріли в президента. Співробітники служби безпеки кинули його на стать автомобіля, що з божевільною швидкістю випливала за умираючу Кеннеді в лікарню. У 14 годин 39 хвилин, біля двох годин спустя після трагічних подій, Джонсон був приведений до присяги на борті військового літака. Першою дією нового президента, приведення до присяги якого одним показалося дивною зайвою поспішністю, а іншим - обеспечиванием американської дієздатності, був наказ: "Злітаємо нагору". Як і переважна більшість американців, вона був глибоко вражений подіями в Далласі. Стосовно вдови і колишніх співробітників Кеннеді він поводився тактовно і великодушно. Більшості успішно запропонував залишитися в уряді. Але особисту участь сполучив з тонким чуттям на людей влади. Популярність Кеннеді, його міф і атмосфера заціпеніння після убивства можна було відмінно перетворити в політичний капітал. Нарешті з'явився привід стати рівним ідеалу Франкліну Д. Рузвельтові. Програма Джонсона полягала в кадровій і політичній безперервності. Понад це він рішуче виступив за зміцнення і розширення існуючої соціальної політики. Так, у своїй першій урядовій заяві 8 січня 1964 року він проголосив " беззастережну війну проти бідності".