Реферат: Принципи і методи пізнання економічного життя суспільства
Стосовно проблеми єдності економічної теорії і практики слід зазначити роль експерименту. Експеримент покликаний практично підтвердити або спростувати гіпотезу, яка є припущенням, що пояснює в той чи інший спосіб якесь явище або процес. У фізиці, хімії та інших науках експеримент застосовується дуже широко. В економіці також проводяться експерименти, які дозволяють уточнити уявлення про ті чи інші процеси. Проте роль експерименту в економіці обмежена. Не можна, наприклад, штучно побудувати якесь суспільство, щоб перевірити — чи правильною була гіпотеза, чи ні.
Таким чином, сходження включає: по-перше, практичну істинність абстракції; по-друге, єдність теоретичного і практичного; по-третє, всезагальність сходження від абстрактного до конкретного. Всезагальність сходження від абстрактного до конкретного означає, що в такому русі поєднуються: по-перше, логічні операції, спрямовані на проникнення в об'єкт; по-друге, логічне й історичне в процесі теоретичного відтворення; по-третє, теоретичне і практичне в реальному русі економіки.
Структура методу теоретичного і практичного оволодіння економікою узагальнено і спрощено, схематично може бути наведена в такий спосіб
Оперування
1 ) аналіз і синтез;
2) порівняння, абстрагування та узагальнення;
3) індукція і дедукція.
2. Відтворення
1) загальне — особливе — одиничне та одиничне — особливе — загальне;
2) тотожність — відмінність — протиріччя;
3) єдність історичного і логічного.
3. Сходження
1) практично істинна абстракція;
2) єдність теоретичного і практичного;
3) всезагальність сходження від абстрактного до конкретного.