Реферат: Тіньові капітали. Джерела і механізми нагромадження, шляхи повернення, легалізації і використання
Чи можна зменшити обсяги тіньової економіки? Звичайно, можна, якщо цього захочуть офіційні державні служби, якщо буде відрегульований Закон про пенсії. Важко навчати студентів економічних дисциплін, якщо законодавчі акти постійно змінюються, до того ж — зовсім необгрунтовано. Чи знайдеться в Україні такий мудрець, який пояснив би об’єктивність нашого пенсійного закону всім категоріям українського народу? Гадаю, ні. То чому ж такі факти існують? Питання це повинен розглянути Конституційний Суд, знайти винних, методи відшкодування витрат, моральних і матеріальних збитків, що завдаються державі, усунути з практики подібні вчинки як антинародні. Буде створено умови для поліпшення економічного стану.
Звичайно, це ще не все. Треба вдосконалити податкову систему, водночас спростивши її. Оподатковувати слід валовий доход, тобто виручку від реалізації (обсяг виконаних робіт, послуг), при цьому регламентувати норму нагромадження (рентабельності). Нині весь світ одмовляється від дикого ринку, переходить до цивілізованої системи — регульованої. Якщо, приміром, коефіцієнт рентабельності 20 відсотків, то з них до бюджету слід перераховувати 8 відсотків, а 12 залишати підприємству для забезпечення подальшого розвитку. Максимальна і мінімальна зарплатня також повинні регулюватися.
Без таких підходів до питань економічного розвитку ми не розбудуємо такої України, про яку сказано в першій статті Конституції. Поки що економіка «з тіні» не виходить, не розвивається. Приміром, на Івано-Франківщині тільки чверть усіх підприємств перераховує податок з прибутку до бюджету, половина підприємств збиткові, а інша чверть — працюють у точці беззбитковості. Здебільшого до бюджету надходять кошти від громадян за рахунок того, що неоподатковуваний мінімум для простого люду — 17 гривень. А це нам розвитку не забезпечить.