Реферат: Фінансові результати діяльності підприємства
дохід від списання кредиторської заборгованості, що виникла під час операційного циклу, після закінчення строку позовної давності;
отримані гранти, асигнування і субсидії;
інші доходи від операційної діяльності.
У випадку використання активів підприємства іншими сторонами дохід виникає у вигляді;
а) відсотків — плати за використання грошових коштів, їх еквівалентів або сум, що заборговані підприємству;
б) роялті — платежів за використання нематеріальних активів підприємства (патентів, торговельних марок, авторського права, програмних продуктів тощо);
в) дивідендів — частини чистого прибутку, розподіленого між учасниками (власниками) відповідно до частки їх участі у власному капіталі підприємства.
Процес розрахунку прибутку (збитку) підприємства може бути розділений на такі етапи:
1. Розрахунок валового прибутку (збитку)
2. Визначення прибутку (збитку) від операційної діяльності
3. Визначення прибутку (збитку) від звичайної діяльності
4. Розрахунок чистого прибутку (збитку) звітного періоду.
Етап 1. Розрахунок валового прибутку (збитку):
Валовий прибуток (збиток) розраховується як різниця між чистим доходом від реалізації продукції (товарів, робіт чи послуг) та собівартістю реалізованої продукції (товарів, робіт та послуг). Для цього визначимо величину чистого доходу підприємств від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг):
Дохід від реалізації продукції – ПДВ, акцизний збір, інші податки і збори, інші вирахування з доходу = чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)
Тепер визначимо величину валового прибутку (збитку) п-ва:
Валовий прибуток (збиток) = чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) – собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)
Етап 2. Визначення прибутку (збитку) від операційної діяльності:
Прибуток (збиток) від операційної діяльності обчислюють:
Прибуток (збиток) від операційної діяльності = валовий прибуток (збиток) – адміністративні витрати, витрати на збут, інші операційні витрати
Етап 3. Визначення прибутку (збитку) від звичайної діяльності:
Спочатку визначимо прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування:
Прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування = прибуток від операційної діяльності ± дохід від участі в капіталі, інші фінансові доходи, інші доходи ± фінансові витрати, втрати від участі в капіталі, інші витрати
Далі визначаємо прибуток (збиток) від звичайної діяльності:
Прибуток = прибуток від звичайної діяльності до оподаткування – податок на прибуток
Збиток = збиток від звичайної діяльності до оподаткування + податок на прибуток
Етап 4. Визначення чистого прибутку (збитку) звітного періоду:
Чистий прибуток (збиток) = фінансовий результат від звичайної діяльності ± дохід від надзвичайної діяльності, податок на прибуток від надзвичайної діяльності, витрати від надзвичайної діяльності, зменшення податку на прибуток від збитків надзвичайної діяльності
У позиціях “надзвичайні доходи” і “надзвичайні витрати” відображаються відповідно:
невідшкодовані збитки від надзвичайних подій, включаючи затрати на запобігання виникненню втрати від стихійного лиха, техногенних аварій;
прибутки або збитки від інших подій та операцій, які належать до надзвичайних подій.
Збитки від надзвичайних подій відображаються за вирахуванням суми, на яку зменшується податок на прибуток від звичайної діяльності внаслідок цих збитків. У позиції “податки з надзвичайного прибутку” відображається сума податків, що підлягають сплаті з прибутку від надзвичайних подій.
Показники прибутку відображають абсолютний ефект діяльності п-ва.
2. Для характеристики ефективності використання ресурсів та поточних затрат використовуються показники рентабельності.
Рентабельність характеризує результативність діяльності підприємства.
Показники рентабельності дозволяють оцінити, який прибуток отримує підприємство з кожної вкладеної в активи гривні.
Існує система показників рентабельності.
1. Ефективність виробничої діяльності підприємства відображає показник загальної рентабельності.
2. Ефективність використання поточних затрат живої і уречевленої праці характеризує показник рентабельність продукції.
3. Прибуток від реалізації товару характеризує рентабельність продажів.
4. Одним з найважливіших показників фінансового аналізу є рентабельність власного капіталу підприємства.
Загальна рентабельність (r1) визначається як відношення валового прибутку (Пв) до середньорічної величини вартості основних та оборотних активів (А):
r1 = Пв/А
Крім того, виділяють рентабельність запасів:
r11 = Пч/З
чистий прибуток запаси
Рентабельність продукції (r2) обчислюють як відношення прибутку від реалізації одиниці продукції (Пп) до собівартості одиниці продукції (Сп):
r2 = Пп /Сп, або r2 = (Цп – Сп)/ Сп
Рентабельність продажів визначається за формулою:
r3 = Пр /Вр
прибуток від реалізації продукції обсяг реалізованої продукції
Рентабельність власного (акціонерного) капіталу характеризує величину прибутку, отриманого п-вом на його власний акціонерний капітал:
r2 = Пч /Ак
чистий прибуток акціонерний капітал
3. Для оцінки фінансового стану фірми належить розрахувати та розглянути окремі показники. Необхідно їх узагальнити й виконати остаточний аналіз. Для цього використовують такі методи;
• аналіз тренду;
• зіставлення показників досліджуваного підприємства з галузевими;
• метод взаємозв'язку окремих фінансових показників за системою „Дюпон";
• інші методи.
Аналіз тренду — це аналіз фінансових коефіцієнтів підприємства протягом деякого періоду часу. Використовують для визначення рівня поліпшення або погіршення фінансового стану підприємства. Щоб зробити аналіз тренду, треба накреслити графік зміни відносних показників із роками і простежити тенденцію зміни цих показників. Тут же можна здійснити порівняння зі зміною середніх показників по галузі і зробити висновки про зміну фінансового стану підприємства порівняно зі зміною середніх показників галузі.
Порівняння показників досліджуваного підприємства із середніми галузевими показниками передбачає складення таблиці, в якій за кожним з показників робиться конкретний висновок. Кількість та види показників при тому обирає на власний розсуд аналітик підприємства. Проведемо таке порівняння для умовного підприємства.
На рис. 1. наведено схему, яка називається таблицею Дюпон і показує взаємозв'язок між прибутком на інвестований капітал, обіговістю активів, чистим доходом та часткою кредитного капіталу.
У лівій частині схеми досліджено чистий дохід від реалізації та загальну величину активів підприємства. Поділивши величину чистого прибутку на виторг від реалізації, визначимо, який процент від кожної гривні реалізації відкладається для власників акцій.
Далі, щоб визначити, скільки разів щорічно підприємство „обертає" свої сумарні активи, виторг від реалізації ділиться на загальну суму активів. Результат множення дає значення коефіцієнта прибутковості активів (КППВ).
Якщо б підприємство фінансувалося лише за рахунок власного (акціонерного) капіталу, то значення коефіцієнта прибутковості власного капіталу та значення коефіцієнта прибутковості після вирахування податків та процентів були б однакові, тому що величина загальної вартості активів дорівнювала б величині власного (акціонерного) капіталу.
Якщо ж підприємство використовує позиковий капітал, величина цих коефіцієнтів неоднакова. Якщо величина власного (акціонерного) капіталу менша, ніж 100%, то коефіцієнт прибутку власного капіталу (КПВК) має бути більший, ніж коефіцієнт прибутковості після вирахування процентів та податків (рентабельність активів) (КППВ).
Особливістю є те, що коефіцієнт прибутковості активів після вирахування податків та відсотків (КППВ) повинен бути помножений на мультиплікатор власного (акціонерного) капіталу:
КПВК = КППВ*мультиплікатор акціонерного капіталу = КППВ*(1+власний капітал / позичковий капітал) = КППВ*(загальна вартість активів / власний капітал)