Реферат: Приклади застосування інструментарію пропозиції і попиту

Історичний досвід Нью-Йорка, Берклі, Варшави та інших міст свідчить, що шкідливими с впливи контролю за квартирною платою на нове будівництво й тримання в належному стані того, що с. У Нью-Йорку власники залишили десятки тисяч будинків, бо контрольована квартирна плата була занадто низькою для по-риття витрат і оплати податків. За жорстокими словами одного з європейських критиків, ніщо, за винятком бомбардування, не с таким ефективним засобом для руйнування міста, як контроль за квартирною платою.

• Обмеження процентних ставок. Процентна ставка — це ціна, яку сплачують за позичені на деякий час гроші. Наприклад, якщо ви позичаєте 5000 дол. для оплати вашої освіти, то, можливо, вам доведеться платити 10 відсотків за рік (тобто 500 дол. щорічно) у вигляді процента за позичені кошти.

З біблійських часів вилучення процента було об'єктом підозри, бо люди зобов'язані платити кредитору за використання коштів, хоча кредитор не надає видимої послуги. У попередні епохи надання позики з мстою вилучення проценті розглядали як злочин, який називали лихварством. Однак і сьогодні в деяких країна! запроваджують офіційну максимальну процентну ставку.

На жаль, верхня межа процентної ставки інколи значно нижча від вільної ринко­вої. Хоча процентна ставка у розмірі 12% за рік може здаватися високою для позив по кредитній курточці або на покупку автомобіля, проте вона може не покривай витрати, пов'язані із позичанням, адміністративними витратами і ризиком несплаті боргу. З графіка 5—12, в, бачимо, яким с вплив державного запровадження максимальної ставки на надто низькому рівні — кошти міліють, банки та інші фінансові, інститути відмовляються надавати невигідні позики. Ті, хто зацікавлений у такій процентній ставці, або отримують вигоду від контролю, виявляють, що не можуть позичити ні в кого, крім «лихварської акули», яка може вимагати «шість за п'яти тобто 600 дол. процентів у тиждень за кожні позичені 500 дол. Недорога позика, які ви не можете отримати, не принесе вам нічого доброго.

Подібні приклади державного втручання у функціонування ринків можна знайти в усіх суспільствах. Справді, колишні соціалістичні країни всюди намагалися перехитрити пропозицію і попит шляхом державних команд, пропаганди і штрафів. Довгі черги за хлібом у Москві і Празі свідчили про те, що уроки пропозиції і попиту використовують всюди, і не лише в країнах, що визначають себе як ринкові суспільства.

• На цьому аналіз апарату пропозиції і попиту закінчимо. У наступних декількох розділах ми дослідимо роль попиту і пропозиції у виборі споживача і витрат виробництва. Це допоможе пояснити методи ціноутворення на конкурентних) монополістичних ринках; проаналізувати, чому такі життєво важливі речі перше потреби, як вода, — дешеві, а предмети розкоші, наприклад, діаманти, дорогі, показати, чому конкурентні ринки ведуть до ефективного (можливого, несправедливого) розподілу ресурсів.



  • Сторінка:
  • 1
  • 2