Реферат: Попит та економічний ресурс

Граничний продукт праці / Ціна праці =

Граничний продукт капіталу / Ціна капіталу

Припустимо, що ціни на працю і на капітал складають 1 дол. за одиницю, але капітал і праця застосовуються в таких кількостях, що граничний продукт капіталу – 5, а праці – 9. Виходячи із формули, бачимо, що дане співвідношення не забезпечує виробництва продукції з найменшими витратами: 9/1 не дорівнює 5/1. Якщо фірма витрачає на капітал на дол. менше і витрачає цей дол. на працю, то вона губить 5 одиниць продукції, виготовлених за допомогою капіталу вартістю в граничний долар, а отримує 9 одиниць продукції від найму праці на додатковий дол. чистий об’єм продукції збільшується на 4 (9-5) одиниць при тих же загальних витратах. Слід зауважити, що таке переливання дол. із капіталу в працю приводить до того, що для даної фірми крива граничного продукту праці зміщується вниз, а крива граничного продукту капіталу – вверх, і фірма просувається до стану рівноваги, де справджується рівноважна формула.

Фірма може вважати вигідним використовувати дуже невелику кількість виключно продуктивного ресурсу, навіть якщо його ціна є дуже високою. І навпаки, може розумно використовувати більшу кількість відносно непродуктивного ресурсу, якщо ціна на нього буде достатньо низькою.

Слід зауважити, що правило виробництва з найменшими витратами аналогічне правилу максимізації корисності для споживачів.

2. Яке співвідношення ресурсів буде максимізувати прибуток фірми? На це запитання відповідь дає правило максимізації прибутку.

Щоб максимізувати прибуток, недостатньо тільки мінімізувати витрати. Існує багато різних рівнів виробництва, коли фірма може виробляти продукт з найменшими витратами. Але є тільки один рівень об’єму виробництва, коли фірма максимізує прибутки. Нам відомо, що випуск продукції з максимальним прибутком здійснюється тоді, коли граничний дохід дорівнює граничним витратам.

Щодо ресурсів, то можна сказати, що при використанні ресурсів на конкурентних ринках фірма реалізує максимізуючі прибутки комбінацією ресурсів, якщо кожен вводимий фактор виробництва використовується до точки, в якій його ціна дорівнює його граничному продукту в грошовому виразі:

Цп = ГПГВп; Цк = ГПГВк

Звідси,

ГПГВп / Цп = ГПГВк / Цк = 1.

Наприклад, якщо ГПГВп=15 дол., Цп=5 дол., ГПГВк=9 дол., Цк=3 дол., то видно, що фірма недовикористовує свої ресурси, хоча й відношення ГПГВ до ціни на ресурс дорівнюють для обох ресурсів. Тобто фірма могла б збільшувати свій прибуток шляхом залучення додаткової кількості як капіталу, так і праці до тих пір, поки не досягнеться рівність (наприклад 5/5=3/3=1).

Використана література:

Основи мікроекономіки / За ред. Ковалевського С.І. – К., 1999.

Економічний словник-довідник. – К., 2001.



  • Сторінка:
  • 1
  • 2