Реферат: Державне регулювання зовнішньоекономічної діяльності

Зокрема, Законом України «Про податок на додану вартість» від З квітня 1997 p. № 168/97-ВР визначено об'єктом оподаткування опе­рації платників податку з: продажу товарів (робіт, послуг) на митній території України, в тому числі операції з оплати вартості послуг за договорами оперативної оренди (лізингу) та операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору) для погашен­ня кредиторської заборгованості заставодавця; ввезення (пересилан­ня) товарів на митну територію України та отримання робіт (послуг), що надаються нерезидентами для їх використання або споживання на митній території України, в тому числі операції з ввезення (переси­лання) майна за договорами оренди (лізингу), застави та іпотеки; ви­везення (пересилання) товарів за межі митної території України та надання послуг (виконання робіт) для їх споживання за межами мит­ної території України.

Загальна ставка податку запроваджена в розмірі 20%. Однак пода­ток за операції з продажу товарів, що були вивезені (експортовані) платником податку за межі митної території України, обчислюють за нульовою ставкою (ст. 6.2). У тому числі за нульовою ставкою опода­тковують операції з:

- поставки для заправлення або постачання морських (океансь­ких) суден, які:

використовують для навігаційної діяльності, перевезення пасажи­рів або вантажів за плату, іншої комерційної, промислової або рибо­ловецької діяльності провадженої за межами територіальних вод України;

застосовують для рятування або надання допомоги у нейтральних або територіальних водах інших країн;

входять до складу Військово-Морських Сил України і їх відправ­ляють за межі територіальних вод України, у тому числі на якірні стоянки;

- поставки для заправлення або постачання повітряних суден, що:

виконують міжнародні рейси для навігаційної діяльності чи пере­везення пасажирів або вантажів за плату;

входять до складу Військово-Повітряних Сил України і їх відправ­ляють за межі повітряного кордону України, у тому числі у місця тимчасового базування;

- поставки для заправлення (дозаправлення) та постачання косміч­них кораблів, а також супутників.

За нульовою ставкою, відповідно до п. 6.2.2 Закону оподаткову­ють продаж робіт (послуг), призначених для використання та спожи­вання за межами митної території України. У тому числі за нульовою ставкою оподатковуються операції з:

надання нерезидентам в оренду, чартер, фрахт морських або повіт­ряних суден, які використовують на міжнародних маршрутах або лі­ніях, а також космічних кораблів або супутників чи їхніх частин або окремих функцій;

надання послуг персоналу з обслуговування морських, повітряних та космічних об'єктів;

надання послуг з передавання авторських прав, ліцензій, патентів, прав на використання торгових марок та юридичних або економічних знань, а також опрацювання даних та інформатики для нерезидентів;

надання послуг з організації реклами і публічних зв'язків за ме­жами України, забезпечення персоналом нерезидентів України, куль­турної, спортивної, освітньої діяльності за межами України;

надання послуг з туризму на території України в разі їх продажу безпосередньо або з посередництвом нерезидентів, із застосуванням безготівкових розрахунків.

За нульовою ставкою, відповідно до п. 6.2.4 Закону, оподаткову­ють надання транспортних послуг з перевезення пасажирів та ванта­жів за межами митного кордону України, а саме: від пункту за межа­ми державного кордону України до пункту проведення митних процедур з випуску пасажирів або вантажів з-під митного контролю на митну територію України (включаючи внутрішні митниці);

від пункту проведення митних процедур з випуску пасажирів або вантажів за межі митного кордону України (включаючи внутрішні митниці) до пункту поза межами державного кордону України; між пунктами поза межами митного кордону України.

Нульова ставка оподаткування означає, що ПДВ з оборотів щодо продажу вказаних товарів, робіт, послуг не нараховують, і водночас платник податку має право ввести до складу податкового кредиту (від­шкодовувати) суми податку, отримані в ціні придбаних товарів, сиро­вини, матеріалів, робіт, послуг, які використані для виготовлення і продажу товарів, робіт, послуг, оподаткованих за нульовою ставкою.

У разі проведення товарообмінних (бартерних) операцій за зовніш­ньоекономічними контрактами ПДВ з оборотів щодо продажу това­рів, робіт, послуг не нараховують, однак суми ПДВ, отримані в ціні придбаних товарів, сировини, матеріалів, робіт, послуг, які викорис­тані для виготовлення і продажу товарів, робіт, послуг, експортова­них за товарообмінними (бартерними) контрактами до складу подат­кового кредиту не вводять, а вводять їх до складу валових витрат платника податку (тобто збільшують вартість отриманих (придбаних) товарів, сировини, матеріалів, робіт, послуг).

Вартість імпортних товарів, робіт, послуг, включаючи мито, митні збори та акцизні збори, нараховані на ці товари, за винятками, прямо наведеними в Законі та вказаними в переліку товарів критичного ім­порту, розробленому Кабінетом Міністрів України, є об'єктом оподат­кування.

Отже Закон «Про податок на додану вартість» має на меті стиму­лювати експорт (особливо в розрахунках за валюту) та зробити дорож­чим імпорт.

Таку ж мету має і законодавство зі справляння акцизного збору. У Декреті Кабінету Міністрів України «Про акцизний збір» від 26 груд­ня 1992 p. № 18-92 зазначено, що акцизний збір - це непрямий податок на високорентабельні монопольні товари (продукцію), який входить до ціни цих товарів (продукції). Платниками акцизного збору є суб'єкти підприємницької діяльності - виробники підакцизних товарів (продук­ції), а також суб'єкти підприємницької діяльності, що імпортують під­акцизні товари (продукцію), громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які ввозять (пересилають) предмети (товари) на митну територію України відповідно до законодавства.

Водночас згідно зі ст. 5 Декрету акцизний збір не справляють у разі реалізації підакцизних товарів (продукції) на експорт за іноземну валюту.

Декретом Кабінету Міністрів України від 11 січня 1993 p. № 4-93 «Про Єдиний митний тариф України» виконавчій владі в особі уряду надано змогу оперативно реагувати на імпортні потоки товарів шля­хом регулювання ставок ввізного мита. У разі експорту товарів мито не справляють.

Законодавство України передбачає усунення подвійного оподат­кування для суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності.

Сума доходу або прибутку, одержана юридичними особами, їх філіями, відділеннями за кордоном, входить до загальної суми доходу (прибутку), що підлягає оподаткуванню в Україні, і враховується під час визначення розміру податку.

Суми податку на дохід (прибуток), одержані за межами території України, її континентального шельфу та виняткової (морської) еко­номічної зони, сплачені юридичними особами, їхніми філіями, відді­леннями за кордоном відповідно до законодавства іноземних держав, зараховують під час сплати ними податку з доходів (прибутку) в Україні. У цьому випадку розмір зарахованих сум не може перевищу­вати суми податку з доходів (прибутку), що підлягає сплаті в Україні, стосовно доходу (прибутку), одержаного за кордоном.

Доходи, одержані за межами України фізичними особами з по­стійним місцем проживання в Україні, входять до складу сукупного доходу, що підлягає оподаткуванню в Україні.

Суми податку з доходів фізичних осіб, сплачені за кордоном від­повідно до законодавства іноземних держав громадянами з постійним місцем проживання в Україні, зараховують під час сплати ними подат­ку з доходів фізичних осіб в Україні. У цьому випадку розмір зарахо­ваних сум податку з доходів, сплачених за межами України, не може перевищувати суми податку з доходів фізичних осіб, що підлягає сплаті цими особами в Україні.

Суми податку на нерухоме майно (нерухомість), сплачені за кор­доном відповідно до законодавства іноземних держав фізичними осо­бами, які постійно проживають в Україні, за об'єкти, що перебувають за її межами, зараховують під час сплати ними податку на об'єкти в Україні. У цьому випадку розмір зарахованих сум податку, сплачених за межами України, не може перевищувати суми, що підлягає сплаті цими особами в Україні.

Зарахування сплачених за межами України сум податків, зазначе­них у частинах першій-третій цієї статті, провадять за умови письмо­вого підтвердження податкового органу відповідної іноземної держа­ви щодо факту сплати податку та наявності міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна й запобі­гання ухиленням від сплати податку.

Найважливішим засобом економічного регулювання зовнішньої торгівлі є митний тариф - систематизований перелік ставок митних тарифів, якими обкладають товари у разі імпорту або експорту з країни.

В Україні діє єдиний митний тариф, визначений відповідним за­коном.

Ставки митного тарифу - це податки, які збирають у випадку перетину товарами митного кордону. Це зумовлює підвищення ціни імпортованих (або експортованих) товарів, а отже дає змогу впливати на обсяг і структуру зовнішньої торгівлі країни.

Головні функції митного тарифу такі:

захист національних виробників від іноземної конкуренції;

забезпечення надходження коштів у державний бюджет;

поліпшення умов доступу національних товарів на зовнішні ринки;

поліпшення стану платіжного балансу.

В Україні застосовують такі види мит:

ввізні. Вони є найпоширенішим методом обмеження імпорту. Ними обкладають усі товари, які ввозять в Україну;



  • Сторінка:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4