Реферат: Структура. Типи, форми і сегменти ринків праці
Д,пя ринку праці США характерна децентралізація законодавства про зайнятість і допомогу безробітним, тобто воно розробляється й ухвалюється кожним штатом окремо. У разі необхідності скорочення обсягу праці або виробництва тривалість робочого часу одного працівника не змінюється, а частина працівників може бути звільнена. Про звільнення працівників повідомляють не заздалегідь, а перед самим звільненням. Колективними договорами охоплена лише чверть усіх працівників. Внутрішньофірмової підготовки персоналу майже немає, за винятком підготовки специфічних спеціальностей. Пересування працівників відбувається здебільшого через переведення працівника на іншу роботу. Така політика фірм веде до високої географічної і професійної мобільності працівників, а також до вищого рівня безробіття, ніж в Японії та Швеції.
Шведську модель характеризує активна політика держави щодо зайнятості, внаслідок чого рівень безробіття в цій країні мінімальний. Політика на ринку праці полягає в попередженні безробіття, а не в сприянні тим, хто вже втратив роботу. Повна зайнятість досягається за рахунок таких заходів:
• проведення відповідної фіскальної політики, спрямованої на підтримання менш прибуткових підприємств і обмеження прибутку , високодохідних фірм з метою зниження інфляційної конкуренції між фірмами через підвищення заробітної плати;
• проведення “політики солідарності” в заробітній платі для досягнення однакової плати за однакову працю незалежно від фінансового стану тих чи інших фірм, що спонукає малоприбуткові підприємства скорочувати чисельність працівників, зменшувати або припиняти свою діяльність, а високоприбуткові — обмежувати рівень оплати нижче своїх можливостей;
• підтримування зайнятості у тих сферах економіки, які малі низькі результати діяльності, проте забезпечували розв'язання соції альних завдань.
Кожній державі притаманні свої особливості формування ринку праці, зумовлені ресурсними, географічними, економічними, пол тичними та іншими причинами.
В Україні тривалий час існувала монополія державної власності жорстка регламентація розмірів заробітної плати, наявність інституту прописки, що призвело до деформації ринку праці.
Сьогодні формування ринку праці в Україні здійснюється в умовах кризового стану економіки, неефективної її структури, надзвичайно розвиненої важкої промисловості й слабкої сфери народної споживання, залежності економіки від кооперованих зв'язків з державами СНД, насамперед від постачання енергоносіїв з Росії.
Загалом сучасному ринку праці в Україні притаманні такі ознаки
• перевищення пропозиції робочої сили над попитом;
• низька ціна робочої сили, її невідповідність реальній вартості
• зниження зайнятості у сфері суспільного виробництва, зростаня чисельності незайнятого населення;
• низька частка офіційно зареєстрованих безробітних за великая масштабів зростання прихованого безробіття;
• наявність значних масштабів нерегламентованої зайнятості;
• зростання молодіжного безробіття;
• регіональні диспропорції між наявністю і потребою в робочій силі;
• низька професійна й особливо територіальна мобільність трудових ресурсів;
• відсутність або недостатня спрацьованість правових норм організаційно-економічних механізмів, що регулюють трудові відн сини, тощо;
• еміграція висококваліфікованої робочої сили.
Контрольні запитання та завдання
1. Що являє собою ринок праці?
2. Які умови виникнення та ефективного функціонування ринку пряці'
3. Охарактеризуйте елементи ринку праці.
4. Які особливості товару “робоча сила”?
5. У чому полягає сутність кон'юнктури ринку праці?
6. Які типи кон'юнктури ринку праці?
7. Які типи і види ринків праці?
8. Поясніть відмінності між відкритим і прихованим ринками праці
9. У чому полягає сутність сегментації ринку праці?
10. Охарактеризуйте теоретичні основи аналізу ринку праці.
Попередня глава Зміст Наступна глава