Реферат: Оплата праці
Вартість безкоштовно наданих працівникам окремих галузей народного господарства (відповідно до законодовства) комунальних послуг, продуктів харчування; витрати на оплату житла, безкоштовно наданого працівникам підприємств відповідно до нормативних актів (суми грошових компенсацій за недання безкоштовного житла, комунальних послуг та інше).
Витрати, пов’язані з наданням безкоштовного проїзду працівникам залізничного, авіційного, морського, річкового, автомобільного транспорту та міського електротранспорту.
Вартість безкоштовно наданих предметів (включаючи формений одяг, обмундирування), що залишається в особистому постійному користуванні, або сума пільг у зв’зку з продажем їх за зниженими цінами.
Оплата щорічних і додаткових відпусток відповідно до законодавства, грошових компенсацій за невикористану відпустку.
Оплата спеціальної перерви в роботі у випадках, передбачених закондавством, оплата пільгового часу підліткам.
Оплата робочого часу працівників, які залучаються до виконання державних або громадських обов’язків, якщо ці обов’язки виконуються в робочий час.
Заробітна плата, яка зберігається за місцем основної роботи за прцівниками, залученими на сільськогосподарські та інші роботи згідно з відповідними рішеннями уряду.
Суми заробітної плати за основним місцем роботи робітникам, керівникам і спеціалістам підприємств за час їхнього навчання з відривом від виробництва в системі підвищення кваліфікації і перепідготовки кадрів.
Оплата навчальних відпусток, наданих працівникам, які навчаються у вечірніх та заочних вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, аспірантурах, а також навчаються без відриву від виробництва у вечірніх, заочних загальноосвітніх школах.
Суми, виплачені особам, які проходять навчання (підготовку) для роботи на щойно для введених в дію підприємствах за рахунок коштів, передбачених у загальних кошторисах будівництва.
Оплата працівникам-донорам днів обстеження, здавання крові та відпочинку, що надаються після кожного дня здавання крові.
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.
До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать:
Оплата простоїв не з вини працівника.
Суми, що виплачуються працівникам, які перебувають у відпустці з ініціативи адміністрації з частковим збереженням заробітної плати.
Суми, що виплачуються працівникам, які брали участь у страйках.
Надбавки і доплати, не передбачені законодавством і які перевищують розміри, встановлені чинним законодавством.
Винагороди за підсумками роботи за рік.
Винагороди (процентні надбавки) за вислугу років, стаж роботи (надбавка за стаж роботи за спеціальністю на даному підприємстві), не передбачені законодавством, і понад розміри, встановлені чинним законодавством.
Винагороди за відкриття, винаходи і раціоналізаторські пропозиції.
Премії за сприяння винахідництву та раціоналізації, за створення, освоєння та впровадження нової техніки, за введення в дію в строк і достроково виробничих потужностей та об’єктів будівництва, за своєчасну поставку продукції на експорт тощо;
Премії, що виплачуються у встановленому порядку за спеціальними системами преміювання, в тому числі за:
створення, організацію виробництва та виготовлення нових товарів народного споживання;
збирання та здачу окремих видів відходів виробництва для вторинного їх використання (за збирання та здавання відптрацьованих і пошкоджених абразивних інструментів, відходів твердих сплаввів та ін.);
за своєчасне здавання, повернення і повторне використання дерев’янної, скляної і картонної тари; за збирання, сортування, зберігання і здавання вторинної сировини;
за скорочення часу перебування вагонів під навантаженням і розвантаженням, їх ущільнене навантаження, підвищення рівня маршрутизації перевезення вантажів на залізниці;
інші премії, виплачені відповідно до спеціальних рішень уряду.
Одноразові заохочення (наприклад, окремих працівників за виконання особливо важливих виробничих завдань, заохочення до ювілейних та пам’ятних дат як у грошовій, так і натуральній формі).
Виплати підвищеної (диференційованої) оплати праці тим, хто працює на територіях радіоаактивного забруднення, оплати додаткової відпустки, виплата різниці мыж заробытками при переведенны на нижчеоплачувану роботу, видатки по збереженню середньоъ заробытноъ плати при звыльненны у зв’язку з відселенням, виплата компенсації за час вимушеного простою, що проводяться до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Матеріальна допомога (оздоровчі, екологічні та інші виплати).
Сума наданих підприємством трудових і соціальних пільг працівникам:
оплата додатково наданих (більш ніж передбачено законодавством) відпусток, у тому числі жінкам, які виховують дітей;
доплати і надбавки до державних пенсій працюючим пенсіонерам;
оплата за навчання в навчальних закладах дітей працівників підприємства;
вартість путівок на лікування і відпочинок або суми компенсацій, видані замість путівок; екскурсії і мандрівки;
здешевлення вартості харчування працівників як готівкою, так і за безготівковими розрахунками в їдальнях, буфетах, профілакторіях;
витрати на благоустрій садівничих товариств (будівництво доріг, енерго – і водопостачання, осушення та інші витрати загального характеру), будівництво гаражів;
інші виплати, що мають індивідуальний характер (оплата квартири та найманого житла, крім гуртожитків, продовольчих та непродовольчих товарів, включаючи товари, одержані за бартером, продуктивних замовлень, проїздних квитків, передплати на газети та журнали, протезування, виплати різниці у цінах на паливо або суми компенсацій працівникам вартості виданого палива у випадках, не передбачених чинним законодавством, та інші);
суми прибутку, спрямовані на придбання акцій (для працівників трудового колективу);
кошти спрямовані на викуп майна підприємства членами трудового колективу за рахунок коштів підприємства (або коштів, узятих у позику в установах банків, з початку її погашення) з моменту їх персоніфікації;
витрати у розмірі страхових внесків підприємств, пов’язаних з добровільним страхуванням працівників (від нещасних випадків, безробіття тощо), якщо договір страхування передбачає виплату обумовленої суми застрахованій фізичній особі незалежно від виникнення страхового випадку по закінченні терміну страхового договору. При цьому вказані суми включаються до фонду оплати праці в тому місяці, у якому провадяться перерахунки страховій компанії.
Особливості обліку відпустки
Законодавством України установлнено такі види відпусток:
1) щорічні відпустки:
основна відпустка;
додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці;
додаткова відпустка за особливий характер праці;
інші додаткові відпустки, передбачені законодавством;
2) додаткові відпустки у зв’язку з навчанням;
3) творча відпустка;
4) соціальні відпустки:
відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;
відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
додаткова відпустка працівникам, які мають дітей;
5) відпустки без збереження заробітної плати.
Законодавством, колективним договором, угодою та трудовим договором можуть установлюватись інші види відпусток.
Тривалість відпусток визначається Законом України “Про відпустки”, іншими законами та нормативно-правовими актами України і незалежно від режимів та графіків роботи розраховується в календарних днях.
Святкові та неробочі дні (стаття 73 Кодексу законів про працю України)привизначенні тривалості відпусток не враховуються.
Щорічні відпустки.
Утримання і відрахування із заробітної плати.
Побудова аналітичного обліку
Облік розрахунків з працівниками.
Побудова синтетичного обліку
Облік заробітної плати в системі рахунків.
Облік своєчасно не одержаної заробітної плати.
Облік допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Облік розрахунків по оплаті праці.
Бухгалтерський облік в організаціях та підприємствах ДАК “Хліб України” Київ – 1998, стор. 73-84.